30.5 C
Tirana, AL
Thursday, September 21, 2023

Italia do të ofrojë taksi falas për të dehurit për të...

Kritikët thonë se skema pilot, e cila do të zgjasë deri në mes të shtatorit, shpërblen padrejtësisht njerëzit që pinë shumë. Italia po provon udhëtimet...

Kryeministri kanadez Justin Trudeau dhe gruaja e tij, Sophie, po ndahen...

Të dy thanë në deklaratat e postuara në Instagram se e morën vendimin pas “shumë bisedash kuptimplota dhe të vështira”. Një deklaratë nga zyra...

Studimi: Dieta vegane redukton masivisht dëmtimin mjedisor

Ngrënia e një diete vegane redukton masivisht dëmin në mjedis të shkaktuar nga prodhimi i ushqimit, ka përfunduar analiza më gjithëpërfshirëse deri më sot. Studimi...

Ngrohje globale?! Jo, më tepër ngjan si “valimi global”

Bota po përballet me një epokë të re të “valimit global”, ka paralajmëruar kreu i OKB-së, pasi parashikimet shkencore treguan se korriku pritet të...

Gratë e Gen Z po shkojnë drejt ‘punëve të vajzave dembele’

“Punët për vajza dembele” janë ato punë që Gjenerata Z po i quan punë me pagesë të arsyeshme që nuk janë kërkuese. Gratë e reja...

Ja cila janë pasaportat më të fuqishme në botë

Singapori ka kryesuar një renditje të pasaportave më të fuqishme në botë, duke rrëzuar Japoninë nga vendi i parë.Singaporianët gëzojnë hyrje pa viza në...

Siestat në Gjermani: Mjekët rekomandojnë pushimin e mesditës

Gjermania po kërkon frymëzim nga fqinjët e saj jugorë se si të përballet me temperaturat në rritje të verës. Por sindikatat kanë dënuar punëdhënësit...

Eurolab sjell në Shqipëri Chandon Garden Spritz nga LVMH Group

Vjen në Shqipëri Chandon Garden Spritz, aperitivi i LVMH Group (Luis Vuitton Moët Hennessy Group). Chandon Garden Spritz është frymëzuar nga vizioni i Jean...

Shtetet që nuk janë anëtare të BE-së do të kenë nevojë...

Hyrja në Evropë do të ndryshojë së shpejti për të gjithë ata që udhëtojnë me pasaportë jo të BE-së sipas dy skemave të reja...

OBSH: Aspartami është kancerogjen, por i sigurt në nivele të përdorimit...

Aspartami, ëmbëlsuesi artificial që gjendet në çdo gjë, nga pijet dietike, kosi, akullorja dhe drithërat e mëngjesit e deri te ilaçet, pastat e dhëmbëve...

Japan Airlines lançoi një skemë inovative për bagazhe më të lehta

Japan Airlines ka njoftuar nisjen e një skeme inovative të dhënies me qira të veshjeve për pasagjerët, si pjesë e përpjekjeve të saj për...

Ja se si disa vende po i mbajnë njerëzit të sigurt...

Java e parë e korrikut 2023 “mund të konsiderohet si java më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë”, sipas Omar Baddour, Shefi i Monitorimit të...

Fushata shumë-milionëshe për ta bërë Barbie-n sërish “cool”

Një përpjekje e madhe marketingu për filmin e ri të Margot Robbie e ka kthyer Barbie nga një markë e lodhur në kulmin e...

Ekonomia globale po ngadalësohet. Mjafton të shihni tregun e orëve luksoze

Ekonomia globale po ngadalësohet dhe madje po ndryshon zakonet e shpenzuesve më të mëdhenj – kërkesa për orët luksoze ka rënë dhe çmimet për...

Twitter kërcënon të padisë Metën për aplikacionin rival Threads

Në një letër drejtuar CEO Mark Zuckerberg, një avokat për aplikacionin në pronësi të Elon Musk tha se Meta kishte përvetësuar në mënyrë të...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!