15.5 C
Tirana, AL
Sunday, June 13, 2021

Jeni beqar/e? Ja disa arsye se përse duhet të konsideroni patjetër...

Vera është stina më e bukur e vitit. Shkolla ka mbaruar, puna është më e relaksuar, dhe jeta është më pak stresuese se në...

Pesë shenja të një personi me inteligjencë të lartë.

Matja e kapacitetit mendor të dikujt është një dhuratë e çmuar në jetë. Ka shumë arsye se përse kjo ka rëndësi. Për shembull, nëse...

Ja çfarë duhet ngrënë përpara gjumit që të flini “top”.

Me shprehjen “asnjëherë mos ha përpara se të shtrihesh për të fjetur” bien dakord shumë ekspertë. Nutricionistët rekomandojnë të mos konsumohet ushqim të paktën...

Si të kemi një 2021 më të mirë?

Nëse jeni si shumica e njerëzve, mund të mos dëshironi të rishikoni ngjarjet e dhimbshme të vitit 2020. E kuptueshme. Pandemia ka lënë gjurmë...

Agjërimi. Çfarë ndodh dhe cilat janë përfitimet e tij?

Çfarë ndodh nëse nuk ushqeheni për një ditë? Përgjigja mund të duket relativisht e drejtpërdrejtë, por agjërimi për 24 orë ka një efekt të...

Studimi: Mbi 80% të pacientëve me COVID-19 kanë mungesë të vitaminës...

Një studim i publikuar nga Endocrine Society, i kërkuesve spanjollë të Universitetit Hospital Marques de Valdecilla, tregon se si studjuesit panë nivelet e vitaminës...

Shikoni sa ka ndryshuar këngëtarja Adele në 10 vjet.

Këngëtarja Adele ka qenë gjithmonë e bukur pavarësisht peshës dhe tepër e dashur për publikun me zërin e saj të magjishëm. Por ajo në...

Foto e rrallë e Albert Ajnshtajn në vitin 1946.

Albert Einstein duke dhënë leksion për relativitetin në vitin 1946 (pas luftës, përpara lëvizjeve për të drejtat e njeriut). Kolegët e tij e kritikuan...

UNICEF jep këshilla si të kujdesemi për fëmijët gjatë pandemisë.

UNICEF, organizata e njohur në përkujdesje të fëmijëve jep disa orjentime se si të kujdesemi për fëmijët gjatë pandemisë dhe efekteve kufizuese të saj. ...

Si t’i hiqni njollat e errëta në fytyrë…

Kur e shihni veten në pasqyrë dhe përpara ju dalin njolla të errët, akne, pika të zeza, është e zakonëshme të shqetësoheni dhe të...

Psikologët këshillojnë si të kujdesemi për shëndetin mendor gjatë karantinës.

Diçka që ishte totalisht e pamendueshme muaj më parë, karantinimi dhe distancimi social janë bërë tani të zakonshme si e masë e marrë nga...

Doktori Holistik: Disa gjëra interesante që mund t’i bëni gjatë izolimit.

Shumë njerëz ndjehen si në boshllëk gjatë kësaj kohe izolimi duke harruar se ka plot gjëra që ata mund t’i bëjnë dhe të ndjehen...

38 gjëra për t’i bërë ndërsa jeni të mbyllur në shtëpi...

USA Today sugjeron për lexuesit se cfarë ata mund të bëjnë ndërsa bota është vetë-izoluar, koncertet janë shtyrë, aktivitetet sportive janë anulluar, shkollat janë...

A është dashuria e vërtetë një “dashuri peshku”?

Dashuria është një fjalë e cila pothuajse e ka humbur kuptimin në kulturën tonë. Një histori interesante është nga rabi i Kurks. Ai pa...

Gjëra të cilat i hidhni në plehra, por që duhen ngrënë.

Lëkurat e agrumeve. Lëkura e agrumeve – dhe tuli i brendshëm i bardhë – janë ekstremisht të pasura me fibra (lëkura e portokallit përmban 4...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!