23.5 C
Tirana, AL
Monday, September 27, 2021

Njohuria për investimet financiare tashmë e vlefshme dhe për fëmijët

Popujt perëndimor tentojnë të edukojnë shumë herët fëmijët ose brezat e rinj me informacione rreth financave. Sipas një studimi të kryer, shumë prindër amerikanë po...

Ndryshimet në fiskalizim, a po krijojnë vështirësi për biznesin e vogël?

Fiskalizimi nënkupton konfigurimin e pajisjeve fiskale për t'iu mundësuar autoriteteve të regjistrojnë shitjet dhe informacione të tjera tatimore në lexim - memorie fiskale në...

Rritja vjetore e çmimeve. Si ka ndryshuar indeksi i çmimeve gjatë...

Në raportin periodik të INSTAT, rezulton se Indeksi i Çmimeve të Konsumit (IÇK) në muajin Korrik 2021, arriti 101,6 kundrejt muajit Dhjetor 2020. Ndryshimi...

Tregtia e jashtme tregon rritje në Shqipëri për 2021 pas heqjes...

Sipas statistikave dhe raportit të INSTAT të publikuar së fundmi, në Korrik 2021 eksportet e mallrave arritën vlerën 32 mld lekë, duke u rritur...

Ditari i turistit: Fundjavë në Malësinë e Madhe

Ndërsa shumë pushues u drejtohen plazheve këto ditë të nxehta gushti, disa të tjerë mund të preferojnë vendet malore. Shqipëria është e bekuar me...

Sa të favorshme janë politikat dhe praktikat e punës në Shqipëri...

Departamenti i Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, më saktë Byroja e Marrëdhënieve Ekonomike dhe të Biznesit, ka nxjerrë raportin vjetor periodik mbi...

Kërkesa e lartë për litium sepse industria fokusohet tek makinat elektrike

Tregu i litiumit pritet të katërfishohet në madhësi deri në vitin 2030, në rreth 1.8 milion tonë dhe 130 miliardë dollarë, sipas Statista. Kjo...

Evropa synon të heqë plotësisht nga qarkullimi makinat me benzinë dhe...

Bashkimi Evropian ka njoftuar planet e tij për t'i dhënë fund shitjes së automjeteve që ndotin ambjentin deri në vitin 2035. Ky qëllim ambicioz...

Çmimet e ushqimeve sipas indeksit global, në rënie pas një viti...

Indeksi i Çmimeve të Ushqimit FAO (IÇUF) ishte mesatarisht 124.6 pikë në qershor 2021, me rënie 3.2 pikë (2.5 përqind) nga maji, por gjithsesi...

SHBA dhe Evropa, e ardhmja për ekonomi transatlantike më të mirë

Treguesit kryesorë të kapitalit të ekonomisë transatlantike janë afër ose qëndrojnë në nivele rekord. Presidenti Biden dhe homologët e tij evropianë kanë një mundësi...

Filluan fluturimet turistike në hapësirë

Miliarderët duket qartë se duan të sfidojnë të ardhmen, por jo më në Tokë, në Hapësirë. Vitet e fundit disa nga pasanikët amerikanë kanë vërtetuar publikisht idetë...

Çmimet e naftës në Lindjen e Mesme rriten ndërsa kërkesa globale...

Pas valës së tretë të pandemisë COVID-19, Evropa dhe Amerika e Veriut tani po drejtojnë rimëkëmbjen e kërkesës në tregun e naftës. Në fakt,...

Çfarë po ndodh me fiskalizimin? Ja sa lekë janë mbledhur vetëm...

Që nga 1 Janari 2021, në zbatim të Ligjit 87/2019, reforma e sistemit tatimor "Për faturimin elektronik dhe monitorimin e qarkullimit", ka hyrë zyrtarisht...

Ja si duket ekonomia e Europës për vazhdimin e vitit pas...

Në artikullin e mëparshëm mbi rritjen e çmimeve dhe nivelin e inflacionit në SHBA “Çmimet e konsumit po rriten. Ja se çfarë po rritet...

Çmimet e konsumit po rriten. Ja se çfarë po rritet më...

Këtë vit përsa i përket tregut amerikan (dhe jo vetëm) të konsumit po shikohen rritje të çmimeve. Me çmimet e konsumit muajin e kaluar...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!