29.5 C
Tirana, AL
Wednesday, September 27, 2023

Efektet e përjetshme të ‘fëmijës së preferuar’

Shumica e prindërve nuk do ta pranojnë këtë, por një numër befasues kanë një 'të preferuar' dhe mënyra se si e trajtojnë atë fëmijë...

5 sëmundje të epokës viktoriane që janë kthyer në Perëndim

Ja pse sëmundjet dikensiane po rikthehen shumë vite pasi u zhdukën. Lebra endemike në Florida, kërcënimi i dhjetëra mijëra rasteve të fruthit në Londër dhe...

OBSH: Aspartami është kancerogjen, por i sigurt në nivele të përdorimit...

Aspartami, ëmbëlsuesi artificial që gjendet në çdo gjë, nga pijet dietike, kosi, akullorja dhe drithërat e mëngjesit e deri te ilaçet, pastat e dhëmbëve...

Njerëzve inteligjentë u duhet më shumë kohë për të zgjidhur problemet...

Më shpejt nuk është gjithmonë më mirë. Pas më shumë se një shekulli kërkimesh, shumë prej të cilave kanë qenë shumë të diskutueshme, psikologët ende...

Si të kultivoni një ndjenjë të vetëvlerësimit të pakushtëzuar

Unë kam luftuar me ndjenjat e padenjësisë për aq kohë sa mbaj mend. Nga jashtë, jeta ime dukej mjaft e përsosur kur isha duke u...

Çfarë hani mund të riprogramojë gjenet tuaja

Njerëzit zakonisht e mendojnë ushqimin si kalori, energji dhe ushqim. Megjithatë, provat e fundit sugjerojnë se ushqimi gjithashtu "flet" me gjenomin tonë, i cili...

Studimi: Shenjat e para të Alzheimerit mund të shfaqen në sytë...

Sytë janë më shumë se një dritare drejt shpirtit - ata janë gjithashtu një reflektim i shëndetit njohës të një personi. "Syri është dritarja në...

Psikoterapistja: Ja 7 frazat që nuk duhet t’i përdorni me fëmijët...

Çdo prind dëshiron që fëmijët e tyre të jenë të lumtur dhe të suksesshëm. Mënyra më e mirë për ta siguruar këtë është t'u mësoni...

8 pyetje që do t’ju japin përgjigje të sinqerta. “Si je?”...

Përsëri dhe përsëri, hulumtimi ka zbuluar se çelësi për një jetë të lumtur dhe të suksesshme është krijimi i marrëdhënieve të thella. Kjo kërkon aftësi...

Studimi i ri i psikologjisë lidh traumën e tradhtisë së fëmijërisë...

Një studim i ri ka zbuluar se njerëzit që raportuan se kishin vuajtur traumat e tradhtisë në fëmijëri kishin më shumë gjasa të shfaqnin...

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar arsyen pse thinjen flokët

Rezultatet e hulumtimit të qelizave staminale mund të çojnë në trajtim që ndalon ose kthen procesin Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar mekanizmin e zbardhjes së...

6 mënyra të provuara për të “hequr qafe” fryrjen nga uji...

Mbajtja e ujit në trup, e njohur edhe si edemë, nënkupton depozitimin e lëngjeve të tepërta në indet e trupit dhe manifestohet me ënjtje...

Dëshironi të rritni fëmijë të përshtatur mirë me botën? Psikologjia thotë...

"Ne nuk po rrisim fëmijë, ne po rrisim të rritur," thotë terapistja familjar, psikoterapistja dhe autorja, Susan Stiffelman. Ajo që bëjmë ne si prindër...

5 shenja paralajmëruese që mëlçia juaj është plot me toksina dhe...

A e dini se mëlçia është një nga organet vendimtare të trupit dhe ka role të shumta, duke përfshirë shndërrimin e toksinave në mbetje...

Vaping mund të shkaktojë kërdinë në lëkurë. Por, pse askush nuk...

Perceptimi i erdhi Charlotte Priest përmes një reje tymi vape me mjedër. Në pranverën e vitit 2021, në perimetrin e gojës së saj filloi...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!