23.5 C
Tirana, AL
Monday, September 27, 2021

Aktiviteti i pazakontë në vreshtat në Lisbonë

Ndërsa vjeshta ka ardhur, një grup entuziastësh të nudizmit dhe natyrës kanë qëndruar në një vreshtë me rrush pa u mbuluar dhe duke bërë...

Fatkeqësitë natyrore që prekën botën janar-shtator 2021

Vera e vitit 2021 ka treguar përkeqësime të klimës botërore dhe si rrjedhojë shkatërrimet natyrore sa vijnë e shtohen dhe shpeshtohen. Gjatë muajve të fundit,...

Bota kujton 11 Shtatorin së bashku me dhimbjen e mijëra familjarëve...

11 shtator 2001. Një rrjet ekstremist islamik i quajtur al-Kaeda planifikoi sulmet nga Afganistani. Të udhëhequr nga Osama Bin Laden, ata fajësuan SHBA dhe aleatët...

Ja cilët janë anëtarët e qeverisë talibane

Talibanët të martën njoftuan një qeveri të përkohshme e gjitha mashkullore për Afganistanin, e plotësuar me veteranët që nga koha e sundimit të tyre...

Kina redukton orarin e lojrave elektronike për të rinjtë nën 18...

Pekini ka lëshuar një rregull të ri për shtetin që kufizon kohën e lojërave për të rinjtë nën moshën 18 vjeç midis orës 20:00...

Perëndimi bllokon fondet monetare për talebanët; Ekonomia e Afganistanit në dëshpërim...

Ndërkohë që talebanët përpiqen të vendosin sundimin e tyre të plotë në Afganistan, SHBA dhe institucionet e tjera perëndimore kanë vepruar shpejt për të...

Çfarë po ndodh në Afganistan?

Talibanët tani kanë kontrollin e plotë të Afganistanit, por ajo që ndodh më pas është jetike për sigurinë globale. Talibanët kanë avancuar me shpejtësi...

Ndryshimi i klimës alarm për të gjithë botën

Pasojat e ndryshimit të klimës janë tashmë një situatë e jetuar edhe për Shqipërinë. Përmbytjet, zjarret, rritjet e temperaturave, kanë shkaktuar dëme të mëdha...

Izraeli dhe Irani vazhdojnë luftën e tyre në “hije”

Ministri izraelit i mbrojtjes Benny Gantz ka shtuar më tej tensionet midis Izraelit dhe Iranit. Ai ka thënë se vendi i tij është gati...

Barbie nderon heroinat e Covid-it me modele të reja të kukullave

Koleksionit të kukullave Barbie i janë shtuar dhe një set i rimodelesh. Këtë radhë ato mbartin fjalën “Heroinat e Pandemisë”.  Prodhuesi Mattel si fillim ka...

Shtëpia e re e Meghan dhe Harry i tejkalon pretendimet modeste...

Rezidenca e re luksoze prej 14.7 milion USD, e blerë nga Princ Harry dhe Meghan Markle përmban një librari luksoze, kinema dhe spa, si...

Pamje nga sateliti mbi zjarret në Tokë gjatë 20 viteve të...

Zjarri është një pjesë e përsëritur e natyrës. Kohët e fundit, ne po shikojmë sesi ato janë shtuar. Kjo për shkak dhe të informimit...

Trendi i ri turistik dhe demat e hapësirës

Kush tjetër kërkon t’i largohet pandemisë dhe viruseve dhe të marrë rrugën për në orbitë? I rikthehemi sërish kërkesës për trendin e ri turistik: Hapësira....

Çmimet e ushqimeve sipas indeksit global, në rënie pas një viti...

Indeksi i Çmimeve të Ushqimit FAO (IÇUF) ishte mesatarisht 124.6 pikë në qershor 2021, me rënie 3.2 pikë (2.5 përqind) nga maji, por gjithsesi...

SHBA dhe Evropa, e ardhmja për ekonomi transatlantike më të mirë

Treguesit kryesorë të kapitalit të ekonomisë transatlantike janë afër ose qëndrojnë në nivele rekord. Presidenti Biden dhe homologët e tij evropianë kanë një mundësi...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!