30.5 C
Tirana, AL
Thursday, September 21, 2023

Kjo bimë e vogël është një nga ilaçet më të dobishme...

Kjo bimë e vogël shfaqet në kopshte, në lëndina dhe madje edhe në të çarat e rrugëve. Ato gjethe jeshile me shkurre dhe sytha...

Qimet e mjekrës: 6 flamuj të kuq që asnjë grua nuk...

Nëse pyet një grua për tiparin më dallues që i shton vlerë fytyrës dhe bukurisë së saj, duhet të jenë flokët e saj. Dhe pse...

Psikologu i Harvard: Nëse përdorni ndonjë nga këto 8 fraza toksike,...

Si një psikologe e trajnuar në Harvard që punon me çifte, kam parë që marrëdhëniet të shkojnë shpejt drejt greminës kur njëri ose të...

Pyetje femërore: Pse gjinjtë e mi janë të pabarabartë në madhësi?

Nëse madhësia e pabarabartë e gjirit ju ka shqetësuar, është koha ta lexoni këtë për të ditur shkaqet e mundshme që qëndrojnë pas saj. A...

Soda e bukës: Armiku i vërtetë i industrisë farmaceutike

Besoni apo jo, diçka aq e thjeshtë dhe aq e lirë sa soda e bukës mund të jetë edhe më e mirë se farmaceutika...

Si duket sot një grua 70-vjeçare që ka hequr dorë nga...

30 vjet më parë, një grua e quajtur Carolyn Hartz ndaloi së ngrëni sheqer të përpunuar pas disa vitesh që ishte “e varur” nga...

5 shenja paralajmëruese të mungesës së magnezit që nuk duhet t’i...

Magnezi është shumë i rëndësishëm për trupin e njeriut pasi shërben për: Aktivizimin e muskujve dhe nervave Sigurimin e energjisë për trupin përmes aktivizimit...

Dietologët: Ky është vakti më i mirë për inflamacionin

Nuk do të gënjejmë - nuk e pamë këtë që po vinte. Tre në pesë njerëz në mbarë botën vdesin si pasojë e sëmundjeve inflamatore...

6 pjesë të trupit që duhet t’i lajmë mirë (dhe shumica...

Kur bëhet fjalë për higjienën, shumica prej nesh bëjnë banjë ose dush çdo ditë, lajnë dhëmbët, lajnë rrobat dhe veshët. Megjithatë, ka disa pjesë...

A ka një lidhje mes mungesës së ndonjë vitamine dhe ankthit?

Mungesa e vitaminës jo vetëm që mund të shkaktojë ose përkeqësojë ankthin, por ankthi gjithashtu mund të zvogëlojë nivelet tuaja ushqyese. Mjekët shpesh përpiqen...

Si të vrisni bakteret që shkaktojnë urth dhe fryrje

Helicobacter pylori është një lloj bakteri që sulmon traktin tretës dhe mukozën e stomakut. Simptomat kryesore të këtij infeksioni janë të vjellat, fryrjet, gulçimi,...

Studimi: Jeta vërtetë mund t’ju kalojë para syve tuaj

Të dhënat e reja nga një "aksident" shkencor kanë sugjeruar se jeta mund të kalojë para syve tanë ndërsa vdesim. Një ekip shkencëtarësh u nisën...

Injeksionet në gju me acid hialuronik ekuivalent me placebo

Në Shtetet e Bashkuara, ku mbi 300 milionë dollarë shpenzohen çdo vit për injeksione intraartikulare të acidit hialuronik, një studim tjetër tregon se një...

10 shenja paralajmëruese të qarkullimit të dobët të gjakut që mund...

Gjaku që rrjedh nëpër venat tona është si ‘uji i lumenjve’ në trupin tonë, i cili mban imunitetin tonë të fortë dhe të shëndetshëm dhe mundëson...

Fillimisht erdhi një stuhi virale. Tani, ne kemi superinfeksione të çuditshme.

Infeksione të rralla bakteriale, të tilla si strep A invazive, po shfaqen nëpër Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, me efekte serioze të raportuara tek...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!