30.5 C
Tirana, AL
Thursday, September 21, 2023

Studimi: Shenjat e demencës mund të zbulohen nëntë vjet përpara diagnozës

Gjetjet nga studiuesit e Kembrixhit rrisin mundësinë e ndërhyrjeve të hershme për ata që janë në rrezik Shkencëtarët kanë zbuluar se mund të jetë e...

Fëmijëria tani mund të zgjasë deri në moshën 40 vjeçare

Kërkesat e botës moderne nënkuptojnë se të rinjtë tani janë të varur nga prindërit më gjatë në kohë, thotë shkencëtari. Fëmijëria mund të zgjasë deri...

Pse sprajet e hundës janë gati të jenë arma e radhës...

Meissa Vaccines thotë se qasja e saj mund të reduktojë në mënyrë dramatike transmetimin. Gjysmë alfabeti grek dhe dy vjet pas pandemisë, bota po pajtohet...

Studim: Kanabisi mjekësor mund të zëvendësojë opioidet e varur për lehtësimin...

Kanabisi mjekësor mund të jetë një zëvendësues i mundshëm për opioidet efektive, por shumë të varura, të përdorura shpesh për lehtësimin e dhimbjeve, sugjeron...

Murtaja e zezë 700 vjet më parë ende ndikon në shëndetin...

Shkatërrimi i pandemisë së murtajës la një shenjë gjenetike kaq të pabesueshme në njerëzimin, saqë ende po ndikon në shëndetin tonë gati 700 vjet...

Hilet e jetës për të ndihmuar personat që vuajnë nga ADHD-në...

Hutoheni lehtësisht? Provoni "vonesën e shpërqendrimit" Të jetosh me ADHD mund t'ju bëjë të ndiheni kështu në baza ditore, por nuk është e nevojshme. Për miliona...

Si të vrisni bakteret që shkaktojnë urth dhe fryrje

Helicobacter pylori është një lloj bakteri që sulmon traktin tretës dhe mukozën e stomakut. Simptomat kryesore të këtij infeksioni janë të vjellat, fryrjet, gulçimi,...

Si dhe pse debatojnë çiftet?

Debatet janë një pjesë normale dhe shpesh e shëndetshme e një marrëdhënieje. Gjithçka varet nga zgjedhja e llojit të duhur të argumenteve. Për çfarë keni...

Agjërimi. Çfarë ndodh dhe cilat janë përfitimet e tij?

Çfarë ndodh nëse nuk ushqeheni për një ditë? Përgjigja mund të duket relativisht e drejtpërdrejtë, por agjërimi për 24 orë ka një efekt të...

Vitaminat Gummy po rriten në popullaritet. A janë të shëndetshme apo...

Jeni të stresuar? Ka një vitaminë karamele për këtë - dhe pothuajse për çdo sëmundje që mund të mendoni. Karamelet e ëmbla me vitaminë D...

Çfarë ndodh nëse pini shumë ujë? Disa këshilla të vlefshme

Veshkat normale mund të lëshojnë deri në një litër lëngje çdo orë. Pirja e më shumë se kaq mund të jetë e rrezikshme për...

Shpenzimet konsumatore ranë në dhjetor ndërsa Omicron u përhap

Shpenzimet e përgjithshme ranë për herë të parë që nga shkurti pasi virusi dhe çështjet e zinxhirit të furnizimit ndikuan në blerje. Konsumatorët ulën shpenzimet...

Ja si jeton koronavirusi në maskë. Kujdes!

Masa me të cilën jemi të mbrojtur nga ekspozimi ndaj koronavirusit Covid-19 varet nga materiali dhe struktura e maskës që përdorim. Kuptohet, që maska,...

3 mënyra se si prindërit narcistë mund të abuzojnë me fëmijët

Abuzimi narcist prindëror përfshin prindërit që kanë nevojë për admirim ose vëmendje të tepruar në kurriz të zhvillimit dhe mirëqenies së fëmijëve të tyre. Ajo...

Zvicra miraton “kapsulën vetëvrasëse” me asistim

Zvicra sapo ka legalizuar një mënyrë të re për të vdekur nëpërmjet vetëvrasjes me asistim. Bordi i rishikimit mjekësor të vendit ka autorizuar përdorimin...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!