26.5 C
Tirana, AL
Monday, May 20, 2024

Cikli menstrual mund të riformojë trurin tuaj

Cikli menstrual ka më shumë ndikim mbi trurin e grave sesa mendohej më parë. Studimet e fundit tregojnë se luhatjet e niveleve të hormoneve...

Studimi: Vaksinat e Covid ende kanë pasoja shëndetësore

Në studimin më të madh global për sigurinë e vaksinave deri më tani, vaksinat e krijuara për të luftuar sëmundjet e rënda, vdekjen dhe...

E hani orizin edhe pas një dite ose më shumë pasi...

Shqetësimet e fundit për sigurinë ushqimore janë shfaqur në lidhje me konsumin e orizit njëditor, duke ndezur një debat të nxehtë në internet. Ndërsa...

Fëmijët narcistë rriten nga prindër që bëjnë këto 8 gjëra

Prindërimi është një proces i shumëanshëm dhe i vazhdueshëm që ndikon ndjeshëm në zhvillimin e karakterit të fëmijës. Në kontekstin e edukimit të një...

Pse nuk e harrojmë dot ish-in? Ja ç’thotë shkenca

Ndarja është e vështirë për t'u kaluar, por duket se truri mund të ketë një mekanizëm për të ndihmuar të kapërcejë një ish. Studiuesit që...

Truri juaj ka nevojë për më shumë pushim sesa po i...

Nëse përmendim fjalën "pushim", cili është skenari i parë që ju vjen në mendje? a) Një gjumë i qetë gjatë natës, b) Një sy gjumë mesdite,...

Ja çfarë i ndodh trurit tuaj dy muaj pasi nuk keni...

Vendimi për t'i thënë "jo" alkoolit ka efekte të thella, siç është studiuar nga Instituti Kombëtar për Abuzimin me Alkoolin dhe Alkoolizmin. Të kuptuarit...

Ja sa kohë i duhet një personi për t’u ndjerë i...

Studime të reja nga Universiteti i Arizonës zbulojnë se individët zakonisht fillojnë të ndihen të vetmuar kur kalojnë të paktën 75% të kohës së...

Cikli menstrual shkakton ndryshime strukturore të trurit

Studimet e fundit të kryera në tetor zbulojnë një lidhje midis ciklit menstrual të një gruaje dhe ndryshimeve strukturore në tru. Studiuesit nga Instituti...

Pse shkaktohen kruarjet e lëkurës, sipas shkencëtarëve

E keni pyetur ndonjëherë veten pse nuk ndaloni dot së kruari një pjesë trupi? Shkencëtarët e Shkollës Mjekësore të Harvardit mund të kenë gjetur përgjigjen,...

Si fetusi mund të shpëtojë jetën e nënës

Në rrugëtimin e ndërlikuar të shtatzënisë, ekziston një fenomen që shkon përtej lidhjes tipike nënë-fëmijë - qelizat staminale. Në raste të rralla kur zemra...

A mund t’i besoni trurit tuaj?

E keni gjeni ndonjëherë veten në një mosmarrëveshje për kujtimet e përbashkëta? Neuroshkencëtarja Dr. Heather Berlin zbulon kompleksitetin e perceptimit personal, duke theksuar veçantinë...

Ja si ta hiqni nikotinën nga trupi juaj

Nëse po kërkoni të lini duhanin dhe të përshpejtoni largimin e nikotinës nga trupi juaj, merrni parasysh efektivitetin e kremit të tartarit. Një nënprodukt...

Konsumimi i mishit të kuq dy herë në javë rrit rrezikun...

Një studim i fundit nga Universiteti i Harvardit sugjeron se konsumimi i mishit të kuq vetëm dy herë në javë mund të rrisë rrezikun...

Ju dhemb koka kur pini verë të kuqe? Ja arsyeja pse

Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë mund të kenë zbardhur misterin pse disa individë përjetojnë dhimbje koke pasi konsumojnë qoftë edhe një gotë të vogël...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!