Murgesha dhe murgu që ranë në dashuri dhe u martuan

Njëzet e katër vjet pasi u bë murgeshë, ishte një prekje e shkurtër e mëngës së një murgu në sallonin e manastirit në Preston, Lancashire, ajo që ndryshoi gjithçka për motrën Mary Elizabeth.

Prijësja e urdhrit e kishte çuar të takonte fratin Robertin, i cili po shkonte për vizitë nga një prirje në Oksford, për të parë nëse donte ndonjë gjë për të ngrënë. Por nëna superiore e motrës Mary Elizabeth u thirr për të marrë një telefonatë, kështu që të dy mbetën vetëm.

Ishte hera jonë e parë në një dhomë së bashku. U ulëm në një tavolinë ndërsa ai hante, dhe nëna superiore nuk u kthye, kështu që unë duhej ta nxirrja jashtë.”

Motra Mary Elizabeth kishte bërë një jetë të devotshme, të rreptë dhe kryesisht të heshtur si murgeshë, duke kaluar shumicën e ditëve në “qelinë” e saj. Ndërsa e la Robertin të dilte nga dera, ajo i preku pak mëngën dhe tha se ndjeu diçka si një tronditje.

Unë thjesht ndjeva një kimi atje, diçka, dhe u turpërova pak. Dhe mendova, zot, a e ndjeu edhe ai këtë. Dhe ndërsa e lashë të dilte nga dera ishte shumë e sikletshme.”

Ajo kujton se pas rreth një jave mori mesazhin e Robertit nëse do të largohej për t’u martuar me të.

Unë isha pak e tronditur. Kisha veshur një vello, kështu që ai kurrë nuk e pa ngjyrën e flokëve të mia. Ai nuk dinte asgjë për mua në të vërtetë, asgjë për edukimin tim. Ai nuk dinte as emrin tim të kësaj bote,” kujton ajo.

Përpara se të hynte në urdhrin e Karmelitëve – një urdhër i lashtë i kishës katolike romake – në moshën 19-vjeçare, motra Mary Elizabeth kishte qenë Lisa Tinkler, nga Middlesbrough.

Megjithëse prindërit e saj nuk kishin qenë fetarë, pelegrinazhi i një teze në Lourdes zgjoi diçka te Lisa gjashtëvjeçare, aq sa ajo i kërkoi babait të saj të ndërtonte një altar në dhomën e saj të gjumit.

Unë kisha një statujë të vogël të Zonjës tonë mbi të dhe një shishe të vogël uji Lourdes. Në fakt, mendova se ishte shishja që ishte e shenjtë dhe jo uji – kështu që thjesht po e mbushja nga rubineti dhe po pija ujin,” tha ajo.

Lisa do të bënte rrugën e saj për në një nga kishat katolike romake në qytetin e saj të lindjes dhe do të ulej e vetme në stolin e dytë – ku ajo thotë se zhvilloi një dashuri të madhe për Virgjëreshën Mari, nënën e Jezusit, dhe në fund një ndjenjë se kishte një thirrje.

Një fundjavë pushimi në një manastir ndërsa ajo ishte ende adoleshente e bindi për thirrjen e saj. Manastiri drejtohej nga murgesha karmelite nga një urdhër që e kishte origjinën në shekullin e 12-të dhe ku jeta ishte veçanërisht spartane, e izoluar dhe e rreptë – por ajo vendosi që ishte pikërisht jeta që donte të bënte.

Megjithëse Lisa kishte dashur të bashkohej menjëherë, nëna e saj – e cila ishte e shqetësuar nga vendimi i së bijës – i shkroi fshehurazi manastirit që ta vononte nisjen e saj për disa muaj, në mënyrë që Lisa të kalonte edhe një Krishtlindje në shtëpi. Ajo u bashkua për vitin e ri.

Që atëherë kam jetuar si një vetmitare. Kemi pasur dy kohë rekreative në ditë, rreth gjysmë ore, kur mund të flisnim, përndryshe ne ishim vetëm në qeli. Nuk kemi punuar kurrë me askënd, gjithmonë vetëm,” tha ajo.

Me kalimin e viteve, motra Mary Elizabeth ndjeu se fjalori i saj zvogëlohej pasi kishte pak më shumë për të folur me murgeshat e tjera – të cilat ishin të gjitha dekada më të vjetra se ajo – përveç motit dhe natyrës në kopsht. Ajo e shihte nënën e saj katër herë në vit përmes një grile.

Kur kisha ditëlindjen time të 21-të, torta dhe urimet e mia kaluan të gjitha nëpër sirtar. Dhe kur nipi im lindi, ai u kalua nëpër një lloj tavoline rrotulluese,” qesh ajo, duke i parë të gjitha me shumë mall.

Ajo përshkruan mënyrën se si e ndjeu “botën e saj të brendshme” të hapur ndërsa bota e jashtme mbyllej për të. Kishte një ndjenjë kënaqësie dhe përmbushjeje. Por, atë ditë në sallonin e manastirit, gjithçka ndryshoi me prekjen e mëngëve dhe një mesazh që e pyeste nëse ajo do të largohej nga jeta e manastirit dhe të martohej.

Motra Mary Elizabeth nuk i dha një përgjigje Robertit për pyetjen e tij dhe nuk dinte çfarë të bënte.

Ai mund të mos dinte asgjë për të, por ajo dinte pak për të.

Gjatë vizitave të tij nga Oksfordi në qendrën e tërheqjes Carmelite në Preston, ai kishte ardhur herë pas here për të mbajtur meshën në manastirin aty pranë dhe Lisa i kishte parë predikimet e tij nga pas një grilë.

Duke dëgjuar anekdotat e tij teksa predikonte, ajo mori pjesë të një jete të rritur në Silesia të Polonisë pranë kufirit gjerman dhe dashurinë për malet. Edhe pse ajo thotë se në atë kohë nuk ndihej sikur kishte një ndikim të thellë tek ajo.

Tani, papritmas, kjo kishte ndryshuar.

Nuk e dija se si është të jesh e dashuruar dhe mendova se motrat mund ta shihnin atë në fytyrën time. Kështu që u bëra mjaft nervoze. E ndjeja ndryshimin tek unë dhe kjo më trembi“, tha ajo.

Motra Mary Elizabeth më në fund mori guximin për t’i thënë nënës superiore të saj se mendonte se kishte ndjenja për Robertin, por përgjigja që mori ishte mosbesim.

Ajo nuk mund ta kuptonte se si kishte ndodhur sepse ne ishim atje 24/7 nën vëzhgimin e saj gjatë gjithë kohës. E para më pyeti se si mund të kisha rënë në dashuri me kaq pak kontakt,” tha ajo.

Motra Mary Elizabeta kishte imagjinuar reagimin e familjes së saj ose të peshkopit të saj, nëse do të largohej. Ajo gjithashtu luftoi nëse marrëdhënia e saj me Perëndinë do të ndryshonte.


Por ndërveprimi me nënën superiore e bëri atë të bënte diçka jokarakteristike të vrullshme.

Nëna superiore ishte pak e rrëmbyer me mua, kështu që vendosa pantallonat dhe një furçë dhëmbësh në një çantë dhe dola jashtë dhe nuk u ktheva më kurrë si motër Mary Elizabeth,” më thotë Lisa tani.

Roberti i kishte dërguar mesazh asaj për t’i thënë se po planifikonte të vizitonte përsëri Preston atë mbrëmje. Këtë herë, ishte për të takuar një mik karmelit për këshilla në një pijetore aty pranë, personi i parë nga urdhri që kishte besuar për të treguar për gjendjen e tij dhe të Lizës.

Lisa mendoi se ata do të takoheshin në Black Bull rreth një milje më lart rrugës, kështu që ishte vendi ku vendosi të shkonte.

Por në vend që të ishte një moment i gëzueshëm, Lisa u hodh në trazira të thella atë natë nëntori të vitit 2015.

Shi po binte ndërsa unë po ecja përgjatë rrugës Garstang. Trafiku po vinte drejt meje me fenerë të ndezur dhe unë thjesht mendova ‘Mund t’i jap fund kësaj,” tha ajo, duke iu referuar një mendimi të çastit për vetëvrasjen.

Unë isha vërtet duke luftuar, mendova se thjesht duhet ta ndaloja këtë që të ndodhte dhe Roberti mund të vazhdonte me jetën e tij. Por gjithashtu pyesja veten nëse ai me të vërtetë donte të thoshte atë që tha për martesën.”

Por Lisa vazhdoi të ecte derisa e gjeti veten një natë të premte të lagur deri në palcë, pa pallto, jashtë Black Bull. Ajo mori guximin për të hyrë brenda vetëm kur pa murgun nga një derë e hapur.

Kur e pashë, më ndali zemra”, tha Roberti.
Por në fakt më paralizoi frika jo nga gëzimi, sepse në atë moment e dija që duhej të isha tërësisht për Lizën, por gjithashtu e dija që nuk ishim praktikisht gati për këtë”, thotë ai.

Roberti kishte qenë një frat karmelit për 13 vjet në këtë pikë. Ai ishte një mendimtar, akademik dhe teolog që erdhi në jetën monastike në kërkim të kuptimit gjatë asaj që ai e përshkruan si një krizë besimi dhe identiteti.

Duke parë tani, ai ndjen se rrënjët e tij e bënë atë konfuzion pothuajse të pashmangshëm – duke u rritur në një rajon që kohët e fundit kaloi nga Gjermania në Poloni, me një baba luteran dhe nënë katolike.

Por ishte një periudhë e errët pas një marrëdhënieje të dështuar që e shtyu atë të vazhdonte kërkimin e tij për përmbushje në Angli, ku, pavarësisht nga teologjia protestante luterane në të cilën ishte vendosur, ishte në një manastir katolik romak karmelit ku gjeti ngushëllimin e tij.

Unë nuk dija shumë për karmelitët më parë dhe nuk e kisha menduar të isha murg. Në fakt, kam qenë gjithmonë shumë dyshues për këtë lloj shprehjeje besimi,” tha Roberti.

Por ai thotë se urdhri i mësoi se si të përqafonte errësirën, vështirësitë dhe krizën deri në pikën ku ai ndihej i qetë. Megjithatë, takimi me Lizën – të cilën ai mezi e njihte atëherë si Motra Mary Elizabeth – e ktheu jetën e tij përmbys.

Ajo prekje e Lizës në mëngën time filloi një ndryshim, por ndërsa ndjeva diçka që po rritej gradualisht në zemrën time, nuk mendoj se kam arritur ndonjëherë në një pikë ku të ndjeja se po dashurohesha çmendurisht, sepse duke u bërë murg ose murgesha të mësojnë se si të përballesh me emocione si dashuria”, thRoberti.

Ai shpjegon se mesazhi i tij drejtuar Lizës, duke pyetur nëse ata mund të martoheshin, ishte pothuajse një përleshje intelektuale me veten e tij.

Kur ajo u shfaq në pijetore, demoni i vogël brenda meje u tmerrua. Por frika ime nuk ishte fetare apo shpirtërore, ishte thjesht se si do të filloja një jetë të re në moshën 53-vjeçare,” tha ai.

Tranzicioni ishte i vështirë, veçanërisht në fillim. Lisa kujton një moment pak para Krishtlindjeve, menjëherë pasi të dy kishin lënë jetën e tyre monastike.

Unë e pashë Robertin dhe ai ishte i shqetësuar dhe duke qarë. Në atë moment ne të dy arritëm në fund dhe ndjeva se duhej të merrnim diçka si Romeo dhe Zhuljeta dhe thjesht t’i jepnim fund“, tha Lisa.

Ishte kaq e vështirë sepse ai ndihej kaq i vetmuar dhe kaq i izoluar dhe nuk e dinte rrugën përpara. Por ne thjesht u mbajtëm për dore dhe ia dolëm,” tha ajo.

Ata përshkruajnë momentin në qendrën e punës kur të dy shpërthyen në lot kur u pyetën për aftësitë e tyre të transferueshme – dhe një herë tjetër kur po udhëtonin nga Preston në Yorkshire.

Kisha porositur një libër në polonisht për murgeshat që kishin lënë urdhrat e tyre për arsye të ndryshme. E lexova dhe e përktheva për Lizën në makinë, por ajo duhej të ndalonte në M62. Ne të dy kishim nevojë të qanim sepse historitë e tyre ishin kaq emocionale dhe ne mund të lidheshim me ta”, thotë Roberti.

Ajo që u solli atyre paqe ishte ajo që i udhëhoqi në monastizëm në radhë të parë – lidhja me besimin e tyre personal.

Gjatë gjithë jetës suaj fetare, ju thuhet se zemra juaj supozohet të jetë e pandarë dhe t’i jepet Zotit. Papritur ndjeva se zemra ime po zgjerohej për të mbajtur Robertin, por kuptova se ajo mbante gjithashtu gjithçka tjetër që kisha. Dhe nuk ndihesha ndryshe për Zotin dhe kjo ishte qetësuese për mua”, thaLisa.

Lisa fillimisht gjeti punë në një shtëpi funerali dhe më vonë si kapelane në spital. Megjithëse ai u mërzit nga një letër nga Roma që i thoshte se nuk ishte më anëtar i urdhrit karmelit, Roberti u pranua shpejt në Kishën e Anglisë.

Ata të dy u martuan dhe tani ndajnë një shtëpi në fshatin Hutton Rudby në North Yorkshire – ku Roberti është bërë famullitar i kishës lokale. Ata janë ende në një udhëtim për t’u përshtatur me jetën jashtë manastirit.

Veçanërisht Lisa, e cila kishte qenë e izoluar për 24 vjet dhe nuk kishte jetën akademike që kishte më parë Roberti, flet se ndihej si vëzhguese në botën e jashtme. Vetëm tani ajo po kupton se cilat modele flokësh dhe veshje i shkojnë më mirë pas një jete në zakon.

Të dy ende dëshirojnë elemente të jetës monastike, madje Lisa thotë se nëse nuk do të ishte Roberti, nesër do të kthehej në murgeshë karmelite.

Ne jemi mësuar aq shumë me heshtjen dhe vetminë, sa është e vështirë t‘i gjesh këto në biznesin e botës, tërhiqesh në shumë drejtime të ndryshme, kështu që është një luftë e vazhdueshme për mua dhe Robertin që të qëndrojmë të përqendruar dhe me këmbë në tokë“, tha Lisa.

Por ata kanë gjetur një zgjidhje që funksionon.

Shpesh mendoj se jetoj në një manastir këtu me Robertin, si dy karmelitë, ku gjithçka që bëjmë i jepet Zotit. Ne ankorojmë veten në lutje, por dashuria mund të bëjë sakramentin e gjithçkaje që bëni dhe e kuptoj se asgjë nuk ka ndryshuar vërtet për mua,” tha ajo.

Lisa thotë se të dy janë dakord që janë tre prej tyre në martesë.

Krishti është në qendër dhe vjen para gjithçkaje. Nëse do ta hiqnim atë nga ekuacioni, mendoj se nuk do të kishte zgjatur vërtet.”

 
Burimi: BBC 
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here