Kini kujdes në këto 11 vende që mbajnë shumë mikrobe. Mund t’i keni anashkaluar

Pastrimi ka të bëjë më shumë se tavolinat që shkëlqejnë dhe banjat e gatshme për t’u përdorur të kompanisë – ka të bëjë me mbrojtjen e vetes.

Ne bashkëjetojmë me mikrobet, por ka disa që janë më të dëmshëm për njerëzit se të tjerët,” tha Chrysan Cronin, një epidemiolog i sëmundjeve infektive dhe drejtor i shëndetit publik në Kolegjin Muhlenberg në Allentown, Pensilvani. “Ne duhet të jemi pak më vigjilentë për t’u siguruar që të mos biem në kontakt me ta.”

Dhe ndërsa e dini se tualeti juaj ka shumë mikrobe dhe ndoshta jeni të vetëdijshëm se telefoni dhe dorezat e dyerve mund të bëhen të papastra, ekspertët e shëndetit publik dhe epidemiologët shohin shumë pika të tjera të nxehta bakteriale në një shtëpi tipike. Kështu që lani duart dhe lexoni për disa nga vendet më të fshehta ku shpesh fshihen mikrobet dhe biofilmat – termi teknik për shtresat rrëshqitëse të kolonive bakteriale.

1. Mbajtësja e furçës së dhëmbëve
Mbajtësja e furçës së dhëmbëve mund të jetë makthi më i keq i një mikrobiologu. Meqenëse ka tendencë të jetë afër tualetit, mbajtësja e furçës së dhëmbëve – dhe furçat e dhëmbëve që ajo përmban – janë shpesh në rrezen e shpërthimit të baktereve fekale që aerosolizohen sa herë që shtypni shkarkuesen e ujit. (Ju kërkojmë ndjesë; shpresojmë të mos jeni duke ngrënë gjatë leximit.)

Sipas një studimi të vitit 2021 të Universitetit të Arizonës, të botuar në Journal of Applied Microbiology, sapo të fluturojnë në ajër, këta mikroorganizma janë treguar se vendosen në çdo gjë aty pranë – kështu që duhet të konsideroni gjithashtu dorezat e rubinetit dhe sendet e tjera të kujdesit personal të mbetura në banak. Për të zbutur ashpërsinë, mbyllni kapakun përpara se ta shtypni shkarkuesin e ujit dhe mbajeni tasin të pastër. Ruani furçën tuaj të dhëmbëve në një sirtar ose dollap ilaçesh ku mund të thahet ndërmjet përdorimit, por nuk është aq e ekspozuar.

2. Bllokuesit e lavapjatës
Shumë kërkime konfirmojnë se lavapjata e kuzhinës është një vatër mikrobesh. Por laboratori i Cronin shkoi përtej kësaj për të analizuar pjesën e poshtme të bllokuesve prej gome të lavapjatës. Pjesa e poshtme e tyre përmban atë që, në prozën më shkencore të Cronin-it, është “biofilmi më i hollë, më i ashpër, më i gërvishtur” që keni parë ndonjëherë – i gjithë me potencialin për t’u aerosolizuar. “Sapo hapni rubinetin dhe uji fillon të kthehet mbrapsht në lavapjatë, mikrobet fillojnë të spërkaten gjithandej.”

Për të zbutur rrezikun e ndotjes, vendosni doreza, kthejeni bllokuesin mbrapsht dhe lajini papastërtitë me detergjent enësh që heqin yndyrën ose një zgjidhje tjetër pastrimi. Shmangni zbardhuesin e drejtpërdrejtë ose uthullën e paholluar pasi të dyja mund të degradojnë gomën me kalimin e kohës. Parandaloni grumbullimin e biofilmit duke u kujtuar të pastroni bllokuesin sa herë që pastroni lavapjatën.

3 & 4. Sfungjerët dhe peshqirët e enëve
Sipas një studimi nga NSF International – organizata globale për vendosjen e standardeve dhe çertifikimeve të shëndetit publik – sfungjeri i lavamanit është një arkë e vërtetë e Noes në shumëllojshmërinë e mikroorganizmave që përmban.

Si fillim, sfungjeri mesatar mbështet mykun dhe majanë. Ndërsa myku vjen me reputacionin e vet të keq, majaja gjithashtu mund të jetë problematike, veçanërisht për njerëzit që janë të sëmurë rëndë ose ndryshe të imunokompromentuar. Një sfungjer i lagur është habitati i përsosur edhe për bakteret, të cilat mund të përfshijnë E. coli, salmonella dhe campylobacter, të gjithë patogjenë që mund të shkaktojnë ethe dhe shqetësime në stomak. Mund të futni një sfungjer të lagur në mikrovalë për disa minuta ose ta kaloni nëpër pjatalarëse për ta dezinfektuar. Por edhe me ato masa paraprake, duhet ta hidhni pas një jave. (Dhe kurrë mos e vendosni në mikrovalë një sfungjer të thatë, i cili mund të marrë zjarr.)

Me sfungjerin tuaj janë peshqirët e enëve, të cilët thithin të gjitha llojet e papastërtive ndërsa jeni duke fshirë rrëmujën dhe duke tharë duart. Cronin rekomandon një rregull “një herë dhe u bë“: Merrni një të re pas çdo përdorimi. Nëse kjo ju duket e tepruar, të paktën bëni një marrëveshje me veten për të përdorur një të re çdo ditë.

5. Rezervuari i kafesë
Ai filxhani i kafesë së mëngjesit mund të mos duket aq tërheqës nëse do të dinit se çfarë po rritet në rezervuarin e aparatit tuaj të kafesë – një pararendës për ndotjen e lartë të majave dhe mykut. NSF International në fakt e rendit këtë vend nën radar në mesin e pesë vendeve më të përhapura në shtëpi. Për fat të mirë, ekziston një ilaç i drejtpërdrejtë: Ndiqni udhëzimet e prodhuesit për një pastrim mujor me një raport prej një pjese ujë me një pjesë uthull të bardhë të distiluar.

6. Dorezat dhe butonat në pajisjet e kuzhinës
Mos harroni të përfshini dorezat dhe butonat e pajisjes tuaj kur fshini sipërfaqet e kuzhinës tuaj. Megjithëse anashkalohen lehtësisht, ato janë magnete mikrobesh pasi ne i prekim kaq shpesh. Cronin rekomandon një raport 1:1 të uthullës së bardhë të distiluar me ujë ose një raport 5:100 zbardhues me ujë për dezinfektimin e zonave me ndotje të lartë si këto.

7. Kutitë e drekës me anë të buta
Këto priren të kapin lagështinë dhe kanë qoshe dhe çarje që është e vështirë të mbahen të pastra, duke rritur potencialin për myk dhe baktere të dëmshme. Nëse e juaja nuk lahet me makinë, Good Housekeeping rekomandon fshirjen me spërkatës uthull dhe një spërkatës dezinfektues që është i sigurt për sipërfaqet në kontakt me ushqimin.

8. Kupat e kafshëve shtëpiake
Ndryshe nga miti popullor, goja e një qeni nuk është më e pastër se ajo e një njeriu. Lani rregullisht tasat e kafshëve shtëpiake me ujë të nxehtë dhe me sapun – dhe rezervoni një sfungjer të veçantë për sendet e kafshëve shtëpiake. Ndërsa jeni në të, hidhni lodrat e forta të kafshëve shtëpiake në lavaman dhe kaloni lodrat e buta nëpër makinë larëse.

9, 10 dhe 11. Çanta, kuleta dhe çelësat
Edhe shtëpitë e pastruara me përpikëri janë të ndjeshme ndaj pushtuesve mikrobikë, falë artikujve me prekje të lartë që udhëtojnë në botë me ne. Këpucët dhe celularët janë ndër fajtorët më të dukshëm për transportimin e mikrobeve, por mos harroni çantën, portofolin ose çelësat, të cilët rregullisht bëjnë xhiron nga duart tona, në makinë, në zyrë, në karrocën e dyqaneve ushqimore, dhe kushedi ku tjetër.

Ndërkohë që çelësat metalikë mund të zhyten në ujë me baltë ose të tolerojnë pastrues të ashpër, çelësat e makinave kërkojnë kujdes shtesë. Nissan USA sugjeron fërkimin e tyre me një leckë të butë të spërkatur me 70% alkool. Çantat dhe kuletat, madje edhe disa prej lëkure të veshura, mund të tolerojnë alkoolin në një leckë të butë. Kur keni dyshime, kontrolloni me prodhuesin ose provoni fillimisht në një vend që nuk bie në sy. Së paku, mund ta varni çantën tuaj në një vend të caktuar pranë derës ose në një dollap dhe të shmangni vendosjen e këtyre artikujve në banakun e kuzhinës ose në sipërfaqe të tjera të ngrënies.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here