Oligarkët rusë thyejnë heshtjen për pushtimin e Vladimir Putin

Kritika nga miliarderët Oleg Deripaska dhe Mikhail Fridman janë një goditje për Putinin, i cili prej kohësh është mbështetur në besnikërinë e elitës së biznesit.

Dy nga oligarkët më të shquar të Rusisë kanë folur kundër pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin që shënon një pikë kthese të madhe në reagimin publik ndaj luftës.

Ndërhyrjet e miliarderëve Oleg Derpipaksa dhe Mikhail Fridman erdhën pasi policia arrestoi qindra njerëz në protestat që u zhvilluan në të gjithë vendin, të dielën, kundër një konflikti që ka tronditur jo vetëm Perëndimin, por edhe rusët nga të gjitha sferat e jetës.

Të famshëm dhe disa deputetë kanë shprehur kundërshtimin e tyre ndaj pushtimit të përgjakshëm, por deklaratat e të dielës nga z. Deripaska dhe z. Fridman janë padyshim një goditje e hidhur për presidentin, i cili është mbështetur prej kohësh në besnikërinë e palëkundur të elitës së biznesit.

Fridman, bashkëthemeluesi i Alfa-Bank, një nga bankat më të mëdha private të vendit, tha në një mesazh drejtuar stafit të firmës së tij private të kapitalit LetterOne me qendër në Londër: “Lufta nuk mund të jetë kurrë përgjigja”.

Në mesazhin e parë nga The Telegraph, ai tha: 

“Kam lindur në Ukrainën Perëndimore dhe kam jetuar atje deri në moshën 17 vjeç. Prindërit e mi janë shtetas ukrainas dhe jetojnë në Lviv, qytetin tim të preferuar.

Por kam kaluar gjithashtu një pjesë të madhe të jetës sime si qytetar i Rusisë, duke ndërtuar dhe rritur biznese. Jam thellësisht i lidhur me popujt ukrainas dhe rus dhe e shoh konfliktin aktual si një tragjedi për të dy vendet”.

Fridman shtoi: “Unë nuk bëj deklarata politike, unë jam një biznesmen me përgjegjësi ndaj mijëra punonjësve të mi në Rusi dhe Ukrainë.

“Megjithatë jam i bindur se lufta nuk mund të jetë kurrë zgjidhja. Kjo krizë do të kushtojë jetë dhe do të dëmtojë dy kombe që kanë qenë vëllezër për qindra vjet.

“Ndërsa një zgjidhje duket tmerrësisht e largët, unë mund të bashkohem vetëm me ata, dëshira e zjarrtë e të cilëve është që gjakderdhja të përfundojë.”

Fridman ka një pasuri prej rreth 15 miliardë dollarësh dhe e ndan kohën e tij mes Rusisë dhe Britanisë së Madhe.

Ndërkohë, zoti Deripaska, themeluesi i gjigantit rus të aluminit Rusal, përdori një postim në rrjetet sociale për të bërë thirrje për bisedime paqeje. “Paqja është prioritet. Negociatat duhet të fillojnë sa më shpejt”, tha zoti Deripaska, i cili me sa duket u kap i befasuar nga pushtimi. Javën e kaluar ai shkroi në rrjetet sociale se nuk besonte se do të kishte luftë, në një postim që më pas është fshirë.

Oligarku, i cili dikur priti ish-kancelarin George Osborne në super-jahtin e tij, është sanksionuar në SHBA që nga viti 2018, por nuk është shënjestruar nga Mbretëria e Bashkuar.

Ndërkohë, Anatoly Chubais, një burim i brendshëm i Kremlinit që mbikëqyri privatizimin në Rusi në vitet 1990, ndau një foto të Boris Nemtsov, liderit të opozitës ruse që u qëllua për vdekje para Kremlinit shtatë vjet më parë të dielën.

Z. Nemtsov, atëherë një nga kritikët më të hapur të Rusisë ndaj Putinit, në kohën e vdekjes së tij kishte organizuar marshime kundër luftës në Ukrainë.

Edhe vajza e Ramzan Kadyrov, liderit të fortë të Çeçenisë, i cili në fundjavë bëri thirrje për intensifikimin e luftimeve kundër Ukrainës, u duk se iu bashkua lëvizjes kundër luftës, duke postuar një katror të zi në faqen e saj në Instagram, ashtu siç bënë shumë të famshëm rusë.

“ASKUSH nuk do luftë!” ka shkruar Ayshat Kadyrova, e cila ka organizuar shfaqje të modeleve të saj të modës islame në Paris.

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here