Plani sekret i Vladimir Putin doli në shesh nga paaftësia e udhëheqësit bjellorus

Alexander Lukashenko duket se zbuloi një plan beteje sekret që tregon lëvizjet e trupave, objektivat për sulm – dhe madje edhe marshimin e trupave në Moldavi.

Udhëheqësi i Bjellorusisë u shfaq dje në media për të hequr dorë nga plani i aleatit Vladimir Putin për marrjen e Ukrainës, pasi zbuloi një hartë të vendit të ndarë në katër.

Alexander Lukashenko zbuloi planin e betejës nëpërmjet një harte në një takim të Këshillit të Sigurimit të Bjellorusisë, i cili tregonte lëvizjet e trupave dhe objektivat për sulm.

Kjo erdhi pasi Mbretëria e Bashkuar vendosi një numër sanksionesh kundër individëve dhe organizatave bjelloruse për rolin e saj në luftë, duke synuar figura të larta ushtarake.

Kremlini është i njohur për fshehtësinë e tij rreth operacioneve të tij të jashtme, dhe prezantimi i Lukashenkos para drejtuesve të tij të lartë ishte si një pasqyrë e planeve të Putinit.

Harta tregonte linjat ruse të sulmit drejt Ukrainës, disa prej të cilave janë materializuar në ditët e para të pushtimit – të tilla si forcat që sulmuan drejt Kievit nga veriu dhe drejt Khersonit nga Krimea.

Lukashenko gjithashtu vuri në dukje objektet ushtarake të Ukrainës që supozohet se janë shkatërruar nga raketat e Bjellorusisë.

Por ata treguan disa sulme që ende nuk kanë ndodhur – me një që duket se drejtonte nga qyteti port i Odessa në Moldavi, duke sugjeruar se Rusia planifikon të marshojë trupa në fqinjin e Ukrainës.

Harta e pushtimit përshkruan gjithashtu Ukrainën e ndarë në katër seksione, të cilat përputhen me distriktet komanduese të ushtrisë së Ukrainës, duke treguar sulmet ruse nga Bjellorusia, përgjatë kufirit lindor të Ukrainës dhe nga Krimea e pushtuar.

“Ne u paralajmëruam”

Presidenti Lukashenko ka rënë në linjë pas sulmit ushtarak të presidentit rus ndaj Ukrainës, pasi më parë ka luajtur një rol ndërmjetës midis dy fqinjëve.

Dy ish-republikat sovjetike ishin pjesë e BRSS, përpara se të dyja të fitonin pavarësinë në 1991.

Si kombe sllave, si Bjellorusia ashtu edhe Ukraina ndajnë kultura të lidhura ngushtë.

Në video, z. Lukashenko mund të dëgjohet gjithashtu duke folur për sulmet me raketa të lëshuara nga territori bjellorus në Ukrainë përpara sulmit kryesor rus.

“Ne u paralajmëruam, gjashtë orë përpara lëshimit të raketave ukrainase në Bjellorusi,” i tha ai këshillit të tij të sigurisë. “Kështu që raketat ruse Iskander ishin në gjendje t’i godisnin dhe t’i zhduknin”.

Ai kohët e fundit tha se asnjë nga njësitë ushtarake të vendit të tij nuk ishte larguar nga bazat e tyre, por se vendi mund të mobilizohej brenda dy deri në tre ditë në rast rreziku, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Belta.

Sipas raporteve lokale, një kolonë bjelloruse prej 33 njësish kishte hyrë në rajon, që ndodhet në veri të Kievit, me ndërprerje të komunikimit celular.

Megjithatë, disa orë më vonë, aleatët perëndimorë nuk i kishin mbështetur raportet – dhe vetë Bjellorusia po i kundërshtonte pretendimet.

Në Uashington, një zyrtar i mbrojtjes i SHBA-ve duke informuar gazetarët tha se SHBA-ja “nuk kishte konfirmim që bjellorusët po hyjnë në Ukrainë, ne nuk kemi parë asnjë tregues për këtë”.

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here