14-vjeçari zhvillon sapunin inovativ kundër kancerit të lëkurës

Heman Bekele, një nxënës 14-vjeçar i klasës së nëntë nga Annandale, Virxhinia, është kurorëzuar “shkencëtari i ri më i mirë i Amerikës” për zhvillimin e tij novator – një sapun që synon trajtimin e melanomës, një formë e kancerit të lëkurës që prek rreth 100,000 njerëz çdo vit në SHBA, duke rezultuar në rreth 8,000 vdekje.

Frymëzimi i Bekele për projektin erdhi që në vitet e tij të hershme në Etiopi, duke parë punëtorët që duronin kushtet e vështira të diellit, duke e shtyrë atë të krijonte një zgjidhje që mund të përfitonte një audiencë të gjerë.

Paraqitja fituese e Bekele, i quajtur “sapuni për trajtimin e kancerit të lëkurës“, përbëhet nga përbërës të krijuar për të riaktivizuar qelizat dendritike në lëkurën e njeriut, duke i fuqizuar ato për të luftuar qelizat e kancerit. Ai beson në potencialin e mendjeve të reja për të bërë një ndikim pozitiv në botë, duke shfaqur përkushtimin e tij ndaj shkencës dhe aksesit në projektin e tij inovativ.

Mentorja e Bekele në 3M, Deborah Isabelle, lavdëroi shkencëtarin e ri për angazhimin e tij për ta bërë botën një vend më të mirë, edhe për ata që nuk i ka takuar. Bekele parashikon që sapuni i tij të bëhet një “simbol i shpresës, aksesueshmërisë dhe një botë ku trajtimi i kancerit të lëkurës është i arritshëm për të gjithë“, duke synuar të transformojë idenë e tij të vlerësuar me çmime në një zgjidhje të prekshme për një çështje të përhapur.

 

 

 

 

 

 

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here