7 ushqime që duhen shmangur në aeroport

Kur përgatiteni për një udhëtim, gjëja e fundit që keni në mendje mund të jetë paketimi i ushqimeve për në aeroport. Ndërsa opsionet e ngrënies në aeroport janë përmirësuar, me disa madje që paraqesin restorante me yje Michelin, ka ende disa ushqime që duhet t’i shmangni për shkak të vlerës së tyre të dobët ushqyese ose potencialit për të shkaktuar shqetësim gjatë fluturimit tuaj. Më poshtë janë shtatë ushqime që duhet t’i shmangni në aeroport:

1. Sallata: Ndërsa sallata me shumë perime jeshile mund të duket si një zgjedhje e shëndetshme, sallata mund të mbajë mikrobe që mund të çojnë në helmim nga ushqimi. Zarzavatet me gjethe, si perimet e tjera, mund të kontaminohen me baktere të dëmshme, të cilat larja mund të mos i largojë plotësisht.

2. Kafe e gjatë: Ndërsa një filxhan kafe e ngrohtë mund të jetë joshëse përpara një fluturimi herët në mëngjes, kafeina mund të çojë në nervozizëm dhe rritje të udhëtimeve në tualet, të cilat mund të jenë të papërshtatshme gjatë fluturimit tuaj.

3. Patate të skuqura të kripura dhe gjevrek: Ushqimet e kripura mund të shkaktojnë fryrje, e cila mund të përkeqësohet nga ulja e presionit të ajrit në lartësi më të larta. Shmangni ushqimet e kripura për të minimizuar shqetësimin gjatë fluturimit tuaj.

4. Kos me nivel të lartë sheqeri: Jogurtet e konsumuara mund të përmbajnë sheqerna të fshehura dhe aditivë që mund të përkeqësojnë zorrët. Kërkoni opsione me etiketa më të pastra, të tilla si kos i thjeshtë grek ose shufra natyrale të arrave, për një zgjedhje më të shëndetshme.

5. Koktejet: Ndërsa pirja e një pije para fluturimit është e zakonshme, alkooli mund të ndikojë ndryshe në lartësitë më të larta për shkak të uljes së presionit në kabinën. Pini me moderim dhe qëndroni të hidratuar me ujë për të shmangur ndjesinë e marrjes së mendve gjatë fluturimit.

6. Mishi: Mishi i ushqimeve të paketuara mund të strehojë baktere të dëmshme si listeria, veçanërisht nëse lihen jashtë për periudha të gjata. Ngrohni mishrat në një temperaturë më shumë se 70 gradë përpara se t’i konsumoni për të reduktuar rrezikun e sëmundjeve që vijnë nga ushqimi.

7. Sushi: Peshku i papërpunuar ose i papjekur në sushi mund të përbëjë rrezik për sëmundje të shkaktuara nga ushqimi. Për më tepër, salca e sojës e përdorur me sushi mund të jetë e lartë në kripë, duke kontribuar në marrjen tuaj ditore të natriumit. Shmangni sushin dhe zgjidhni ushqime më të sigurta kur jeni në aeroport.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here