Amerikanëve së shpejti mund t’ju duhet të paguajnë për vaksinat e COVID në vend që t’i marrin ato falas

Qeveria e SHBA-së po planifikon të ndalojë së paguari për vaksinat dhe trajtimet kundër COVID-19 dhe ta zhvendosë faturën tek industria e kujdesit shëndetësor dhe përfundimisht tek konsumatori – ndoshta duke e bërë atë një nga vendet e para që i jep fund praktikës së dhënies falas të vaksinave të koronavirusit.

Departamenti i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore do të mbajë një seancë planifikimi më 30 gusht, raportoi Wall Street Journal, për të mbledhur së bashku përfaqësues nga industria e kujdesit shëndetësor si dhe departamentet shtetërore të shëndetësisë, për të diskutuar komercializimin e trajtimeve të COVID-19.

Lëvizja vjen disa ditë pasi Koordinatori i përgjigjes ndaj COVID-19 në Shtëpinë e Bardhë Dr. Ashish Jha konfirmoi të martën se administrata e Biden kishte ndërmarrë hapa për të kapërcyer fazën e krizës së pandemisë dhe për të ndaluar blerjen e vaksinave, trajtimeve dhe testeve duke filluar që nga vjeshta.

Një nga gjërat për të cilat kemi shpenzuar shumë kohë duke menduar gjatë muajve të fundit… është duke na nxjerrë nga ajo fazë akute emergjente ku qeveria e SHBA po blen vaksinat, blen trajtimet, blen testet diagnostike,” Jha tha në një ngjarje të sponsorizuar nga Fondacioni i Dhomës së Tregtisë së SHBA.

Shpresa ime është që në vitin 2023, ju do të shihni komercializimin e pothuajse të gjitha këtyre produkteve. Një pjesë e tyre në fakt do të fillojë këtë vjeshtë, në ditët dhe javët në vijim, ” shtoi Jha.

Ishte gjithmonë plani nën administratën Trump dhe Biden për të shtyrë kontrollin e çmimeve dhe mbulimit të vaksinave dhe trajtimeve COVID-19 në industrinë e kujdesit shëndetësor.

Ndërsa rastet e COVID-it bien dhe financimi i përgjigjes ndaj pandemisë është i shkurtër, SHBA-ja është e vendosur të privatizojë trajtimin e COVID-19 deri në fund të vitit.

Ne e dimë se në një moment do të duhej të kalonim në tregun tregtar dhe po i afrohemi asaj kohe tani”, tha për Wall Street Journal, Dawn O’Connell, ndihmës sekretar në HHS për gatishmërinë dhe përgjigjen.

Si do të funksionojë?
Lëvizja për të zhvendosur pagesat për barnat e COVID-19 në tregun komercial mund të zgjasë për disa muaj.

Në takimin e ardhshëm të HHS, përfaqësuesit dhe zyrtarët e kompanisë duhet ende të diskutojnë rimbursimin dhe mbulimin, si dhe çështjet rregullatore, dinamike të tregut dhe çështjet e kapitalit.

Ndërsa siguruesit dhe menaxherët e përfitimeve të farmacive negociojnë me prodhuesit e barnave do të thotë se çmimet do të rritesh më shumë se sa pagoi qeveria federale.

Me çdo sigurues që paguan për vaksinën, primet gjithashtu ka të ngjarë të rriten për konsumatorin, tha për Wall Street Journall, Larry Levitt, nënkryetar ekzekutiv për politikat shëndetësore në Fondacionin Kaiser Family.

Pa blerjen e dozave të vaksinës nga qeveria paraprakisht, SHBA-ja mund të mbetet prapa vendeve të tjera në marrjen e aksesit të shpejtë te përforcuesit dhe vaksinat e reja të varianteve specifike”, tha Levitt.

Një pikë kyçe e takimit do të jetë diskutimi se si 30 milionë amerikanët e pasiguruar do të kenë akses në burimet e COVID-19.

Tani për tani të gjithë mund të hyjnë në CVS dhe të marrin një vaksinë. Unë dua të sigurohem që kur të bëjmë këtë tranzicion, të mos përfundojmë në një pikë ku askush nuk mund të marrë një vaksinë sepse nuk e bëmë tranzicionin siç duhet, ” tha Jha për ngjarjen të martën.

Lëvizja gjithashtu mund të krijojë një sfidë për ata që vuajnë nga COVID të gjatë, i cili dihet se rrit rrezikun e deficitit njohës (i njohur edhe si mjegulla e trurit), çrregullimeve psikotike dhe epilepsisë për dy vjet pas një diagnoze COVID, sipas një studimi të publikuar në Psikiatrinë Lancet të mërkurën.

Mundja për financim
Administrata Biden i kërkoi Kongresit në prill 10 miliardë dollarë për të financuar përpjekjet e vazhdueshme të reagimit ndaj pandemisë. Pasi nuk arritën të bindin Kongresin, zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se do të duhej të ripërdornin fondet federale COVID-19 për të furnizuar më shumë pilula dhe vaksina antivirale.

Ndërsa financimi në qeveri u dobësua, kompanitë farmaceutike e kanë parë me padurim situatën, pasi komercializimi i trajtimeve të COVID-19 mund të sjellë një fitim të papritur me vlerë miliarda dollarë fitime.

10 kompanitë më të mëdha farmaceutike për nga të ardhurat sollën të ardhura kolektive prej 734.8 miliardë dollarësh dhe 130.6 miliardë dollarë fitime në vitin 2021, sipas Fortune Global 500 2022, nga 12.2 miliardë doza që janë administruar globalisht që nga 17 korriku.

Burimi: Wall Street Journal
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here