Apple po punon për një përditësim të ri të Mac-ut që Steve Jobs e quante “të tmerrshëm”

Apple Inc. po punon për shtimin e ekraneve me prekje në kompjuterët e saj Mac, një lëvizje që do të sfidonte ortodoksinë e vjetër të kompanisë dhe do të përqafonte një qasje që bashkëthemeluesi Steve Jobs dikur e quajti “ergonomikisht të tmerrshme“.

Inxhinierët e Apple janë të angazhuar në mënyrë aktive në projekt, duke treguar se kompania po konsideron seriozisht prodhimin e Mac-ëve me ekran me prekje për herë të parë, sipas njerëzve të njohur me përpjekjet. Megjithatë, një nisje nuk është finalizuar dhe planet mund të ndryshojnë.

Për më shumë se një dekadë, kompania ka argumentuar se ekranet me prekje nuk funksionojnë mirë në laptop dhe se iPad është një opsion më i mirë nëse dikush dëshiron një ndërfaqe me prekje. Apple gjithashtu është i shqetësuar se Mac-ët me ekran me prekje mund të kanibalizojnë shitjet e iPad.

Por rivalët kanë shtuar gjithnjë e më shumë ekrane me prekje në kompjuterë, duke i bërë presion Apple për të bërë të njëjtën gjë. Një rigjallërim i Mac në vitet e fundit gjithashtu e ka bërë biznesin një prodhues më të madh parash se iPad – dhe kompania dëshiron të mbajë linjën e saj të kompjuterave sa më bindëse.

Bazuar në diskutimet aktuale të brendshme, kompania mund të nisë Mac-un e saj të parë me ekran me prekje në vitin 2025 si pjesë e një përditësimi më të madh të MacBook Pro, sipas njerëzve, të cilët kërkuan të mos identifikoheshin sepse planet janë private.

Një përfaqësues i Apple me bazë në Cupertino, Kaliforni nuk pranoi të komentojë.

Aksionet e Apple fituan 2.1% në 133.49 dollarë të mërkurën. Stoku është rritur me 2.7% deri më tani në 2023.

Puna aktuale kërkon që MacBook Pro i parë me ekran me prekje të Apple të ruajë një dizajn tradicional të laptopit, duke përfshirë një tastierë standarde. Por ekrani i laptopit do të mbështeste hyrjen me prekje dhe gjestet – ashtu si një iPhone ose iPad. Me kalimin e kohës, Apple mund të zgjerojë mbështetjen me prekje në më shumë nga modelet e saj Mac.

Si pjesë e rinovimit të MacBook Pro, Apple po planifikon gjithashtu të zhvendosë ekranet e saj në diodë organike që lëshon dritë ose teknologji OLED. Kompania aktualisht përdor LCD – ekrane me kristal të lëngshëm – në Mac-ët e saj, por iPhone dhe Apple Watches tashmë mbështeten në OLED. Këto ekrane ofrojnë ndriçim dhe ngjyra të përmirësuara dhe gjithashtu do të vijnë në iPad Pro në gjysmën e parë të 2024.

Nëse Mac-u me ekran me prekje ecën përpara, do të ishte një kthesë e rëndësishme. I ndjeri Jobs thoshte se ideja që përdoruesit e kompjuterit të prekin një ekran të drejtë “nuk funksionon“.

Sipërfaqet me prekje nuk duan të jenë vertikale,” tha ai në 2010. “Pas një periudhe të gjatë kohore, krahu juaj dëshiron të bjerë.”

Pasardhësi i Jobs si drejtor ekzekutiv, Tim Cook, mbajti këtë qëndrim në vitet e fundit. Në vitin 2012, ai tha se përzierja e tabletave dhe laptopëve të Microsoft Corp. ishte e barabartë me kombinimin e një tostieri me një frigorifer.

Por Apple ka ndryshuar kursin në fusha të tjera. Jobs thoshte gjithashtu se Apple nuk do të shesë një telefon apo tablet, dhe ato u bënë bizneset kryesore për kompaninë.

Dhe konkurrentët e laptopëve të Apple, duke përfshirë Dell Technologies Inc., HP Inc., Microsoft, Lenovo Group Ltd., Samsung Electronics Co. dhe Acer Inc., kanë ecur përpara me ekranet me prekje. Apple tani është i vetmi vend në mesin e prodhuesve kryesorë të kompjuterave që nuk e ofron një produkt të tillë.

Ka pasur gjithashtu shenja të jashtme që Apple po konsideron një ndryshim në kurs.

Në vitin 2018, kompania filloi të kombinonte aplikacionet e saj, duke sjellë aplikacionet iPad në Mac. Vitin e ardhshëm, ai bëri të njëjtën gjë për aplikacionet nga zhvilluesit e jashtëm. Në vitin 2020, kompania filloi të lejojë që aplikacionet e iPhone të funksionojnë në kompjuterët e saj.

Por ky tranzicion ka vënë në qendër të vëmendjes mungesën e mbështetjes me prekje të Mac. Përdorimi i një aplikacioni të krijuar për një iPhone në Mac mund të jetë një përvojë zhgënjyese.

Edhe me ndryshimin në ekranet me prekje, Apple nuk po punon në mënyrë aktive për të kombinuar sistemet operative iPad dhe Mac, thanë njerëzit e njohur me situatën. Mac-ët e parë me ekran me prekje ka të ngjarë të përdorin macOS.

Për vite, disa klientë të Apple kanë kërkuar Mac me prekje dhe kompania bëri përpjekje të mëparshme për të kënaqur këta përdorues. Në vitin 2016, ajo lançoi Touch Bar, një shirit virtual në tastierë që kontrollonte funksionet. Karakteristika ishte e pakuptimtë, duke ngatërruar konsumatorët dhe duke mos fituar kurrë mjaftueshëm mbështetje nga zhvilluesit e aplikacioneve. Apple e ndërpreu funksionin në vitin 2021 në MacBook Pro të nivelit të lartë.

Në tetorin e kaluar, Apple dukej më pak armiqësor ndaj idesë së Mac-ëve me ekran me prekje. Kur u pyet për perspektivën në një konferencë, shefi i inxhinierisë së softuerit, Craig Federighi u përgjigj: “Kush e di?

Burimi: Fortune
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here