Kjo bimë e vogël është një nga ilaçet më të dobishme në planet

Kjo bimë e vogël shfaqet në kopshte, në lëndina dhe madje edhe në të çarat e rrugëve. Ato gjethe jeshile me shkurre dhe sytha të vegjël, të ngjashëm me kërcellin, janë pjesë e delli të mrekullueshëm. Delli është një nga bimët më të fuqishme mjekësore. Për qindra vjet, delli është përdorur si një nga ilaçet më të fuqishme të natyrës dhe për arsye shumë të mira.

Potenciali i tij unik ushqyes mund t’ju ndihmojë të pastroni lëkurën, të kapërceni ciklet e vështira menstruale dhe madje të trajtoni artritin e dhimbshëm.

Ndihmon në tretje të shëndetshme

Delli është kura juaj në rast të problemeve të vazhdueshme të tretjes për shkak të antibiotikëve, alergjive ushqimore ose organizmave të modifikuar gjenetikisht (OMGJ). Gjethet dhe farat e bimës besohet se ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe ndihmojnë në riparimin e dëmtimit të mukozës së zorrëve.

Kur shtypen, gjethet e dellit mund të kthehen në një ekstrakt për t’u përdorur si një shërues i zorrëve. Farat e dellit janë gjithashtu të dobishme në mbajtjen e një trakti tretës të pastër, duke vepruar në mënyrë të ngjashme me lëvoren e psiliumit në thithjen e toksinave dhe krijimin e jashtëqitjeve më të forta.

Një shërues i plagëve

Life Advancer shpjegon: “Për shkak se tërheq toksina nga trupi me natyrën e tij astringente, delli mund të shtypet (ose përtypet) dhe të vendoset direkt mbi vendin e pickimit të bletës, pickimit të insekteve, akneve, prerjes nga copat e xhamit ose skuqjet.”

Pra, një nga përdorimet e shumta është se mund të shërbejë si astringent për plagët dhe pickimet e insekteve. Thjesht përtypja e gjethes së dellit ose shtypja dhe bluarja e saj, prodhon një lëndë efektive për të nxjerrë helmet nga lëkura dhe për të parandaluar infeksionet dhe dhëmbëzat.

Trajtimi i hemorroideve

Delli është një nga agjentët kryesorë shërues aktualë të herbalizmit perëndimor, i përdorur si locion, pomadë, kompresë për prerjet dhe mavijosjet”, shton Hoffmann në librin e tij. “Mund të aplikohet në mënyrë topike për hemorroidet dhe ulçerat e lëkurës.”

Të njëjtat veti astringente të lartpërmendura që e bëjnë atë një shërues efektiv plagësh, e bëjnë gjithashtu një ilaç efektiv për hemorroidet. Kur përpunohet dhe kthehet në locion ose pomadë, delli mund të aplikohet te hemorroidet për të ndaluar rrjedhjen e gjakut, gjë që është gjithashtu e dobishme në trajtimin e cistitit të shoqëruar me gjakderdhje.

Trajtimi i kongjestionit, problemeve të frymëmarrjes

Delli është një ekspektorant mbresëlënës, për shkak të sasive të mëdha të silicës minerale që përmban. Kjo e bën atë një mjet fantastik për të trajtuar në mënyrë efektive kollën, për të pastruar kongjestionin dhe mukozën, ftohjet dhe sëmundje të ndryshme të tjera të frymëmarrjes.

Delli vepron si një ekspektorant i butë ndërsa qetëson membranat e përflakura dhe të lënduara, duke e bërë atë ideal për kollën dhe bronkitin e butë“, shkroi David Hoffmann, në librin e tij Herbalizmi Mjekësor: Shkenca dhe Praktika e Mjekësisë Bimore.

Trajtimi i të gjitha sëmundjeve të gjakut dhe pothuajse të gjitha sëmundjeve të tjera

Dellin është pothuajse një ilaç për trupin e njeriut, duke trajtuar çdo gjë, nga të gjitha vështirësitë menstruale, të gjitha problemet e tretjes, pothuajse të gjitha ankesat e lëkurës dhe madje edhe artritin“, pohon Life Advancer për potencialin e mahnitshëm shërues të dellit.

Për të qenë në rritje e sipër, duket se ka shumë pak kushte shëndetësore që delli nuk mund t’i trajtojë. Sipas The American Materia Medica, Therapeutics and Pharmacognosy, shkruar nga Dr. Finley Ellingwood, në vitin 1919, delli është efektiv kundër pothuajse të gjitha sëmundjeve të gjakut, gjendjeve të diarresë, çrregullimeve femërore, lëndimeve, kafshimeve dhe skuqjeve në lëkurë, shumë sëmundjeve të gjëndrave dhe helmimit me mërkur.

Për ta përmbledhur, thjesht përdorni këtë mrekulli sa herë që mundeni: “Shtojeni në sallata, përtypeni për të lehtësuar etjen ose shijojeni në patate të skuqura. Kjo perime e egër e gjithanshme do t’ju mbajë të shëndetshëm dhe të kënaqur për vitet në vijim!

Burimi: Gardeningsoul.com
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here