Italia prezanton linjën e re ajrore pas falimentit të Alitalia

Linja ajrore e re kombëtare e Italisë, ITA Airways, filloi të premten me një premtim për të rikthyer krenarinë tek transportuesi i flamurit të saj kombëtar, pasi Alitalia, linja ajrore trashëgimtare e Italisë, falimentoi dhe ndërpreu punën një ditë më parë. Që në muajin Shtator të këtij viti, Italia njoftoi se do të zëvendësonte Alitalian.

Drejtuesit shpalosën planet për rrjetin e ri, aeroplanët, stafin dhe aktivitetet në një konferencë shtypi të transmetuar drejtpërdrejt nga Roma. Gjëja e parë që duhet të dini: gjithçka do të jetë italiane.

Aeroplanët e rinj të ITA Airways do të kenë ngjyrë bojëqielli, me stafin të veshur me uniforma nga stilistët kryesorë italianë. Ambientet e brendshme dhe sallat e aeroportit do të vishen nga firma italiane të klasit të lartë, madje edhe makinat dhe minibusët e përdorur për të lëvizur nëpër terrene do të jenë italiane. “Ne kemi lindur si një markë e re italiane dhe kemi zgjedhur të punojmë vetëm me kompanitë italiane,” tha Alfredo Altavilla, president i ITA Airways.

Avionët e parë të rinj do të hyjnë në flotë në fillim të vitit 2022, dhe deri në fund të vitit 2025, thuhet se 70% e flotës do të jenë avionë të gjeneratës së re. Planifikon të fillojë me 52, dhe të rritet në 105 deri në 2025.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here