Brenda mega-burgut të El Salvadorit: burgu u jep të burgosurve më pak hapësirë se bagëtitë

Në fushat e largëta të vullkanit Las Chiches, udhëheqësi i fortë i El Salvadorit ka ndërtuar një mega-burg që supozohet të bëhet më i madhi në botë për nga popullsia – dhe më i mbipopulluari për nga dizajni.

Presidenti Nayib Bukele hapi me krenari “shtëpinë e re” për 40,000 të burgosur muajin e kaluar, ku anëtarët e bandave do të dërgohen “të jetojnë për dekada” për të paguar për krimet e tyre të supozuara.

Eksperimenti i gjerë penal, nëse arrin kapacitetin e plotë, do të jetë i pakrahasueshëm në shkallën e burgosjes së tij – një strukturë që mund të strehojë dy të tretat e popullsisë totale të burgjeve të Gjermanisë në një vend.

Por nëse Bukele i kupton planet e tij, burgu do të ketë gjithashtu një veçori tjetër unike dhe rrëqethëse: do të vendosë rekorde për mbipopullimin e projektuar qëllimisht, sipas analizës së Financial Times të kompleksit duke përdorur imazhe satelitore.

Nëse arrin kapacitetin 40,000 të reklamuar nga qeveria, çdo i burgosur do të ketë vetëm 0.6 metra katrorë brenda qelive të përbashkëta, sipas llogaritjeve të Financial Times. Kjo është një pjesë e asaj që pritet për burgosje humane dhe më pak se gjysma e minimumit të kërkuar sipas ligjit të BE-së për të transportuar bagëti të mesme me rrugë.

Dyzet mijë janë shumë për t’u menaxhuar në një vend, pikë. Në çdo rrethanë,” tha Martin Horn, një administrator në pension që drejtonte burgjet e qytetit të Nju Jorkut, duke përfshirë Rikers Island, një nga më të mëdhenjtë në botë.

Shifrat alarmante ngrenë pyetjen nëse planet e deklaruara të Bukeles janë më shumë për shfaqje sesa zbatim real. Por pakkush dyshon në tendencat e tij autoritare, ose gatishmërinë për të shtyrë kufijtë.

Videot e transferimeve të para treguan qindra burra të lidhur me zinxhirë, gjysmë të zhveshur duke u ngjeshur në formacione të ngushta, trup më trup, përpara se të futeshin në objektin e përhapur. Bukele ndau pamjet në Twitter për të festuar.

Forcat e tij të sigurisë kanë arrestuar 60,000 njerëz në një goditje një-vjeçare kundër bandave, për të cilat grupet e të drejtave thonë se ka rezultuar në abuzime të përhapura. Edhe para kësaj, vendi kishte tashmë shkallën më të lartë të burgosjeve në botë. Tani ekspertët vlerësojnë se më shumë se 2% e të rriturve në vendin e vogël të Amerikës Qendrore prej 6.3 milionë banorësh ka të ngjarë të jenë pas hekurave.

Pamjet satelitore të burgut, të njohur si Qendra e Mbajtjes së Terrorizmit, tregojnë se hapësira brenda perimetrit është 23 hektarë në total. Ky është shumë më i vogël se ishulli Rikers ose mega-burgu Marmara i Turqisë, të cilët janë të dy më të mëdhenj se 100 ha dhe kanë popullsi më të vogël.

Tetë ndërtesat e burgut kanë një sipërfaqe prej vetëm 10,7 hektarësh, ekuivalente në madhësi me gjashtë fusha futbolli. Analiza e pamjeve video sugjeron se dy prej tyre janë hapësira pune, duke lënë gjashtë ndërtesa akomodimi për të burgosurit. Rojet e burgut janë vendosur në një ndërtesë të veçantë me ambiente të kohës së lirë, duke përfshirë një palestër dhe pingpong.

Duke përjashtuar korridoret midis qelive, mbeten më pak se 6 hektarë për të burgosurit, ose vetëm 0,6 metra katrorë për të burgosur nëse burgu mban 40,000 persona. Krevat marinari ofrojnë pak hapësirë shtesë, por totali nuk ka gjasa të tejkalojë hapësirën e krahut të një të rrituri tipik. Shumë të burgosur do të jetojnë në objekt për dekada.

Qeveria Salvadorane nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Edhe me një normë shumë më të ulët të banimit, mega-burgu i El Salvadorit do të ishte shumë larg standardeve të vendosura për trajtimin njerëzor. Këshilli i Evropës, organi më i lartë i të drejtave të njeriut në kontinent, rekomandon një minimum prej 4 metrash katrorë për të burgosur në qelitë e përbashkëta.

Bukele i ka konsideruar të drejtat e njeriut të të burgosurve si një shqetësim dytësor. Ai thotë se kritikët e politikave të tij të sigurisë janë në anën e bandave dhe se strategjitë e tij kanë ulur në mënyrë dramatike normat e vrasjeve.

Ekspertët e burgjeve thanë se niveli çnjerëzor i grumbullimit do të rrënjoste një kulturë kriminaliteti midis atyre që përfundimisht lirohen. “Ajo që do të kemi është një burg gjigant që do të bëhet një qytet i vogël krimi,” tha Gustavo Fondevila nga universiteti CIDE i Meksikës.

Për mua, është një projekt fushate politike, projekti tipik i fushatës së populizmit të pastër e të ashpër penal.”

Kavan Applegate, një arkitekt që kryeson komitetin e projektimit për Shoqatën Ndërkombëtare të Korrigjimeve dhe Burgjeve, tha se objekti thjesht po “depononte” njerëzit.

Ndërsa planet për burgun supozojnë mbipopullim serioz, administrata e Bukeles do të sigurojë mbikëqyrje minimale për të ruajtur rendin.

Ministri i Sigurisë Gustavo Villatoro ka thënë se do të ketë më shumë se 1,000 roje burgu dhe 600 personel ushtarak për të ruajtur perimetrin, ndërsa 250 policë do të drejtojnë kullat.

Me kapacitet, nëse ka 1000 roje, kjo do të nënkuptonte një raport të të burgosurve me oficerët e burgut prej rreth 40 me 1 përpara se t’i ndante në turne. Kjo krahasohet me rreth 4:1 në Mbretërinë e Bashkuar dhe 8:1 në burgjet federale të SHBA.

Rritja e jashtëzakonshme e popullsisë së burgjeve të El Salvadorit ka ardhur pasi Bukele është përpjekur të shtypë dhunën e bandave që ka mallkuar vendin e tij.

Bandat kryesore, Mara Salvatrucha (MS-13) dhe Barrio 18, i kanë rrënjët si në SHBA ashtu edhe në Amerikën Qendrore. Salvadorianët ikën nga dhuna gjatë luftës brutale civile të vendit, veçanërisht në Los Anxhelos, dhe disa përfunduan në banda. Pasi lufta përfundoi në vitet 1990, SHBA deportoi shumë prej tyre përsëri në El Salvador.

Në vitin 2015, shkalla e vrasjeve në El Salvador arriti kulmin në më shumë se 100 për 100,000 njerëz, atëherë më e larta në botë, e nxitur nga bandat që terrorizonin publikun, duke kontrolluar lagjet, duke u përfshirë në zhvatje dhe vrasje pa u ndëshkuar.

Që atëherë, vrasjet kanë rënë, një prirje që vazhdoi edhe nën sundimin e Bukele. Shkalla e vrasjeve ishte 7.8 për 100,000 në vitin 2022, relativisht e ulët për Amerikën Latine, madje edhe media kritike që raportuan se Bukele kishte shkatërruar bandat.

Por disa zyrtarë të Bukele, duke përfshirë kreun e sistemit të burgjeve, u vunë nën sanksione nga SHBA për gjoja se kishin negociuar “një armëpushim sekret” me bandat.

Bukele, shefi ekzekutiv i vetëquajtur i El Salvadorit, i njohur për një lojë simbolike për të bërë kursim ligjor të bitcoin-it, është shfaqur i ashpër ndaj krimit. 41-vjeçari, i cili u bë i njohur si kryebashkiak i kryeqytetit San Salvador, është një përdorues i zjarrtë i mediave sociale dhe dikur ndryshoi biografinë e tij në Twitter në “Diktatori më i lezetshëm në botë“.

Në prill të vitit 2020, forcat e tij të sigurisë rreshtuan qindra anëtarë të bandës të zhveshur në të brendshme dhe i detyruan të ulen në dysheme në radhë të gjata si një ndëshkim për një kërcim dhune.

Qasja e ashpër e Bukeles ndaj bandave ka rezultuar e njohur. Ai tashmë ka një nga vlerësimet më të larta të miratimit të çdo lideri botëror – një sfidë për avokatët e demokracisë të cilët kanë frikë se suksesi vetëm do të trimërojë instinktet autoritare të Bukeles.

Bukele e ka centralizuar tashmë pushtetin që nga marrja e detyrës katër vjet më parë, duke përmbysur një sistem dypartiak që kishte dominuar që nga fundi i luftës së tij civile në 1992. Ai kontrollon një legjislaturë, ka zëvendësuar të gjithë gjykatën supreme me drejtësi të favorshme dhe është zotuar të kandidojë për rizgjedhje pavarësisht se është e ndaluar me kushtetutë.

Kjo është një autokraci në kuptimin e saj më të vërtetë, është një djalë në gjendje të bëjë çfarëdo që ai dëshiron në vendin e tij”, tha Steven Levitsky, profesor David Rockefeller i studimeve të Amerikës Latine në Universitetin e Harvardit dhe bashkëautor i Si vdesin demokracitë.

Ai shtoi: “Do të përforcojë mesazhin e tij bazë për popullin salvadoran se partitë demokratike të El Salvadorit ishin pjesë e problemit dhe se stili i tij autoritar është zgjidhja”.

Burimi: Financial Times
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here