Disa fakte magjepsëse rreth Australisë

Australia është një kontinent i mbushur me mrekulli dhe arritje të jashtëzakonshme, duke e bërë atë vendin e 6-të më të madh në botë dhe kontinentin e vetëm i cili përbëhet nga vetëm një shtet. Nga peizazhet e saj natyrore që të lënë pa frymë deri te kultura e saj shumëngjyrëshe për tapiceritë, Australia është e sigurt se do magjepsi imagjinatën tuaj. Fosili më i vjetër në botë, që daton 3.4 miliardë vjet më parë, u zbulua pikërisht në Australi.

1. Ndryshe nga besimi i zakonshëm, Alpet Australiane kanë më shumë reshje bore se Alpet Zvicerane, duke sfiduar nocionet konvencionale të rajoneve alpine. 91% e vendit është e mbuluar nga bimësia vendase.

2. Me 90% të popullsisë së saj që banon përgjatë vijës bregdetare, identiteti i Australisë është i ndërthurur thellë me detin, duke i dhënë formë kulturës dhe stilit të jetesës. 33% e popullsisë kanë lindur në një vend tjetër.

3. Tazmania krenohet me ajrin më të pastër në botë, duke ofruar një strehë të pacenuar me peizazhe të paprishura dhe erëra të freskëta, gjallëruese.

4. Barriera e madhe kolare, e përbërë nga afro 3000 shkëmbinj nënujorë individualë, është ekosistemi më i madh globalisht dhe një spektakël befasues i dukshëm nga hapësira. Australia është i vetmi kontinent në botë pa një vullkan aktiv.

5. Me mbi 60 rajone të veçanta të verës, Australia është një parajsë për entuziastët e verës, duke ofruar një sërë varietetesh për t’u eksploruar.

6. Ishulli Fraser në Queensland mbretëron si ishulli më i madh me rërë në botë, një parajsë me plazhe të pacenuara dhe pyje që presin të zbulohen.

7. Treni Indian Paqësor përshkon rrugën e drejtë më të gjatë në botë, duke mishëruar frymën e aventurës dhe eksplorimit të pakufishëm të Australisë.

8. Rruga e Oqeanit të Madh shërben si memoriali më i madh i luftës në botë, duke nderuar sakrificat e atyre që shërbyen në Luftën e Parë Botërore me rrugën e saj mahnitëse bregdetare.

9. Australia ka 80% kafshëve të egra shtazore që nuk gjenden askund tjetër në Tokë, duke shfaqur dallueshmërinë e saj evolucionare.

10. Me një gjatësi prej mbi 1,350 kilometrash, Australia krenohet me fushën më të gjatë të golfit në botë, duke i ftuar entuziastët të dalin mes peizazheve të lë pa frymë. Australia është gjithashtu shtëpia e gardhit më të gjatë në botë, Gardhit Dingo, që shtrihet 5,614 km.

11. Australia është shtëpia e 21 nga 25 gjarpërinjtë më helmues në botë, një dëshmi e shkretëtirës së saj të ashpër dhe joshjes fillestare. Vendi eshtë gjithashtu shtëpia e më shumë se 1500 llojeve të merimangave.

12. Me një grup mahnitës prej 10,685 plazhesh, për të vizituar secilin prej tyre do të duheshin gati tre dekada, duke theksuar hapësirën e madhe bregdetare të Australisë. Ndërkohë, dollari australian konsiderohet si monedha më e avancuar në botë, duke qenë i papërshkueshëm nga uji, i bërë nga polimerët dhe është jashtëzakonisht i vështirë për t’u falsifikuar.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here