Fjalimi 8-minutësh i Powell fshin 78 miliardë dollarë nga amerikanët më të pasur

Në harkun kohor prej vetëm tetë minutash, kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, shkaktoi një trazirë të tregut që uli pasurinë e njerëzve më të pasur të Amerikës me 78 miliardë dollarë.

Elon Musk pa 5.5 miliardë dollarë të fshira nga pasuria e tij. Jeff Bezos humbi 6.8 miliardë dollarë, më së shumti nga kushdo në Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg. Pasuria e Bill Gates dhe Warren Buffett ra me 2.2 miliardë dhe 2.7 miliardë dollarë, respektivisht, ndërsa e Sergey Brin u rrëzua nën 100 miliardë dollarë.

Powell përdori fjalimin e tij në forumin vjetor të politikave të Kansas City Fed në Jackson Hole, Wyoming, për të përsëritur se banka qendrore e SHBA do të vazhdojë të rrisë normat e interesit dhe ndoshta do t’i lërë të ngritura për njëfarë kohe për të ulur inflacionin. Ai u pa se po e shtynte mbrapsht një rritje të kohëve të fundit të aksioneve në SHBA, që u nxit nga spekulimet se politikëbërësit së shpejti do të ndryshonin kursin nga shtrëngimi i tyre agresiv monetar.
S&P 500 ra me 3.4%, dita e saj më e keqe që nga mesi i qershorit. Nasdaq 100 i teknologjisë së rëndë, i cili numëron Microsoft Corp., Amazon.com Inc., Tesla Inc. dhe Alphabet Inc. ndër komponentët e tij më të mëdhenj, ra me më shumë se 4%.

Pak pasuri miliarderësh janë kursyer këtë vit. 500 njerëzit më të pasur në botë humbën 1.4 trilion dollarë në gjysmën e parë të 2022, rënia më e madhe gjashtëmujore e parë ndonjëherë për njerëzit më të pasur në planet. Por aksionet amerikane në korrik shënuan përparimin e tyre më të fortë mujor që nga nëntori 2020, duke i shtyrë investitorët të vinin bast se humbja më e keqe e tregut kishte mbaruar.

Në vend të kësaj, fjalimi i Powell shërbeu si një kujtesë se vlerësimet e kompanive gjigante të teknologjisë mbeten të larta sipas standardeve historike pas një ecurie të paprecedentë gjatë pandemisë Covid-19, kur normat e interesit u fiksuan afër zeros.
Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here