Gruaja akuzohet për vrasje, pasi kaloi drogën në burg nëpërmjet një puthje

Një grua është akuzuar për vrasje pasi futi fshehurazi një tullumbace të vogël të mbushur me metamfetaminë në një burg në Tenesi dhe, nëpërmjet një puthjeje, ia dha të dashurit të saj të burgosur, i cili më vonë vdiq nga një mbidozë, thanë autoritetet.

Gruaja, Rachal Dollard, 33, nga Dickson, Tennesee., u akuzua të shtunën për vrasje të shkallës së dytë dhe futje kontrabandë të drogës në një burg, sipas Departamentit të Korrigjimit të Tenesit.

Më 19 shkurt, zonja Dollard udhëtoi për në Kompleksin Industrial Turney Center, për të vizituar të dashurin e saj, Joshua Brown, 30 vjeç, i cili po vuante një dënim 11-vjeçar të lidhur me drogën dhe ishte caktuar për të mbaruar në vitin 2029, tha departamenti. Ajo vendosi një tullumbace që përmbante 14 gramë metamfetaminë në gojën e saj dhe e puthi zotin Brown, i cili e mori tullumbacen nëpërmjet puthjes, tha departamenti.
Z. Brown më pas gëlltiti tullumbacen, me sa duket duke planifikuar ta nxjerrë atë nëpërmjet jashtëqitjes, tha departamenti.
Por më vonë tullumbacja u ça në trupin e tij dhe zoti Brown vdiq nga mbidoza, tha në një deklaratë Dorinda Carter, zëdhënëse e departamentit.

Rasti erdhi pasi prokurorët në të gjithë vendin i trajtojnë gjithnjë e më shumë vdekjet nga mbidoza si vrasje, duke përdorur ligjet e krijuara për të ndjekur tregtarët e drogës për të akuzuar tani miqtë dhe partnerët dhe për të mbajtur dikë penalisht përgjegjës.

Është e paqartë se si Departamenti i Korrigjimeve përcaktoi që zonja Dollard i kishte dhënë z. Brown drogën. Në deklaratën e departamentit thuhet se zonja Dollard ishte “vëzhguar” duke kaluar drogën, por nuk specifikon se si dhe nga kush. Zonja Carter tha se “i gjithë ndërveprimi gjatë vizitës monitorohet nga afër nga stafi duke përdorur masa të ndryshme sigurie”.

Zyrtarët nuk thanë se si dhe kur besojnë se zonja Dollard ishte në gjendje të fuste fshehurazi në metamfetaminën. Departamenti vuri në dukje në deklaratën e tij se ata kontrollojnë vizitorët dhe kanë qen për zbulimin e drogës në burgje.

Zonja Dollard do të përballet me deri në 60 vjet burg dhe një gjobë deri në 50,000 dollarë nëse shpallet fajtore.

Sonia Dollard, nëna e zonjës Dollard, i tha NBC News se vajza e saj ishte e bindur se “ajo nuk e bëri atë“.

Unë nuk isha atje, kështu që nuk e di, por ajo po e mohon se kjo ka ndodhur,” tha Sonia Dollard.

David Imhof, drejtori i zyrës së hetimeve dhe sjelljes në Departamentin e Korrigjimit të Tenesit, tha në një deklaratë se episodi tregonte “rreziqet reale të futjes së kontrabandës në burgje dhe pasojat që vijnë“.

Një rast i ngjashëm që përfshin një puthje fatale ndodhi në Oregon: Melissa Ann Blair u shpall fajtore për akuzat e konspiracionit të drogës në 2017 dhe u dënua me dy vjet burg në lidhje me vdekjen e të dashurit të saj të burgosur, Anthony Powell, raportoi Associated Press. Ajo i kishte kaluar atij shtatë tullumbace të vogla të mbushura me metamfetamin përmes një puthjeje, dhe dy përfundimisht u këputën në stomakun e zotit Powell, duke e vrarë atë.

Burimi: The New York Times
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here