Reagon CEO që postoi selfie duke qarë ndërsa njoftonte pushimet nga puna

Një CEO i cili postoi një selfie të tij duke qarë në LinkedIn ndërsa njoftonte pushimet nga puna, është përgjigjur pasi mori kritika për mungesë kontakti. Braden Wallake, CEO i HyperSocial, tha të mërkurën se ai nuk po përpiqej ta bënte atë për veten e tij.

Jo, qëllimi im nuk ishte të bëja atë për mua apo të viktimizoja veten”, shkroi ai në LinkedIn. “Më vjen keq që erdhi në këtë mënyrë.”

Kërkimi i faljes në faqen e rrjeteve profesionale erdhi një ditë pasi ai zbuloi se si pushimi nga puna i disa punonjësve shkaktoi një ndikim emocional mbi të.

Ditë si sot, do të doja të isha një pronar biznesi që drejtohej vetëm nga paratë dhe nuk i interesonte se kë do të lëndonte gjatë rrugës”, shkroi ai të martën. “Por unë nuk jam. Pra, unë thjesht dua që njerëzit të shohin se jo çdo CEO atje është gjakftohtë dhe nuk i intereson kur duhet të pushojë njerëzit nga puna.”

Ai tha se qofshin një apo tre punonjës që pushohen nga puna, ai e pranon se ata mund të punojnë ende nën drejtimin e tij nëse “do të ishin marrë vendime më të mira“.

E di që nuk është profesionale t’u them punonjësve të mi se i dua. Por nga thellësia e zemrës sime, shpresoj se ata e dinë se sa shumë bëj unë,” shtoi ai.

Disa e përshëndetën postimin për humanizmin e treguar nga Wallake, duke përfshirë një ish-punonjës që u pushua nga ai.

Për ata që duan të më punësojnë, unë jam i interesuar vetëm të punoj për njerëz si Braden Wallake, i cili ka një këndvështrim pozitiv për jetën”, tha Noah Smith.

Megjithatë, disa përdorues të LinkedIn nuk e trajtuan shumë mirë foton e tij në lot.

Të bësh një foto të vetes në mes të qarit për ta postuar në rrjetet sociale është një marrëzi absurde narcisiste. Ai mund të jetë djali më i mirë në botë, por kjo nuk e ndryshon faktin që ky postim është një marrëzi egoiste dhe e shurdhër.” tha James Cave, një menaxher projekti në Microsoft.

Një përdorues tjetër i LinkedIn që pa foton tha se ajo ishte pushuar së fundmi dhe sugjeroi se nëse ish-CEO i saj do të kishte postuar një selfie si Wallake, ajo do të “çmendej”.

Po qan?” Shkroi Jackie Stabach. “Unë po qaj. Ne po qajmë. Ju ende keni punën tuaj. Imagjinoni sikur ne të gjithë të postonim foto të SHBA-së duke qarë? Ne nuk do të punësoheshim kurrë, sepse jemi të detyruar të jemi ELASTIKË në industritë tona.”

Wallake iu përgjigj shumë prej kritikave nën postimin viral, por bëri një të re të mërkurën duke reflektuar mbi përvojën. Tani, thotë ai, dëshiron të ndihmojë njerëzit të gjejnë punë për të tjerët që punësojnë.

Ajo që dua të bëj tani, është të përpiqem ta përmirësoj këtë situatë dhe të hap një temë për njerëzit që kërkojnë punë,” shkroi ai. “Ja ku është – komentoni larg. Kjo është që TY që të fillosh një të ardhme të re. Për të të nxjerrë në pah TY.

HyperSocial është një agjenci shërbimesh marketingu me qendër nga Columbus, Ohio. Sipas profilit të saj në LinkedIn, ajo ka midis 11-50 punonjës.

Burimi: CBS News
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here