Harris merr pushtetin presidencial nga Biden përkohësisht

Kamala Harris të premten në mëngjes u bë gruaja e parë që kishte pushtetin presidencial në SHBA – përkohësisht, kur Joe Biden iu nënshtrua kolonoskopisë nën anestezi.

Transferime të tilla të përkohshme të pushtetit janë bërë edhe më parë. Siç theksoi sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, në 2002 dhe 2007, zëvendës-presidenti Dick Cheney mori rolin e presidentit të përkohshëm kur Xhorxh Bush bëri kolonoskopi.

Biden do të qëndrojë në spital derisa të mbarojë rutinën e tij.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here