I pastrehë në qytetin ku ai ishte dikur kryetar bashkie

Craig Coyner, një burrë nga një prej familjeve më të shquara në Bend, Oregon, u ngrit përmes një karriere të mirënjohur – si prokuror, avokat mbrojtës dhe më pas kryetar bashkie që ndihmoi në shndërrimin e qytetit në një nga qytetet me rritjen më të shpejtë të vendit.

Por në moshën 75-vjeçare, Coyner kishte zënë një shtrat në strehën në Rrugën e Dytë, shtëpinë e tij e humbi për shkak të mospagimit të detyrimeve, gishtat e këmbëve i kishte me gunga nga të ftohtit, dhe gjërat e tij ishin të kufizuara në një vaskë me rroba të copëtuara dhe libra.

Coyner u tërhoq përmes një vorbulle të të njëjtave kriza që shpërthyen nëpër shumë qytete të lulëzuara në të gjithë Perëndimin: sëmundje mendore të patrajtuara, varësia e përhapur, rritja e kostove të strehimit dhe një ndjenjë komuniteti në rënie. Pas një jete të kaluar si një shtyllë e jetës qytetare të Bendit, Coyner kishte arritur disi një pikë gatishmërie totale, i rrethuar nga prosperiteti për të cilin ai kishte ndihmuar që të krijohej.

Dikur një qytet i vogël prej druri, Bend kishte pësuar një transformim të mrekullueshëm në dekadat e fundit, pasi të ardhurit me para zbuluan një arratisje që arriti të ishte në modë dhe një rikthim në atë që të gjithë imagjinojnë se Amerika e qytetit të vogël mund të jetë.

Por ndërsa kostot e strehimit sforconin buxhetet e infermierëve, mësuesve dhe policëve të Bendit, të pastrehët u rritën në qytetin me 100,000 banorë, njësoj si në qytetet shumë më të mëdha të Bregut Perëndimor. Strehimi ku më në fund kishte gjetur strehë Coyner kishte mbetur jashtë kapacitetit prej muajsh.

Coyner kishte lindur në një familje të përkushtuar ndaj detyrës qytetare.

Në fillim të viteve 1900, stërgjyshi i tij ishte kryebashkiak i Bendit, atëherë një postë e sapondërtuar në Oregon qendror ku kërkuesit e drurit po grumbullonin tokat pyjore. S’kaloi shumë, një komunitet i njohur dikur si një vend për të kaluar lumin ishte një ndalesë kryesore në një rrjet hekurudhor në rritje. Disa nga mullinjtë më të mëdhenj të pishave në botë përpunuan trungje aq masive saqë disa fillimisht duhej të ndaheshin me dinamit.

Nga mesi i viteve 1970, pasi kaloi një periudhë në marinsat, u martua me të dashurën e tij nga kolegji dhe mori një diplomë juridike në Portland, Coyner u kthye në Bend, duke ndjekur të atin në një karrierë si avokat dhe duke u vendosur në një karrierë kompakte- shtëpi me histori, e blerë për 25,500 dollarë në cepin verilindor të qytetit.

Çifti kishte dy vajza por u ndanë disa vite më vonë.

Në vitin 1981, Coyner iu bashkua Këshillit Bashkiak. Ai u martua me Patty Davis, e cila punonte në shitjen e reklamave në radio rreth Bendit, dhe pasi ish-gruaja e tij gjithashtu u rimartua, ai ndaloi lidhjen me vajzat e tij.

Në vitin 1984, anëtarët e tjerë të këshillit e zgjodhën atë si kryetar bashkie.

Ishte një kohë trazirash për qytetin. Recesioni global kishte shkatërruar industrinë e drurit. Vendasit kishin frikë se komuniteti ishte në rrugën për t’u bërë një qytet fantazmë.

Njerëzit e pastrehë u mblodhën përgjatë shinave hekurudhore që kishin ndihmuar në krijimin e Bendit si një kryeqytet druri. Coyner punoi për të mbledhur fonde për ta, ndonjëherë dilte vetë në shinat hekurudhore për të shpërndarë rroba të dhuruara dhe hamburgera për 19 cent. Lidhjet e tij i ndihmuan njerëzit të gjenin vende të lira për të jetuar në një kohë kur dhomat mund të jepeshin me qira për 75 dollarë në muaj.

Coyner e pa atë si një kohë për të kaluar ekonominë e Bendit në diçka që do të shfrytëzonte bukurinë natyrore përreth në mënyra të reja, duke mirëpritur vizitorët që kërkonin të bënin ski, shëtitje, kamping dhe të bënin xhiro me biçikletë. Ai dhe anëtarët e tjerë të këshillit filluan të hartojnë plane për të zgjeruar sistemin e kanalizimeve dhe për të përmirësuar kapacitetin e rrugëve.

Fabrikat e lëndës drusore po mbylleshin, por distrikti i mullirit të vjetër filloi të evoluonte në atë që sot është një distrikt i ri i blerjeve me një REI, një banjë dhe një dyqan bizhuterish të stilistëve.

Disa njerëz ishin të kujdesshëm ndaj një ndryshimi të tillë të shpejtë dhe në vitin 1992, Coyner u rrëzua nga Këshilli Bashkiak nga rivalët që kërkonin të frenonin rritjen. Nuk funksionoi: Gjatë dekadës së mëvonshme, popullsia e qarkut u rrit më shpejt se kudo tjetër në shtet.

Coyner iu kthye punës së tij si avokat mbrojtës dhe rregullisht u kujtonte bashkëmoshatarëve të rinj për rëndësinë e vazhdimit të luftës për ata që ishin më pak me fat.

Coyner kishte qenë prej kohësh një avokat i mirë, inteligjent, i cili shkonte mirë me gjyqtarët dhe klientët, tha Tom Crabtree, i cili ishte kreu i zyrës së mbrojtësit publik në atë kohë. Por në vitet e mëvonshme, Crabtree tha se shikonte sesi natyra e dashur e Coyner filloi të bëhej kaustike.

Kur një gjykatës e largoi atë nga një çështje një ditë, shpërthimi befasues i Coyner në sallën e gjyqit e bëri Crabtree të vendoste se ishte koha për të përfunduar epoka e Coyner, i cili u përgjigj, tha ai, me një kërcënim me vdekje.

Problemi themelor ishte një çrregullim bipolar në zhvillim, tha Coyner, i komplikuar sepse ai ishte kthyer në pirjen e alkoolit si një mënyrë për të përballuar.

Një ditë pas Ditës së Falënderimeve në 2003, disa vjet pasi humbi punën, Coyner u arrestua, i akuzuar për dëmtimin e makinës së një gruaje dhe rezistencën ndaj një oficeri policie. Avokati shtetëror ia pezulloi licencën në përgjigje të ankesave se ai po shpërfillte detyrat ndaj klientëve të tij.

Më pas, në vitin 2008, erdhi goditja më e rëndë nga të gjitha: gruaja e tij, Patty, vdiq pas një sëmundjeje.

Coyner kishte larguar tashmë të tjerët nga jeta e tij – jo vetëm vajzat e tij, por edhe motra e tij, e cila kishte filluar të distancohej kur telefonatat e natës vonë në gjendje të dehur ishin kthyer në abuzive.

Përplasjet e policisë dy herë e çuan atë në vendosjen e shkurtër në kujdesin psikiatrik dhe ai u përpoq të kthente jetën e tij në rrugën e duhur. Por ai arriti të gjente një lidhje me një mikeshë të re, Cheraphina Edwards. Ajo u transferua me të për të shërbyer si kujdestare.

Edhe atëherë, Coyner po mirëpriste rregullisht njerëzit që kishin humbur strehimin për të qëndruar në shtëpinë e tij të vogël ose jashtë në oborr. Por pa punë, ai po mbetej prapa me pagesat e hipotekës së tij dhe banka filloi procedurat e sekuestrimit në 2012.

Coyner kishte punuar në vitet e mëparshme për të ndihmuar të tjerët që po përballeshin me bllokimin dhe ai i rezistoi me forcë fatit të tij. Megjithatë, në vitin 2017, policia po afrohej me planet për ta dëbuar atë.

Kur deputetët përfundimisht e hoqën Coyner-in nga shtëpia, ai dhe Edwards gjetën pak mundësi jetese në një qytet të ndryshuar. Qiratë ishin rritur me 40% në pesë vjet. Shumë njerëz që kishin jetuar në qytet gjatë gjithë jetës së tyre nuk mund të përballonin më të jetonin atje.

Coyner dhe Edwards u përplasën për pak në divanin e një shoku. Ata kaluan herë të tjera duke fjetur në një kamion, të parkuar në pyll pranë një fushe golfi. Përfundimisht, ata dëgjuan për një kabinë të braktisur në komunitetin e afërt të La Pine, duke u larguar për të zbuluar se dukej më shumë si një strehë dhe do t’u kërkonte të laheshin nga uji i ngrohur në një sobë druri.

Gjërat nuk po shkonin aq mirë mes Coyner dhe Edwards, dhe në pranverën e vitit 2022, ai u largua nga kabina dhe ishte përsëri i vetëm.

Deri atëherë, pandemia e koronavirusit kishte rritur ndërgjegjësimin për jetën tërheqëse, në qytet të vogël që ofronte Bend, dhe punëtorët e largët me paga fitimprurëse po grumbullonin shtëpitë. Çmimi mesatar i shtëpisë u hodh në gati 800,000 dollarë, me shtëpitë që shpesh këputeshin nga blerësit me para në dorë.

Coyner e gjente veten duke bërë kamping ndonjëherë në një tendë përgjatë Parkway, rruga që ai kishte ndihmuar të ndërtohej për të përgatitur Bendin për rritjen që kishin parashikuar udhëheqësit e qytetit. Herë të tjera, ai ngriti në pronën e një grupi që u shërbente veteranëve të pastrehë – një organizatë ku ai dikur ishte anëtar bordi. Ndonjëherë ai shkonte pranë shtegut të Coyner Trail, një shteg ecjeje nëpër qytet i quajtur për familjen e tij për shkak të gjithçkaje që ata kishin bërë për qytetin.

Vjeshtën e kaluar, ndërsa temperaturat gjatë natës po binin nën 20 gradë, Frankie Smalley, një mik i pastrehë, eci nëpër qytet për të gjetur Coyner. Pastaj ai erdhi në një tendë të verdhë pranë Walmart. “Hej, Craig, ti je?” thirri ai.

Dëgjoi një zë brenda dhe tërhoqi mbrapsht kapakun e çadrës. Brenda, këpucët e Coyner ishin të lagura, këmbët e tij ishin aq të ngrira sa po rrëmbehej nga dhimbja kur u përpoq të ngrihej në këmbë. Kur ai refuzoi të shkonte në një strehë, Smalley kontaktoi Edwards dhe ajo thirri policinë për ndihmë.

Ai u dërgua në spital, ku u trajtua për ngrirjen, por shpejt u shkarkua në strehën e re me pengesa të ulëta të qytetit.

Ngrirja i kishte dëmtuar gishtat e këmbëve të Coyner aq shumë, saqë ai duhej të kthehej në spital në fund të janarit për një amputim. Kishte pasur komplikime. Pas operacionit, ai pësoi një goditje që e la të paaftë të fliste.

Ditë më vonë, më 14 shkurt, Coyner vdiq.

Burimi: nytimes.com
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here