iPhone 14 është më pak se gjashtë muaj larg. Ja se çfarë të presësh

Edhe pse mund të duket sikur iPhone 13 sapo ka dalë në shitje, lançimi i iPhone 14 është më pak se gjashtë muaj larg. Ja çfarë të presësh, duke përfshirë përmirësimet e veçorive kryesore. Gjithashtu: më shumë për Mac-ët e ardhshëm dhe iOS 15.5.

Fillimi

Duke filluar me iPhone 6 në 2014, Apple Inc. kaloi në një cikël trevjeçar për dizajne të reja harduerike. Në vitin e parë të një dizajni të ri, kompania prezanton një pamje krejtësisht të re. Në vitin e dytë, ai ruan atë dizajn identik, por përmirëson pjesët e brendshmet. Në vitin e tretë, dizajni merr disa ndryshime kryesore.

Ky trend ka ekzistuar për tre modelet e fundit:

 • iPhone 6 u lançua në vitin 2014, i ndjekur nga iPhone 6s në 2015 me një dizajn identik. iPhone 7 më pas debutoi në 2016 me linja antenash të përditësuara, një kamerë të dyfishtë në modelin Plus dhe heqjen e folesë së kufjeve – por me të njëjtën pamje bazë.
 • iPhone X u lançua në vitin 2017, i ndjekur nga iPhone Xs në 2018 me të njëjtin dizajn. Kur iPhone 11 dolinë vitin 2019, ai mori një sistem të ri kamerash dhe mbrapa kishte teksturë mat.
 • Tani, ne jemi në ciklin e jetës së iPhone 12. Ky dizajn u prezantua në vitin 2020 dhe u mbajt i njëjtë në vitin 2021 me iPhone 13. Për iPhone 14 më vonë këtë vit, ai do të ketë disa ndryshime.

Me linjën e ardhshme të iPhone që ka të ngjarë vetëm rreth pesë muaj larg, çfarë duhet të presim nga zhvillimet e fundit?

Së pari, dizajni i përgjithshëm nga iPhone 12 dhe iPhone 13 do të qëndrojë edhe një vit tjetër. Prisni të njëjtat bordura të sheshta dhe qoshe të rrumbullakosura, por siç kemi raportuar në të kaluarën, një nivel i ri në modelet Pro. Do të ketë gjithashtukamera më të mëdhaja për të vendosur sensorë të rinj.

Ky model do të përfshijë një prerje në formë pilule për identifikimin e fytyrës dhe një prerje rrethore për kamerën. Kjo do të jetë zgjidhja e Apple derisa të jetë në gjendje të vendosë plotësisht Face ID dhe kamerën e përparme në vetë ekranin. Kjo është ende të paktën tre ose katër vjet larg.

Duke folur për ekranet, një nga ndryshimet më të mëdha në linjën e iPhone 14 është se Apple po ndryshon madhësinë e ekranit.

Më poshtë është linja e iPhone 13 deri më sot:

iPhone 13 mini – 5.4 inç
iPhone 13 – 6.1 inç
iPhone 13 Pro – 6.1 inç
iPhone 13 Pro Max – 6.7 inç

Performanca relative e shitjeve të madhësive më të mëdha dhe më të vogla e shtyu Apple të rimendonte linjën. Modeli Max është jashtëzakonisht i popullarizuar, veçanërisht në Kinë, ndërsa mini nuk shitet aq mirë sa për t’u mbajtur. Pra, këtu është zgjidhja që Apple po planifikon për iPhone 14:iPhone 14 6.1 inç
iPhone 14 Max 6,7 inç
iPhone 14 Pro 6.1 inç
iPhone 14 Pro Max 6,7 inç

Pra, për herë të parë, linja iPhone jo-Pro do të ketë një opsion ekrani 6.7 inç. Mendohet se ky version i telefonit do të jetë jashtëzakonisht i popullarizuar duke pasur parasysh që përdoruesit tani do të jenë në gjendje të marrin madhësinë më të madhe të iPhone të Apple për të paktën 200 dollarë më pak se më parë.Megjithatë, kjo krijon një rebus: Si i dallon Apple telefonat e saj Pro dhe jo Pro? Tani për tani, ndryshimi i madh është një lente telefoto, skajet prej çeliku inoks, një skaner lidar, një ekran ProMotion, disa orë më shumë jetëgjatësi baterie, një kartë grafike shtesë dhe një opsion ruajtjeje 1 terabajt.

Kjo nuk duket e mjaftueshme për të justifikuar statusin Pro të pajisjes së nivelit më të lartë. Por Apple po bën më shumë për të dalluar iPhone 14 Pro nga modelet më të ulëta:

 • Nga sa thuhet, sensori i ri 48 megapiksel për kamerën me kënd të gjerë (e cila është në thelb kamera “kryesore” në iPhone) do të jetë ekskluzive për modelet Pro. Linja e rregullt e iPhone 14 do të qëndrojë me një kamera 12 megapikselë.
 • Siç është raportuar, modelet Pro do të marrin çipin e ri A16 të Apple, ndërsa modelet standarde ka të ngjarë të qëndrojnë tek A15 nga viti i kaluar ose një variant i tij. Përtej përpjekjes për ta bërë Pro të dalluar, mungesa e çipit mund të ketë kontribuar në këtë vendim.

Për adhuruesit e kamerës, mendohet se sensori shumë i përmirësuar është një pikë e mirë shitjeje për të kaluar nga i rregullti në Pro, por dyshohet se një hap i një gjenerate të vetme procesori është i mjaftueshëm për të ndikuar në zgjedhjen e përdoruesit.

Përveç përmirësimeve të jashtme, Apple është ende duke punuar për të sjellë lidhjen satelitore në iPhone. Kompania fillimisht synoi shtimin e veçorisë në modelin e vitit të kaluar, por tani aftësia mund të jetë gati këtë herë.

Për të qenë të qartë: iPhone nuk do të ketë aftësinë për të bërë thirrje përmes rrjeteve satelitore. Në vend të kësaj, veçoria është krijuar për të raportuar urgjenca ose për të dërguar tekste të shkurtra te kontaktet e urgjencës kur është jashtë gamës së shërbimit celular.

Që nga raportimi se iPhone po shton këtë veçori, thuhet se Apple Watch është gjithashtu i destinuar për të marrë këtë funksion – qoftë këtë vit ose në 2023. Qoftë në iPhone ose Apple Watch, teknologjia do të ofronte një alternativë për Garmin inReach Explorer dhe SPOT, komunikues satelitorë të dorës me karakteristika të ngjashme.

Kohët e fundit ka pasur shenja se Apple dhe partneri i saj satelitor i dukshëm Globalstar Inc. mund të jenë më afër lançimit të një funksioni të tillë. Në shkurt, Globalstar tha se arriti një marrëveshje për të blerë 17 satelitë të rinj për të ndihmuar në fuqizimin e “shërbimeve të vazhdueshme satelitore” për një klient “potencial” – dhe të paidentifikuar – që i kishte paguar qindra miliona dollarë.

A është ai klient Apple? Ndoshta kemi më pak se gjashtë muaj nga zbulimi.

Pankina

Shtoni një iMac të bazuar në M3 në listën tuaj të modeleve të ardhshme. Planet përfshijnë:

 • Një çip M2 për një MacBook Air të ri, MacBook Pro të nivelit fillestar dhe Mac mini
 • Çipat M2 Pro dhe M2 Max për një MacBook Pro të ri 14 inç dhe MacBook Pro 16 inç
 • Një çip i dyfishtë M2 Ultra për Mac Pro

Që atëherë, thuhetse çipat M2 nuk janë të vetmet në testim brenda Apple. Dhe nëse jeni duke pritur për një iMac të ri, një version M3 i atij desktopi është tashmë në punë – megjithëse mendohet se nuk do të nisë deri në fund të vitit të ardhshëm.

Përditësimi i radhës i iPhone i Apple, iOS 15.5, është më afër lëshimit. WWDC është vetëm disa javë larg, me konferencën vjetore të planifikuar për në fillim të qershorit. Kjo është kur Apple do të shfaqë iOS 16, watchOS 9, macOS 13 dhe një mori përditësimesh të tjera kryesore të softuerit për pajisjet e saj. Por ka ende një përditësim tjetër për iOS 15 në rrugën e tij: 15.5.

Përditësimi hyri në beta-n e tij të dytë javën e kaluar. Veçoritë e reja janë të pakta, me lëshimin që ka të bëjë më shumë me korrigjimet e gabimeve dhe pajtueshmërinë me disa Mac të ardhshëm. Por ka disa veçori për t’u përmendur:

 • Tani ka butona në aplikacionin Wallet poshtë Apple Cash Card për dërgimin dhe marrjen e parave. Më parë ju është dashur ta bëni këtë brenda Messages.
 • Tani mund të merrni tregues të fuqisë së sinjalit Wi-Fi për HomePods të çiftuara brenda aplikacionit Home.
 • Karta iTunes Pass, një kartë digjitale për ruajtjen e fondeve të iTunes dhe App Store, tani quhet Apple Account Card.
 • Kodi brenda iOS 15.5 zbulon mbështetjen themelore për aplikacionin e ardhshëm të muzikës klasike, i cili bazohet në blerjen e Primephonic nga kompania.

Apple gjithashtu po zgjeron zbulimin e imazheve nudo për iPhone në pronësi të fëmijëve brenda aplikacionit Messages jashtë SHBA-së për herë të parë. Funksioni do të arrijë në Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Australi dhe Zelandën e Re.

Burimi: Bloomberg

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here