Elon Musk blen Twitter për 44 miliardë dollarë

Elon Musk premton ‘ta bëjë Twitter më të mirë se kurrë’
Elon Musk ka fituar betejën e tij për blerjen e Twitter prej 44 miliardë dollarësh, pasi rrjeti social hoqi kundërshtimin e tij ndaj ofertës së miliarderit Tesla.
Musk, njeriu më i pasur në botë, premtoi se do ta “bëjë Twitter-in më të mirë se kurrë” dhe ta mbrojë Twitter-in si “sheshin digjital të qytetit ku debatohen çështje jetike për të ardhmen e njerëzimit“.
Bordi i Twitter konfirmoi se oferta prej 54.20 dollarësh për aksion të Musk ishte pranuar unanimisht, 11 ditë pasi u njoftua për herë të parë.  Vjen pak më shumë se një javë pasi Twitter kishte zbuluar një “pilulë helmuese” mbrojtëse të projektuar për të parandaluar që zoti Musk, 50 vjeç, të blinte rrjetin social.
Marrëveshja do të marrë Twitter publikisht private dhe do ta bëjë zotin Musk, i cili zotëron 9.1% të kompanisë, pronar 100%.  Twitter tha se marrëveshja pritej të mbyllej këtë vit, por do të kishte nevojë për miratimin e aksionarëve dhe rregullatorëve.
Fjala e lirë është themeli i një demokracie funksionale dhe Twitter është sheshi digjital i qytetit ku debatohen çështje jetike për të ardhmen e njerëzimit,” tha Musk.
Unë gjithashtu dua ta bëj Twitter më të mirë se kurrë duke përmirësuar produktin me veçori të reja, duke i bërë algoritmet me burim të hapur për të rritur besimin, duke mposhtur spam bots dhe duke vërtetuar të gjithë njerëzit. Twitter ka potencial të jashtëzakonshëm – mezi pres të punoj me kompaninë  dhe komuniteti i përdoruesve për ta zhbllokuar atë”.
Bret Taylor, kryetari i Twitter, tha se marrëveshja ishte më e mira e disponueshme për aksionerët e kompanisë, pavarësisht se e vlerësoi atë shumë nën çmimin e aksionit të saj për pjesën më të madhe të vitit të kaluar.
Bordi i Twitter kreu një proces të menduar dhe gjithëpërfshirës për të vlerësuar propozimin e Elon me një fokus të qëllimshëm në vlerën, sigurinë dhe financimin,” tha ai. Transaksioni i propozuar do të japë një premium të konsiderueshëm parash dhe “ne besojmë se është rruga më e mirë përpara për aksionerët e Twitter.”
Parag Agrawal, i cili mori postin e shefit ekzekutiv të Twitter nga themeluesi Jack Dorsey vitin e kaluar, tani përballet me pasiguri për pozicionin e tij.  Musk ka thënë se nuk ka besim në menaxhimin e kompanisë, edhe pse njoftimi nuk tha se çfarë do të ndodhte me drejtuesit e saj.
Twitter ka një qëllim dhe rëndësi që ndikon në të gjithë botën. Thellësisht krenar për ekipet tona dhe i frymëzuar nga puna që nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme,” tha zoti Agrawal.
Aksionet në Twitter u rritën me 5.5% më herët të hënën pas raportimeve se drejtorët e kompanisë po bënin hapat e fundit për të rënë dakord me ofertën e Musk.
Marrëveshja vjen pas negociatave të furishme midis Musk, 50 vjeç dhe bordit të Twitter.  Palët folën të dielën dhe të hënën, disa ditë pasi Musk zbuloi një paketë të madhe financimi që tregonte se ai kishte fondet për ta privatizuar Twitter-in.
Edhe pse bordi fillimisht kishte qenë skeptik, një mungesë e dukshme e ofertave rivale dhe financimi i zotit Musk, i cili përfshin 25.5 miliardë dollarë borxh, e kishte vënë kompaninë nën më shumë presion për të pranuar ofertën.
Musk, një nga përdoruesit më të njohur të Twitter-it, zbuloi një aksion prej 9.1% në kompani në fillim të këtij muaji dhe zbuloi ofertën e tij për blerje më 14 prill.
Musk besohej se po shqyrtonte një ofertë tenderi që do të anashkalonte bordin e kompanisë dhe do të përfshinte shkuarjen direkt te aksionerët e Twitter, duke ushtruar presion mbi drejtorët për të hyrë në negociata.
Ai ka refuzuar të rrisë ofertën e tij, pavarësisht një aksioneri të shquar të Twitter, princi saudit Alwaleed bin Talal, duke thënë se kjo e nënvlerëson kompaninë.
Shefi ekzekutiv i Tesla dhe SpaceX ka thënë se e sheh Twitter-in si një “shesh publik” dhe se dëshiron të mbrojë fjalën e lirë në shërbim.  Ai ka thënë se nuk është i interesuar të fitojë para nga kompania, por se dëshiron të zvogëlojë varësinë e saj nga reklamat.
Burimi: The New York Times
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here