Irani sulmon Izraelin, ja se çfarë dihet deri tani

Irani ka lëshuar dhjetëra dronë drejt Izraelit në mesnatën e së dielës, sipas Daniel Hagari, zëdhënës ushtarak izraelit. Ky zhvillim përshkallëzon tensionet midis dy vendeve pas një periudhe të zgjatur lufte në hije dhe tensioneve të rritura pas ngjarjeve të 7 tetorit dhe konfliktit të Izraelit në Gaza.

Izraeli ka mbajtur një gjendje gatishmërie të lartë për ditë të tëra në pritje të një sulmi të mundshëm të drejtpërdrejtë nga Teherani.

Spekulimet ishin të përhapura për orë të tëra përpara deklaratës së Hagarit në orën 23:00 me orën lokale në lidhje me hakmarrjen e parashikuar të Iranit për vrasjen e gjeneralit Mohammad Reza Zahedi, një figurë e lartë në Gardën Revolucionare Islamike të Iranit, në një sulm izraelit në një objekt diplomatik iranian në Damask më 1 prill.

Mes tensioneve në rritje, disa vende fqinje kanë mbyllur hapësirat e tyre ajrore në pritje të sulmeve të mundshme. Gjithashtu, Izraeli ka njoftuar mbylljen e shkollave për dy ditët e ardhshme si masë paraprake.

Në përgjigje të situatës në përshkallëzim, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu lëshoi një deklaratë duke rikonfirmuar gatishmërinë e Izraelit për t’u mbrojtur kundër çdo kërcënimi. Ai shprehu mirënjohjen për mbështetjen e aleatëve kryesorë si SHBA, Britania e Madhe dhe Franca, duke theksuar vendosmërinë e Izraelit për t’iu përgjigjur me vendosmëri çdo agresioni.

Ndërkohë, raportet tregojnë se forcat ajrore të Jordanisë kanë kapur dhe rrëzuar shumë drone iranianë që tentonin të shkelin hapësirën e saj ajrore gjatë rrugës për në Izrael. Banorët në rajone të ndryshme pranë Sirisë raportuan aktivitet të rëndë ajror, me dronë të rrëzuar të vërejtur në disa zona.

Situata ka nxitur një reagim të shpejtë ndërkombëtar, me SHBA-në dhe Mbretërinë e Bashkuar duke ofruar ndihmë për Izraelin në përgjimin e dronëve iranianë. Arabia Saudite dhe Egjipti kanë shprehur shqetësim të thellë për tensionet në rritje në rajon, duke theksuar rëndësinë e përmbajtjes për të parandaluar destabilizimin e mëtejshëm.

Ndërsa situata shpaloset, Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara i është bërë thirrje të mbajë një takim urgjent për të adresuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit. Izraeli i ka kërkuar gjithashtu Këshillit të Sigurimit që të caktojë Gardën Revolucionare të Iranit si një organizatë terroriste në përgjigje të kërcënimit të paraqitur nga veprimet e Iranit.

Në mes të këtyre zhvillimeve, Hamasi, një grup militant palestinez aleat me Iranin, ka mbrojtur sulmin e Iranit ndaj Izraelit, duke e përmendur atë si një përgjigje ndaj ngjarjeve të fundit në Damask dhe vrasjes së liderëve të Gardës Revolucionare.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here