Itali, nga 1 maji nuk kërkohet më GreenPass për vaksinën

Italia, ku rastet e koronavirusit janë përsëri në rritje, po përgatitet të heqë shumë nga kërkesat e saj në lidhje me vaksinat, njoftoi të enjten Roberto Speranza, ministri i saj i shëndetësisë.
Duke filluar nga 1 maji, një certifikatë vaksinimi ose rikuperimi nga virusi nuk do të jetë më e nevojshme për të hyrë në shumë aktivitete sociale, sipas qeverisë.  Dhe leja shëndetësore, e cila detyroi italianët e pavaksinuar të testoheshin përpara se të hynin në ato pak aktivitete sociale që iu lejuan të merrnin pjesë, gjithashtu do të hiqet, megjithëse do të kërkohet ende për të hyrë në shtëpitë e pleqve.
Ne mund ta përballojmë këtë rihapje,” tha zoti Speranza në një konferencë për shtyp ku mori pjesë edhe kryeministri i Italisë, Mario Draghi.  Fushata e vaksinimit, shtoi zoti Speranza, kishte prodhuar “rezultate të jashtëzakonshme”.
Italia ka një nga normat më të larta të vaksinimit në Evropë – gati 80 për qind e popullsisë së saj është plotësisht e vaksinuar, sipas Our World in Data.
Por rastet e reja janë rritur me 50% në dy javët e fundit, sipas të dhënave nga Universiteti John Hopkins, megjithëse vdekjet janë ulur.
Njoftimi vjen pasi disa vende të tjera evropiane po heqin kufizimet e koronavirusit, edhe pse rastet janë shtuar edhe në shumë prej tyre.
Pas gati dy vitesh, Italia po i jep fund gjendjes së jashtëzakonshme më 31 mars dhe do të shpërndajë një komitet të posaçëm shkencëtarësh që ka udhëhequr vendimet e qeverisë gjatë gjithë pandemisë.
Rregullat e vendit të punës në Itali do të ndryshojnë gjithashtu: Duke filluar nga 1 Prilli, punëtorët e pavaksinuar mbi moshën 50 vjeç, mësuesit dhe zyrtarët e zbatimit të ligjit do të lejohen të kthehen në punë.  Punonjësve të kujdesit shëndetësor do t’u kërkohet të vaksinohen.
Megjithëse mund të kthehen në punë, italianët e moshës 50 vjeç e lart do të gjobiten nëse refuzojnë të marrin një dozë vaksine.  Personave të pavaksinuar nuk do t’u kërkohet më të izolohen nëse bien në kontakt me virusin, tha zoti Speranza, një masë që pritet të ketë një ndikim të rëndësishëm në mësimin online pasi fëmijët e pavaksinuar do të lejohen të shkojnë në shkollë nëse një nga shokët e tyre të klasës rezulton pozitiv.
Z. Draghi, Kryeministri, falënderoi popullin italian për përpjekjet e tij në ndjekjen e rregullave që kur Italia u bë vendi i parë perëndimor që u “pushtua” nga virusi dhe vendosi një bllokim kombëtar më shumë se dy vjet më parë.
 “Ne gjithmonë perceptohemi jashtë vendit si një popull që i mungon sensi qytetar,” tha ai në konferencën për shtyp të enjten.  “Epo nuk është e vërtetë, nuk është aspak e vërtetë, italianët kanë qenë shumë të mirë në këtë pandemi”.
Burimi: The New York Times
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here