27.5 C
Tirana, AL
Wednesday, June 19, 2024
Kreu Etiketimet #itali

Etiketim: #itali

Marrëveshja Shqipëri – Itali: Emigrantët e shpëtuar në det do të...

Në një marrëveshje historike, kryeministrja italiane Giorgia Meloni dhe kryeministri shqiptar Edi Rama kanë zbuluar një pakt novator për të përpunuar emigrantët e shpëtuar...

Italia do të ofrojë taksi falas për të dehurit për të...

Kritikët thonë se skema pilot, e cila do të zgjasë deri në mes të shtatorit, shpërblen padrejtësisht njerëzit që pinë shumë. Italia po provon udhëtimet...

Italia zotohet të gjejë dhe ndëshkojë turistin

Autoritetet italiane janë në kërkim të një turisti që ka lënë një mbishkrim në murin e Koloseut, me ministrin e Kulturës Gennaro Sangiuliano që...

Ky qytet simpatik italian do t’ju paguajë 30,000 euro për t’u...

Presicce, e vendosur në thembrën e çizmes së Italisë, po përpiqet të sjellë energji të freskët në lagjet e saj më të vjetra Ëndërroni gjithë...

Giorgia Meloni dhe e djathta ekstreme e Italisë fitojnë zgjedhjet. Gjeografia...

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka shpallur fitoren në zgjedhjet e Italisë dhe është në rrugën e duhur për t'u bërë kryeministrja...

Shikoni se si fundoset superjahti në brigjet italiane

Ky është momenti dramatik kur një superjaht 130 metra i gjatë u fundos në Mesdhe në brigjet e Italisë jugore. Pamjet, të marra nga shpëtimtarët...

Domino Pizza tentoi t’u shesë pica italianëve. Por gjejeni çfarë? Dështoi

Jeta e Domino në Itali ishte më e vështirë nga sa dukej. Shtatë vjet pas debutimit të tij në vend, gjigandi amerikan i picave ka...

Mario Draghi jep dorëheqjen duke e zhytur Italinë në trazira politike

Presidenti italian Sergio Mattarella shpërndau parlamentin të enjten, duke hapur rrugën për zgjedhje të parakohshme pasi kryeministri Mario Draghi dha dorëheqjen pas rënies së...

Dorëheqja e Draghi-t po vjen pikërisht kur Evropa ka nevojë për...

Kryeministri italian përballet me një votëbesim vendimtare javën e ardhshme. Evropa mund të paguajë çmimin nëse ai bie. Me postin e kryeministrit italian Mario Draghi...

Itali, nga 1 maji nuk kërkohet më GreenPass për vaksinën

Italia, ku rastet e koronavirusit janë përsëri në rritje, po përgatitet të heqë shumë nga kërkesat e saj në lidhje me vaksinat, njoftoi të...

The Economist shpall Italinë “Shteti i Vitit”

Nën drejtimin e kryeministrit Mario Draghi, Italia është shpallur vendi i vitit 2021 nga The Economist. Gazeta vlerësoi reformat dhe cilësitë e tij drejtuese,...

“Super Green Pass”: Italia sjell kufizime të reja për Covid-in për...

Personat e pavaksinuar në Itali përballen me leje të kufizuara në disa shërbime nga e hëna data 6 dhjetor, pasi qeveria shtrëngon rregullat që...

Italia prezanton linjën e re ajrore pas falimentit të Alitalia

Linja ajrore e re kombëtare e Italisë, ITA Airways, filloi të premten me një premtim për të rikthyer krenarinë tek transportuesi i flamurit të...

Italia “thyen” rregullat e demokracisë, fuqizon mandatin e vaksinës kundër Covid-19

Të gjithë punonjësve në sektorët publik dhe privat tani u kërkohet të vaksinohen ose të bëjnë teste të shpeshta të koronavirusit. Kundërshtarët u përpoqën...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!