Kate Middleton pohon se po trajtohet për kancer

Kate Middleton ka treguar me guxim udhëtimin e saj të fundit shëndetësor, duke zbuluar se ajo iu nënshtrua një operacioni për të hequr një tumor kanceroz dhe aktualisht po i nënshtrohet kimioterapisë parandaluese. Në një video të përzemërt të shpërndarë në X, Princesha e Uellsit shprehu mirënjohjen e saj për mbështetjen e përhapur nga publiku gjatë kësaj kohe sfiduese.

Princesha filloi duke falenderuar të gjithë për mirëkuptimin dhe mbështetjen e tyre teksa ajo u rikuperua nga operacioni. Ajo pranoi vështirësinë me të cilën ishte përballur familja e saj gjatë muajve të fundit, por shprehu mirënjohjen për kujdesin e jashtëzakonshëm mjekësor që mori. Fillimisht, operacioni u besua se ishte për një gjendje jo kanceroze; megjithatë, testet postoperative zbuluan praninë e kancerit.

Pas rekomandimit të ekipit të saj mjekësor, Kate tani po i nënshtrohet kimioterapisë parandaluese. Ajo pranoi se diagnoza erdhi si një tronditje dhe ajo dhe Princi William kanë qenë duke lundruar në këtë udhëtim privatisht për të mbrojtur familjen e tyre të re. Kate theksoi rëndësinë e gjetjes së kohës për t’ua shpjeguar situatën fëmijëve të tyre, Princit George, Princeshës Charlotte dhe Princit Louis, duke u siguruar që ata të kuptojnë dhe të ndjehen të qetë për gjendjen e saj.

Pavarësisht sfidave, Kate mbetet optimiste dhe e fokusuar në rimëkëmbjen e saj. Ajo theksoi rëndësinë e mbështetjes së familjes së saj, veçanërisht praninë e palëkundur të Princit William pranë saj, së bashku me dashamirësinë e madhe nga dashamirësit. Ndërsa ajo mezi pret të kthehet në punën e saj përfundimisht, Kate theksoi nevojën për privatësi dhe hapësirë gjatë trajtimit të saj.

Në mbyllje, Kate zgjeroi mendimet e saj për të tjerët që luftojnë kancerin, duke i nxitur ata të mos e humbin shpresën dhe duke theksuar se nuk janë vetëm në betejat e tyre.

Njoftimi vjen pas javësh spekulimesh rreth mungesës së Kate në daljet publike. Fillimisht i atribuar operacionit të planifikuar, u ngritën pyetje të mëtejshme, duke bërë që Kensington Palace të jepte përditësime të kufizuara për gjendjen e saj. Për më tepër, një foto e manipuluar e Kate dhe fëmijëve të saj ngjalli polemika, duke nxjerrë në pah kontrollin intensiv të medias rreth familjes mbretërore.

Në një zhvillim të veçantë, shëndeti i mbretit Charles ka qenë gjithashtu në qendër të vëmendjes pas diagnostikimit të tij me kancer gjatë një kontrolli rutinë. Ndërsa lloji i kancerit mbetet i pazbuluar, Buckingham Palace siguroi publikun se mbreti mbetet pozitiv për trajtimin e tij dhe mezi pret të rifillojë detyrat e tij.

Të dy betejat shëndetësore të Kate Middleton dhe mbretit Charles nënvizojnë rëndësinë e ndërgjegjësimit për shëndetin dhe sfidat me të cilat përballen individët që kanë të bëjnë me sëmundje të rënda.

Ndërkohë, Meghan Markle ka zgjedhur një moment interesant për të rikthyer në Instagram. Vetëm disa ditë pas përfshirjes së Kate në një polemikë mbretërore të Photoshop-it, llogaria e Meghan në Instagram zbuloi një sipërmarrje të re biznesi të quajtur American Riviera Orchard. Bio e identifikon Meghan si Dukeshën e Sussex, megjithëse koha duket e papërshtatshme duke pasur parasysh ngjarjet e fundit.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here