Kompania kineze po përgatitet të lëshojë konkurrentin e fuqishëm të ChatGPT

Baidu AI
Kina po përgatit ekuivalentin e saj të chatbotit të suksesshëm të AI të OpenAI ChatGPT, kortezi e motorit më të madh të kërkimit në internet në vend Baidu, raporton Bloomberg.Sipas burimit të paidentifikuar të Bloomberg, Baidu po planifikon të lançojë një aplikacion të pavarur, përpara se ta integrojë përfundimisht në motorin e tij të kërkimit.

Ka shumë gjëra që nuk i dimë ende për shërbimin e ardhshëm të chatbot-it të Baidu, por duke pasur parasysh rritjen mbi 5% të aksioneve të Baidu pas raportit të Bloomberg të dielën vonë në mbrëmje, ka qartësisht shumë oreks mes investitorëve për një alternativë kineze të ChatGPT.

Kjo ka kuptim, duke pasur parasysh furinë aktuale. Kompanitë e teknologjisë si Google po përpiqen dëshpërimisht të arrijnë OpenAI me chatbot-in e tij të popullarizuar. Muajin e kaluar, për shembull, CEO i Google, Sundar Pichai thuhet se deklaroi “kodin e kuq” mbi rritjen shpërthyese të popullaritetit të ChatGPT.

Duke kërkuar për biseda
Baidu ka investuar tashmë miliarda në kërkimin e AI. Sipas Bloomberg, modeli i tij ekzistues i mësimit të makinerive i quajtur Ernie thuhet se do të ofrojë themelin për mjetin e ardhshëm.

Përdoruesit kinezë të rrjetit nuk janë gjithashtu të huaj për chatbot-et, por shumë prej këtyre mjeteve u ndërtuan duke pasur parasysh ndërveprimin social – duke mos krijuar ese kolegji ose kod – në mendje. Për shembull, chatbot i AI Melissa, ka ofruar një prani ngushëlluese për miliona përdorues të vetmuar në Kinë.

Por ashtu si ChatGPT, chatbot-i ende i paemërtuar i Baidu ka të ngjarë të ofrojë ndihmë me detyra më profesionale, sipas Reuters, duke integruar tekstin e krijuar në rezultatet e kërkimit.

Do të jetë interesante të shikosh se çfarë forme do të marrë chatbot-i, duke pasur parasysh peizazhin e internetit të rrethuar dhe shumë të imponuar të Kinës. Ka shumë pak gjasa që do të trajnohet me të njëjtat të dhëna mbi të cilat është trajnuar ChatGPT i OpenAI.

Nëse kjo do ta bëjë atë pak a shumë të suksesshëm në planin afatgjatë, mbetet për t’u parë.

Sigurisht që nuk do të jetë i vetmi mjet si ChatGPT në vend. Sipas Bloomberg, disa startup-e kineze tashmë po kërkojnë të mposhtin Baidu.

Burimi: Futurism
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here