23.5 C
Tirana, AL
Tuesday, May 28, 2024
Kreu Etiketimet #kina

Etiketim: #kina

Kompania kineze po përgatitet të lëshojë konkurrentin e fuqishëm të ChatGPT

Baidu AI Kina po përgatit ekuivalentin e saj të chatbotit të suksesshëm të AI të OpenAI ChatGPT, kortezi e motorit më të madh të kërkimit...

Kina regjistron rënien e parë të popullsisë në 60 vjet

Popullsia e Kinës u tkurr në vitin 2022 për herë të parë në më shumë se 60 vjet, një moment historik i ri në...

Me raste rekord me Covid, Kina përpiqet të mbyllë një boshllëk...

Një shpërthim i koronavirusit në prag të të qenit më i madhi i pandemisë së Kinës ka ekspozuar një të metë kritike në strategjinë...

Joe Biden dhe Xi Jinping sinjalizojnë dëshirën për të përmirësuar marrëdhëniet...

Joe Biden dhe Xi Jinping përdorën takimin e tyre të parë personal si liderë për të sinjalizuar një dëshirë për të përmirësuar lidhjet SHBA-Kinë...

Kina paralajmëron për virusin e ri Langya që ka prekur 35...

Gati tridhjetë njerëz janë sëmurë nga një virus i ri që po përhapet në Kinë – me shkencëtarët që paralajmërojnë se është shumë herët...

Gjenerata Z e Kinës nuk është si të tjerat: Njihuni me...

Gjenerata Z po bëhet shpejt një forcë për t'u llogaritur në mbarë botën, por jo të gjithë Gen Zers janë të njëjtë, sipas një...

Joe Rogan kritikon TikTok: ‘Kina përfundon me të gjitha të dhënat...

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar më parë se TikTok, në pronësi të një kompanie kineze, përbën një kërcënim për sigurinë amerikane Joe Rogan shprehu shqetësimin të...

Kina është çelësi për të ndaluar Putinin, thotë ish-shefi i MI6

Ish-kreu i MI6 tha se vetëm presidenti i Kinës Xi Jinping mund të ndikojë te Putin për të ndaluar pushtimin e tij në Ukrainë. “Nga...

Kina pati këtë javë më shumë se 5,000 infeksione të reja...

Kina pati këtë javë më shumë se 5,000 infeksione të reja Covid-19 për herë të parë që nga ditët e para të pandemisë, pasi...

Pse disa kinezë janë ‘shtrirë në shesh’ dhe çfarë do të...

Pas viteve të rritjes së rrezikshme ekonomike, gjërat po ngadalësohen në Kinë, duke e bërë më të vështirë për të ecur përpara. Disa kanë...

Kina pranon bashkëpunim me SHBA

Pas shumë lojrash ping-pongu mes dy shteteve për fajësimet e krizave globale, kërcënimeve për ngurtësimet e tregjeve, sigurimi kinerbetik, dhe përgatitjet për fuqizimet bërthamore,...

Biden godet Kinën gjatë COP26

Për të dytën herë radhazi presidenti amerikan Joe Biden kritikon ashpër Kinën mbi ndryshimin e klimës dhe mungesën e saj të lidershipit në skenën...

Kina njofton familjet të krijojnë rezerva ushqimore

Autoritetet kineze kanë njoftuar banorët në Kinë që të krijojnë rezerva ushqimore për shkak të rrezikut që egziston në ndërprerjen e zinxhirit të furnizimeve...

Presidenti Ilir Meta takohet me Wang Yi

Më 29 tetor 2021 Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta u takua në Tiranë me Këshilltarin e Shtetit dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi. Meta...

Kina redukton orarin e lojrave elektronike për të rinjtë nën 18...

Pekini ka lëshuar një rregull të ri për shtetin që kufizon kohën e lojërave për të rinjtë nën moshën 18 vjeç midis orës 20:00...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!