Lufthansa heq 3100 fluturime ndërsa rritet kaosi i udhëtimeve në Evropë

Deutsche Lufthansa AG po anulon gjithsej 3,100 fluturime pasi një valë infeksionesh koronavirusi përkeqësoi mungesën e personelit, duke shtuar kaosin e udhëtimeve në Evropë ndërsa fillon periudha vendimtare e pushimeve verore.

Linja ajrore kryesore gjermane të premten njoftoi se do të anulojë 2200 linja të brendshme dhe evropiane në korrik dhe gusht. Kjo vjen në krye të 900 anulimeve të shpallura në fillim të këtij muaji. Lufthansa ra me 3.3% në Frankfurt.

Kërkesa për udhëtime është rimëkëmbur në mënyrë dramatike në Evropë me heqjen e kufizimeve të virusit, duke i lënë disa linja ajrore të luftojnë për të përballuar dhe duke i nënshtruar pasagjerët në radhë të gjata dhe anulime. Një shpërthim i ri Covid-19 – megjithëse më pak vdekjeprurës se valët e mëparshme – po shkakton mungesa në rritje nga vendet e punës, duke përkeqësuar mungesat akute të fuqisë punëtore.

Rritja e trazirave të punës ndërsa punëtorët kërkojnë rritje pagash për të mbajtur të njëjtin hap me inflacionin po shton problemin, me greva të kërcënuara ose në vazhdim në linjat ajrore, përfshirë Ryanair Holdings Plc dhe British Airways të IAG SA.

Zhvillimet janë një goditje e re për industrinë evropiane të aviacionit që ishte ndër më të prekurat gjatë pandemisë, me linjat ajrore dhe aeroportet që humbën miliarda euro pasi virusi shpërtheu një bum udhëtimesh prej dekadash. Transportuesit kishin shkurtuar stafin gjatë krizës shëndetësore dhe ishin të ngadaltë për t’u rindërtuar, të shqetësuar për elasticitetin e shitjeve të biletave.

Anulimet e Lufthansa-s shtojnë ndërprerjet në aeroportet e rajonit, të cilët po përpiqen të tërheqin stafin e shërbimit tokësor për mosmarrëveshjet e pagave, duke zvogëluar më tej kapacitetin.

Burimi: Bloomberg

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here