Ndahet nga jeta Colin Powell, ish-sekretari amerikan i shtetit. Ja arsyeja.

Colin Powell, ish-oficeri i lartë ushtarak i SHBA vdiq të hënën në mëngjes, sipas njoftimit të familjes së tij. Ai ishte plotësisht i vaksinuar. Powell u bë sekretari i parë afrikano-amerikan i shtetit në 2001 nën Presidentin Republikan George W Bush. Ai gjithashtu ndezi polemika për të ndihmuar në mbledhjen e mbështetjes për Luftën në Irak.

“Ne kemi humbur një burrë, baba, gjysh dhe një amerikan të mrekullueshëm dhe të dashur,” tha familja në një deklaratë, duke falënderuar stafin në Qendrën Mjekësore Walter Reid “për trajtimin e tyre të kujdesshëm”. Powell ishte diagnostikuar më parë me mieloma të shumëfishtë, një lloj kanceri në gjak i cili mund ta ketë bërë atë më të ndjeshëm ndaj simptomave të Covid, sipas mediave amerikane, si dhe sëmundjes së Parkinsonit.

Dikur republikan i moderuar, Powell u bë një këshilltar ushtarak i besuar për një numër politikanësh kryesorë amerikanë. Por ai u distancua me partinë e tij për të mbështetur Barack Obama në 2008, si dhe Hillary Clinton në 2016 dhe Joe Biden në 2020.

Një kritik i ashpër i presidentit republikan Donald Trump, Powell tha se ai nuk mund ta quante veten republikan pas dhunës së 6 janarit trazira në Kapitolin e SHBA. Ai gjithashtu shërbeu dhe u plagos në Vietnam, një përvojë që më vonë ndihmoi në përcaktimin e strategjive të tij ushtarake dhe politike.

Sidoqoftë, ai do të thoshte vetë se trashëgimia e tij ishte dëmtuar nga një fjalim në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara i cili përdorte inteligjencë të gabuar për të mbështetur pushtimin e Irakut.

Gjatë kohës së tij në krah të Presidentit Bush, ai ka shprehur mbështetjen e Amerikës për demokracinë në Ballkan gjatë. Ka suportuar gjithmonë aleatët e NATO-s dhe mbështetës i dialogjeve për të vendosur paqen në shtetet e Ballkanit Pëerëndimor, sidomos për konfliktet e shkaktuara nga ekstremizimi i theksuar në këtë rajon.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here