Rusia do të pezullojë misionin diplomatik të NATO -s si rrjedhojë e tensioneve

Marrëdhëniet midis NATO-s dhe Rusisë janë tensionuar që kur Moska aneksoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës në vitin 2014. Lavrov konfirmoi për mediat ruse se masa ishte “në përgjigje të veprimeve të NATO-s”, duke akuzuar aleancën ushtarake se nuk ishte “e interesuar në dialog të barabartë”.

“Nëse anëtarët e NATO -s kanë ndonjë çështje urgjente, ata mund të kontaktojnë ambasadorin tonë në Belgjikë për këto pyetje,” citoi media ruse Lavrov të ketë thënë.

Pas njoftimit, NATO tha se kishte marrë parasysh vendimin e Rusisë. “Na vjen keq për këto hapa,” tha zëdhënësja e NATO -s Oana Lungescu. “Politika e NATO-s ndaj Rusisë mbetet e qëndrueshme. Ne kemi forcuar parandalimin dhe mbrojtjen tonë në përgjigje të veprimeve agresive të Rusisë, ndërsa në të njëjtën kohë ne mbetemi të hapur për dialog, përfshirë përmes këshillit Nato-Rusi”, thuhet më tej.

Lëvizja e Rusisë u përshkrua nga Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas si shqetësuese. “Është më shumë për të ardhur keq, ky vendim i marrë në Moskë do të dëmtojë seriozisht marrëdhënien,” tha ai.

Kur NATO dëboi tetë diplomatë rusë këtë muaj, kjo gjë përgjysmoi madhësinë e misionit të Moskës që punonte në selinë e saj në Bruksel në 10. Në atë kohë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se organizata kishte parë “një rritje të aktivitetit malinj rus, dhe për këtë arsye ne duhet të jemi vigjilentë”.

Një zyrtar i NATO -s tha se burrat ishin “oficerë të padeklaruar të inteligjencës ruse”. Në vitin 2018, NATO dëboi diplomatët rusë në përgjigje të një sulmi të agjentit në qytetin e Salisbury në Mbretërinë e Bashkuar. Ai gjithashtu zvogëloi madhësinë e misionit të Rusisë nga 30 në 20.

Shpërndaje

1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here