Pesë gjërat që duhet të dini për tregjet botërore për të nisur ditën tuaj

Mirëmëngjesi botë. Zgjidhjet evropiane dhe të Mbretërisë së Bashkuar për energjinë, Australia ndalon eksportet e aluminit në Rusi, Biden iu bën thirrje udhëheqësve për Ukrainën dhe vendet saudite vuajnë nga sulmet kibernetike. Ja për çfarë po flasin njerëzit sot.

Zgjidhjet e Energjisë
Udhëheqësit e Bashkimit Evropian mund të frenojnë mbështetjen e tregut të energjisë me shumicë të bllokut, pasi vendet anëtare janë të ndara në opsionet më efektive emergjente për të frenuar rritjen e çmimeve të energjisë dhe gazit. Në vend të kësaj, krerët e qeverive të BE-së mund të bien dakord për veprime të menjëhershme për të rimbushur depozitat e varfëruara të gazit natyror dhe për masat urgjente për të ndihmuar konsumatorët me pakicë të përballojnë një pjesë të barrës së rritjes së faturave të energjisë. Diku tjetër, Katari tha se pranoi të punonte për furnizimin e Gjermanisë me gaz natyror të lëngshëm, pasi ekonomia më e madhe e Evropës kërkon të reduktojë varësinë e saj nga eksportet ruse. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson po i kthehet energjisë bërthamore dhe të erës në një përpjekje për të rritur sigurinë energjetike.

Ndalimi i aluminit
Australia, eksportuesi më i madh në botë i aluminit, njoftoi një ndalim të dërgesave në Rusi, një veprim që do të shtojë presion të mëtejshëm mbi gjigantin e aluminit United Co. Rusal International. Australia përbën gati 20% të furnizimit të Rusisë me alumina, përbërësin kryesor për prodhimin e aluminit, i cili nga ana tjetër prodhohet nga xeherori i boksitit. Eksportet në Rusi të aluminit dhe xeheve të aluminit, duke përfshirë boksitin, janë ndaluar menjëherë. Çmimet e aluminit u rritën.

Zhvillimet në Ukrainë
Joe Biden do të thërrasë liderët e Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Britanisë së Madhe për të diskutuar përgjigjet e koordinuara ndaj pushtimit rus të Ukrainës. Shtëpia e Bardhë gjithashtu planifikon të takohet me drejtuesit e Exxon, JPMorgan dhe firma të tjera rreth ndikimit të pushtimit dhe sanksioneve. Evakuimet vazhduan gjatë fundjavës mes luftimeve të ashpra, veçanërisht në Mariupol. Ukraina hodhi poshtë një kërkesë ruse për të dorëzuar qytetin port jugor të rrethuar.

Sulmi saudit
Rebelët Houthi të Jemenit sulmuan të paktën gjashtë uebsajte në të gjithë Arabinë Saudite të shtunën vonë dhe herët të dielën, duke përfshirë disa të drejtuara nga gjigandi i naftës Saudi Aramco. Sulmet nuk ndikuan në operacionet e Aramco-s, tha CEO Amin Nasser, ndërsa komentonte rezultatet e firmës për vitin 2021. Ministria saudite e energjisë tha më vonë se një sulm që synonte një rafineri në Yanbu shkaktoi “një reduktim të përkohshëm” të prodhimit. Nafta do rritet mëngjesin e sotëm.

Të tjera që do vijnë…
Aksionet e ardhshme evropiane dhe kontratat e ardhshme të SHBA-ve janë duke shënuar fitime më të ulëta. Do të jetë një ditë më e qetë për fitimet sipas raportimeve, me Nike ndër emrat kryesorë që kryeson listën. Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde pritet të flasë. Ndërkohë, Samiti Global i Commodities i FT-së fillon në Lozanë.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here