Pluhuri i Saharasë kthen qiejt e Evropës ngjyrë portokalli

Vendpushimet e skive që duken si shkretëtira, qiejt me ngjyrë të theksuar portokalli dhe cilësia e ajrit pesë herë më e keqe se kushtet ideale kanë të gjitha një gjë të përbashkët: pluhurin e Saharasë, i cili pritet të përkeqësohet në Evropën Perëndimore dhe Qendrore dhe madje të sjellë “shi të kuq”.
Një shtresë e madhe kafe e pluhurit të Saharasë mund të shihet në imazhe të shumta satelitore që mbulojnë pjesën më të madhe të Portugalisë, Spanjës dhe Francës, duke sjellë shqetësime për cilësinë e ajrit dhe qiej me pluhur.
Erërat e forta nga stuhia Celia në brigjet veriperëndimore të Afrikës morën pluhur nga shkretëtira e Saharasë dhe e hodhën atë në atmosferë.  Erërat e jugut më pas e shtynë pluhurin drejt veriut në Evropë, duke krijuar skena bezdisëse në të gjithë rajonin.
 Një video e postuar nga Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) tregon skenën e frikshme në një vendpushim skish në Spanjë, ku bora duket se është rërë dhe qiejt lëshojnë një shkëlqim të gjallë portokalli.
WMO postoi gjithashtu një foto nga Zvicra që tregon malet e mbuluara me dëborë me një nuancë portokallie të ndryshkur, e cila është në kontrast të mprehtë me borën e bardhë të pacenuar tipike të rajonit.
Burimi: CNN
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here