Presidenti i Serbisë akuzohet për shpërndarje të urrejtjes duke mohuar masakrën gjatë luftës së Kosovës.

Një avokat kosovar ngriti një padi penale kundër Presidentit serb Aleksander Vuçiç, duke e akuzuar atë për përhapjen e urrejtjes i cili pretendoi se një ‘fabrikë’ masakre e civilëve shqiptarë të Kosovës në vitin 1999 ishte trilluar.
Avokati Tome Gashi paraqiti një ankesë penale në Prokurorinë Speciale të Kosovës të premten, duke pretenduar se Presidenti serb Aleksandar Vucic “me qëllim nxiti dhe përhapi urrejtje, ndarje dhe intolerancë midis grupeve etnike te serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë”.

“Ai mohoi sistematikisht masakrën e Reçakut, në të cilën forcat okupuese serbe vranë 45 civilë shqiptarë “thuhet në ankesë.

Të enjten Vuçiç akuzoi ish-kreun e Misionit të Verifikimit të OSBE-së në Kosovë, William Walker, për falsifikimin e masakrës së Reçakut/Racak, e cila ndodhi në janar 1999.

Ai tha se “gjithçka ishte sajuar nga ai mashtrues, mashtrues dhe mashtrues global, Walker”.

Pas vrasjeve masive nga forcat serbe në Recak/Racak, Walker shkoi në vendin e ngjarjes dhe tha që vrasjet ishin “një krim kundër njerëzimit”.

Përfshirja e Walker ishte një faktor në vendimin e mëpasshëm të NATO-s për të bombarduar Jugosllavinë me qëllim që forcat serbe të përfundonin fushatën e tyre ushtarake në Kosovë.

Një zëdhënës i misionit të Bashkimit Evropian në Kosovë i tha BIRN të Premten se u takon gjykatave të përcaktojnë nëse ndonjë deklaratë përbën një vepër penale ose jo.

“Një gjë është e qartë, nuk ka vend për të mohuar ose relativizuar ngjarjet që ndodhën në Racak në Kosovë në janar 1999. Refuzimi dhe revizionizmi janë në kundërshtim me vlerat e Bashkimit Evropian dhe janë në kundërshtim me projektin e integrimit të Ballkanit perendimor në Bashkimin Evropian,”-tha një zëdhënës i BE.

Komente të Vuçicit erdhën pasi Gjykata Themelore e Prishtinës dënoi deputetin serb të Kosovës Ivan Todosijeviç për nxitje të intolerancës etnike, racore ose fetare për pretendimin se masakra në Raçak/Recak ishte organizuar.

Todosijeviç u zgjodh si deputet me bllokun e Srpska Lista të mbështetur nga Beogradi në tetor dhe më parë ishte ministër për administratë dhe qeverisje lokale në qeverinë e Kosovës.

Ai u shkarkua në mars të këtij viti për të dhënë komentet e tij në lidhje me masakrën në një ceremoni për të shënuar 20 vjetorin e bombardimeve të NATO-s të Jugosllavisë.

“Arsyeja e agresionit të [NATO] në vendin tonë ishte e ashtuquajtura katastrofë humanitare në Kosovë kur ne fakt terroristët shqiptarë janë ata që e bënë të gjithë këtë dhe kryen krimet më të mëdha në Kosovë,” Tha Todosijeviç.

Ai u dënua me dy vjet burg, por mund të apelojë kundër aktgjykimit.

Burimi: https://balkaninsight.com/2019/12/06/serbian-president-accused-of-spreading-hate-by-denying-massacre/

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here