Presidenti iranian dhe Ministri i Jashtëm gjenden të vdekur

Presidenti iranian Ebrahim Raisi, Ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian dhe disa të tjerë u gjetën të vdekur të hënën pasi helikopteri i tyre u rrëzua në një rajon malor me mjegull në veriperëndim të vendit, njoftoi media shtetërore. Presidenti Raisi ishte 63 vjeç.

Vdekja e tij vjen në një kohë tensioni të shtuar në Lindjen e Mesme, pas konfliktit të fundit Izrael-Hamas. Muajin e kaluar, nën udhëheqjen e Udhëheqësit Suprem Ayatollah Ali Khamenei, Raisi mbikëqyri një sulm të paprecedentë me dron dhe raketa kundër Izraelit. Mandati i Raisi-t gjithashtu pa që Irani të pasuronte uranium në nivele afër nivelit të armëve, duke përshkallëzuar tensionet me Perëndimin, ndërsa furnizonte Rusinë me drone për luftën e saj në Ukrainë dhe armatoste milicitë rajonale.

Irani është përballur gjithashtu me protesta të gjera për çështjet ekonomike dhe të drejtat e grave, duke shtuar ndjeshmërinë e situatës për Teheranin.

Televizioni shtetëror nuk ka dhënë ende një shkak për rrëzimin, i cili ndodhi në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit. Midis të vdekurve ishin guvernatori i provincës, zyrtarë të tjerë dhe truproja, siç raportohet nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA.

Të hënën herët, autoritetet turke publikuan pamjet me dron që tregonin atë që dukej të ishte një zjarr në shkretëtirë, që dyshohet se ishte rrënoja e helikopterit. Koordinatat e vendosën zjarrin rreth 20 kilometra (12 milje) në jug të kufirit Azerbajxhan-Iran në një mal të pjerrët.

Pamjet e publikuara nga IRNA treguan vendin e përplasjes përgjatë një lugine të pjerrët në një varg malesh të gjelbër, me ushtarë që flisnin në gjuhën e Azerbajxhanit duke treguar se kishin gjetur rrënojat.

Udhëheqësi suprem Khamenei i kishte kërkuar publikut që të lutej për kthimin e sigurt të Raisit dhe kolegëve të tij të dielën mbrëma. Ai theksoi se qeveria do të vazhdojë operacionet e saj pavarësisht nga incidenti. Sipas kushtetutës së Iranit, nëse presidenti vdes, zëvendëspresidenti i parë merr detyrën me miratimin e Udhëheqësit Suprem dhe zgjedhjet e reja presidenciale duhet të shpallen brenda 50 ditëve.

Nënkryetari i parë Mohammad Mokhber tashmë ka filluar të marrë telefonata nga zyrtarë dhe qeveri të huaja në mungesë të Raisit. U mbajt një mbledhje urgjente e kabinetit, ku qeveria u zotua të vazhdojë politikat e Raisit dhe të menaxhojë vendin në mënyrë efektive.

Raisi, një linje e ashpër dhe ish-kreu i gjyqësorit, shihej si një i mbrojtur i Khameneit dhe një pasardhës i mundshëm. Me vdekjen e tij, spekulimet për Udhëheqësin e ardhshëm Suprem kthehen te djali i Khameneit, Mojtaba Khamenei, megjithëse disa shprehin shqetësime për krijimin e një pozicioni tjetër udhëheqës të trashëguar.

Raisi fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 2021 me pjesëmarrjen më të ulët në historinë e Republikës Islamike. I sanksionuar nga SHBA për rolin e tij në ekzekutimin masiv të të burgosurve politikë në vitin 1988, presidenca e Raisi pa Iranin të pasuronte uranium afër niveleve të larte të armëve dhe të pengonte inspektimet ndërkombëtare. Irani gjithashtu mbështeti Rusinë në luftën e saj kundër Ukrainës dhe nisi sulme të rëndësishme ndaj Izraelit në mes të konfliktit të Gazës, ndërsa vazhdonte të armatoste grupet proxy si Houthis e Jemenit dhe Hezbollah të Libanit.

Protestat masive kanë qenë konstante nën administrimin e Raisit, veçanërisht pas vdekjes së Mahsa Amini në vitin 2022, duke çuar në një goditje të rëndë që vrau mbi 500 njerëz dhe arrestoi më shumë se 22,000.

Raisi është presidenti i dytë iranian që vdes në detyrë, pas presidentit Mohammad Ali Rajai, i cili u vra në një shpërthim bombë në vitin 1981 gjatë periudhës së trazuar të pas-revolucionit.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here