Shpërthen akuariumi gjigant i hotelit AquaDom në Berlin që përmbante 1500 peshq

Një akuarium gjigant me një milion litra ujë në hollin e Radisson Blu në Berlin ka shpërthyer, duke përmbytur hotelin dhe rrugët aty pranë.

AquaDom” – shtëpia e 1500 peshqve – është 15.85 m i lartë dhe u përshkrua si akuariumi cilindrik më i madh i lirë në botë.

Dy persona u plagosën nga rënia e xhamit pas shpërthimit.

Policia tha se kishte pasur dëme “të pabesueshme“. Video tregonte një rezervuar bosh me ujë që derdhej në hollin e hotelit.

Mysafirët janë zhvendosur nga hoteli pas incidentit në orën 05:50 të mëngjesit.

Një zëdhënës i brigadës së zjarrfikësve të Berlinit tha për BBC se shumica e peshqve kishin ngordhur, ndërsa moti i ftohtë i kishte bërë përpjekjet e shpëtimit më të vështira. Rezervuari përmbante më shumë se 100 lloje të ndryshme.

Megjithatë, zyrtari i brigadës së zjarrfikësve James Klein tha më vonë për mediat lokale se “disa dhjetëra” peshq ishin gjetur të gjallë në vendet ku ishte mbledhur uji i mbetur. Ai tha se ata po ristrehoheshin në akuariume të tjera.

Gjithashtu, Associated Press citoi zyrtarët të thoshin se ata po punonin për të shpëtuar 400-500 peshq të tjerë në rezervuarë më të vegjël nën hollin e hotelit, të cilët ishin privuar nga oksigjeni për shkak të katastrofës.

Jashtë Radisson Blu, një grumbull mbeturinash shtrihej përpara dyerve të përparme, të cilat tani varen në rrugë – të përdredhura në një kënd nga forca e rezervuarit shpërthyes.

Paul Maletzki po qëndronte në katin e katërt me të dashurën e tij.

Ai përshkroi se u zgjua nga një zhurmë e fortë dhe dridhje. Kur pa poshtë në holl, pa ujë që rridhte nëpër të. Ata dhe të ftuar të tjerë u shoqëruan më vonë nga hoteli nga policia e armatosur.

Kryetarja e bashkisë së Berlinit Franziska Giffey shkoi në hotel për të parë dëmet dhe e përshkroi shpërthimin e tankut si një cunami.

Ajo shprehu lehtësimin që kishte ndodhur kaq herët në mëngjes – duke thënë një orë e më shumë më vonë, dhe holli dhe rruga jashtë do të kishin qenë të zënë me vizitorë, shumë prej tyre fëmijë.

Sandra Weeser, një anëtare e parlamentit federal gjerman që kishte qëndruar në hotel, i tha televizionit lokal se ishte zgjuar nga “një lloj valë shoku” dhe e përshkroi skenën jashtë hotelit si një “foto shkatërrimi”.

Ajo tha se peshqit që mund të ishin shpëtuar ishin ngrirë deri në vdekje dhe kujtoi se kishte parë një “peshk papagall të madh të shtrirë në tokë, të ngrirë“.

Akuariumi u modernizua dy vjet më parë dhe ka një ashensor me mure të qarta të ndërtuara brenda për përdorim nga vizitorët. Disa nga dhomat në hotel reklamohen se kanë pamje nga ai.

Brigada e zjarrfikësve të Berlinit tha se më shumë se 100 zjarrfikës u dërguan në vendngjarje dhe nuk ishte e qartë se çfarë e shkaktoi thyerjen.

Ata thanë se përdorën qen shpëtimi për të kontrolluar zonën brenda hotelit për këdo që mund të ketë mbetur i plagosur, por askush nuk u gjet.

Policia tha se “sasi masive” uji po rrjedhin në rrugët e afërta dhe njerëzit në zonë duhet të ngasin me kujdes.

Një burim policor i tha mediave lokale se nuk ka prova se thyerja ishte rezultat i një sulmi të synuar.

Por ka pasur spekulime se temperatura e ngrirjes – e cila ra deri në -6C gjatë natës – mund të ketë shkaktuar një çarje në rezervuar.

Autoriteti i transportit publik të Berlinit tha se rruga Karl-Liebknecht jashtë hotelit ishte mbyllur për shkak të “një sasie ekstreme uji në rrugë“. U ndalua edhe shërbimi i tramvajit në zonë.

AquaDom u hap në dhjetor 2003 dhe iu dha Rekordi Botëror Guinness si akuariumi cilindrik më i madh në botë.

Sipas raporteve në kohën e ndërtimit të tij, ndërtimi i tij kushtoi rreth 12.8 milion €.

Burimi: BBC
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here