Shpërthimi i Stambollit që vrau 6 dhe plagosi 81 konsiderohet një sulm terrorist, tha zëvendëspresidenti turk

Një shpërthim tronditi qendrën e Stambollit të dielën pasdite, me të lënduar të raportuar në atë që është një zonë e njohur turistike.
Rruga Istiklal është një nga rrugët kryesore që të çon në sheshin Taksim.
Shpërthimi që vrau të paktën gjashtë persona dhe plagosi të paktën 81 të tjerë në Stamboll është konsideruar si një sulm terrorist, tha zëvendëspresidenti turk Fuat Oktay, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Anadolu.
Ne e konsiderojmë atë si një akt terrorist si rezultat i një sulmuesi, të cilin ne e konsiderojmë si një grua, duke shpërthyer bombën,” u tha Oktay gazetarëve të dielën.
Urojmë mëshirën e Zotit për ata që humbën jetën dhe shërim të shpejtë për të plagosurit”, shkroi Yerlikaya në Twitter.
Më herët të dielën, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se shpërthimi mund të ishte i lidhur me terrorin, por ai nuk ishte ende i sigurt.
Mund të jetë gabim nëse themi se ky është padyshim terror, por sipas gjetjeve paraprake, çfarë na thanë guvernatorët e mi, se këtu ka një erë terrori”, tha Erdogan në një konferencë shtypi.
Ai tha se autoritetet po shqyrtonin pamjet e kamerave të sigurisë.
Të gjitha figurat përgjegjëse do të identifikohen dhe ndëshkohen”, tha presidenti.
Erdogan tha se ai dhe delegacioni i tij do të vazhdojnë planet për të marrë pjesë në samitin e G20 në Bali, Indonezi.
Zyra e Kryeprokurorit Publik të Stambollit ka nisur një hetim, me pesë prokurorë publikë të caktuar, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve e vendit Anadolu.
Gjykata penale e qytetit lëshoi ​​një ndalim transmetimi për të gjitha lajmet vizuale dhe audio, si dhe në faqet e mediave sociale, në lidhje me shpërthimin, shtoi Anadolu.
Raportet e mediave lokale dhe imazhet nga zona treguan një numër të madh automjetesh emergjente si pasojë e shpërthimit. Disa njerëz mund të shiheshin duke ikur nga vendi i ngjarjes dhe zona ishte e rrethuar nga shërbimet e sigurisë.
Një dëshmitar, gazetari Tariq Keblaoui, tha për CNN se ishte në një dyqan në rrugën Istiklal kur shpërthimi ndodhi rreth 10 metra përpara tij.
Ai tha se disa njerëz mund të shiheshin të shtrirë në tokë pas shpërthimit.
Shkalla e lëndimeve të atyre që ai pa nuk ishte e qartë, por disa njerëz po rridhnin gjak nga këmbët dhe krahët, tha Keblaoui.
Ai tha se Rruga Istiklal, një zonë e njohur turistike, ishte shumë e mbushur me njerëz të dielën. Rruga Istiklal është një nga rrugët kryesore që të çon në sheshin Taksim.
Kryebashkiaku i Stambollit Ekrem Imamoglu bëri thirrje për ndihmë për policinë dhe ekipet e punonjësve shëndetësorë ndërsa ata i përgjigjen shpërthimit.
Është thelbësore të ndihmojmë policinë dhe ekipet tona shëndetësore në lidhje me shpërthimin në rrugën Istiklal dhe të shmangim postimet që mund të shkaktojnë frikë dhe panik. Të gjitha ekipet përkatëse janë në rajon, ne do të japim informacion të shëndetshëm,” shkroi ai në Twitter.
Lajmi për shpërthimin u prit me shqetësim ndërkombëtar.
Lajm i tmerrshëm nga Stambolli sonte. Ngushëllime për viktimat e shpërthimit në Istiklal,” tha Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel. “Të gjitha mendimet tona janë me ata që po përgjigjen aktualisht dhe me popullin e Turqisë në këtë kohë shumë shqetësuese.
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka shkruar në Twitter “ngushëllimet më të thella” për popullin turk, duke shtuar se NATO “qëndron në solidaritet me aleatin tonë” Turqinë.
Presidenti austriak Alexander Van der Bellen shprehu “ngushëllimet e tij të sinqerta për popullin e Turqisë dhe qytetarët e Stambollit“, duke shtuar: “Për shkak të shpërthimit të tmerrshëm këtë pasdite në zemër të Beyoğlu, mendimet e mia janë me familjet e viktimave.  shërim të shpejtë të gjithë të lënduarve”.
Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani tha: “Italia shpreh afërsinë e saj me qeverinë dhe popullin turk dhe ngushëllimet e saj të përzemërta për viktimat e pafajshme. Njësia jonë e krizës po monitoron situatën dhe po kontakton me bashkatdhetarët tanë“.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shkroi në Twitter për “trishtimin e tij të thellë” pas lajmit për shpërthimin. “Unë shpreh ngushëllimet e mia për familjet e atyre që humbën jetën dhe uroj shërim të shpejtë për të lënduarit”, tha Zelensky.  “Dhimbja e popullit mik turk është dhimbja jonë.”

Burimi: CNN

Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here