Stresi i bombardimeve: Kaos në maternitetet e Kievit nga lindjet e parakohshme

Nënat e ardhshme nervoze, pasi iu shmangën bombave ruse për të shkuar në spital, po lindin para kohe në bunkerët e ftohtë dhe plot panik, të papërshkueshëm nga bomba.

Ashtu si çdo mjeke e njësisë së lindjes, Dr. Oxana Didora i njeh të gjitha mënyrat e ndryshme për të ndihmuar nënat të fillojnë lindjen. Megjithatë, ka një që ajo e zbuloi vetëm javën e kaluar dhe që nuk do ta rekomandojë kurrë si praktikën më të mirë.

Kur raketat ruse tronditën për herë të parë Kievin dhjetë ditë më parë, reparti i saj në Maternitetin Nr. 3 pati dy nga ditët më të ngarkuara ndonjëherë. Diagnoza e saj? “Ne mendojmë se ishte stresi i bombardimeve,” tha ajo. “Ne patëm rreth 25 lindje në 48 orët e para – kjo është rreth dyfishi i asaj që do të kishim normalisht në këtë kohë.”

Shumë nga nënat e ardhshme kishin ngarë makinën nëpër qytet, ndërsa bombat binin rreth tyre, duke ecur në postblloqe të drejtuara nga milicitët nervozë të vetëmbrojtjes. Megjithatë, kur më në fund mbërrinin në pavion, ato mund të kenë dëshiruar që të kishin zgjedhur lindjen në shtëpi.

Në vend të dhomave të ngrohta dhe të izoluara mirë që zakonisht përdoren për të mirëpritur të sapolindurit në botë, njësia funksiononte nga një bunker i ftohtë i papërshkueshëm nga bomba, ku temperatura mezi kapte 12°C. Pajisjet ishin në mungesë, po ashtu edhe stafi. Aq i ngarkuar ishte reparti, saqë për një herë, baballarët e ardhshëm duhej ta merrnin seriozisht rolin e tyre si “partner në lindje”.

“Shumë nga stafi ynë nuk kishin mundur të hynin për shkak të luftimeve, kështu që u thamë baballarëve se do të duhej të bënin vërtet kujdes, pasi ne nuk do të mund të bënim gjithçka,” tha Dr. Didora.

Pavarësisht problemeve, pavioni i parë i gjeneratës së re të Kievit të kohës së luftës erdhi në jetë. Ai përfshinte tre foshnja të lindura para kohe, të cilët më pas duhej të braktisnin strehën e bunkerit për njësinë e kujdesit intensiv lart, pavarësisht nga sulmet e vazhdueshme ajrore. Në të 25 rastet, nëna dhe foshnja tani janë mirë.

Në Spitalin e Fëmijëve Okhmadyt, Dr. Rusyn Anastia, radiologe, mban një telefon celular me një skaner CT në të. Grafia tregon imazhin e bardhë fantazmë të një fëmije, skeleti i tij i ndriçuar nga rrezet X. Në këmbën e majtë të fëmijës, e futur në femur, është skica e një plumbi. Dhe në dy pika në bark, si një lloj kanceri malinj, janë dy skica me madhësi bizeleje, që tregojnë fragmente të copëzave të plumbave. Komenti i një mjeku në shënimet e grafisë e përmbledh atë: “Trauma me armë nga kallashnikovi”.

“Ky ishte një djalë 10-vjeçar që u qëllua natën e parë”, tha Dr. Anastia. “Ne besojmë se ai mund të ketë qenë fëmija i parë viktimë e luftës.”

Ashtu si me shumë prej rasteve që kanë mbërritur në Okhmadyt nga zonat e luftës që tani po tërbohen jashtë, askush nuk është plotësisht i sigurt se si djali erdhi me pikëllim.

Nga ajo që ata kanë nxjerrë nga mjekët ndihmës që e sollën atë, mendohet se familja e tij u qëllua teksa po udhëtonin për në stacionin kryesor hekurudhor të Kievit për të ikur nga sulmi rus. Prindërit e tij, megjithatë, nuk janë rrotull për tu pyetur. Të dy mendohet se janë vrarë në sulm, ashtu si edhe vëllai i tij i madh. Djali tani shtrihet vetëm në reanimacion. Është gjithashtu e paqartë nëse fajtorët ishin trupat ruse apo milicitët e mbrojtjes tepër nervozë të Ukrainës.

“Ai pësoi humbje pothuajse katastrofike të gjakut dhe ishte pa ndjenja kur erdhi këtu – mjekët duhej të luftonin për t’i shpëtuar jetën,” tha Dr. Anastia.

Një tjetër viktimë ishte Milana 6 – vjeçare, e cila shtrihet në një shtrat duke shtrënguar një pelush në një dhomë të zbukuruar me karikatura me dinosaur dhe të kompletuar me një shtëpi kukullash. Jo se ajo mund të ngrihet për të luajtur me to. Të dyja këmbët janë të fashuara dhe njëri krah gjithashtu – rezultat i një shpërthimi artilerie që shkatërroi shtëpinë e saj në një periferi të Kievit.

Më keq akoma, e afërmja e ulur pranë shtratit të saj nuk është nëna e saj, por gjyshja, Kondratchiva Titianometrivna – e cila tani e tutje do të duhet të luajë të dy rolet.

“Shpërthimi vrau nënën e Milanës,” tha zonja Titianometrivna, ndërsa ajo përkëdhelte flokët e Milanës. “Ato jetonin në një bllok që shihte nga rruga nga ku forcat ruse donin të lëviznin dhe për shkak se ishin të shqetësuar se mos i prisnin forcat e rezistencës ukrainase, ata thjesht qëlluan me predha fillimisht në drejtim të bllokut”. Zëri i saj u mbush me lot, kur ajo shtoi: “Faleminderit Putin“.

Milana tani është nën kujdesin e Dr. Alexander Karabaniuk, asistent profesor i spitalit. Ashtu si shumë nga mjekët e spitalit, ai aktualisht po jeton në spital në vend që të rrezikojë një udhëtim deri në shtëpi. Ai bën xhiro në korridoret e spitalit këto ditë me djalin e tij shtatëvjeçar pranë.

Sprova më e keqe e Milanës tani ka mbaruar, thotë ai. Por për disa nga pacientët e tjerë të spitalit, rezultati është më pak i sigurt. Në pavijonet e onkologjisë, për shembull, ka fëmijë të dobët dhe pa flokë që iu nënshtrohen kimioterapisë. Shumë prej tyre tashmë kanë kaluar vite duke luftuar me kancerin brenda trupit të tyre: tani shanset e tyre të jetës varen edhe nga një betejë jashtë.

Lufta ka ardhur edhe në spital. Në klinikën e ultratingujve, një dritare ka një vrimë plumbi, ndërsa dy plumba të tjerë goditën një dhomë ekzaminimi.

“Normalisht, ne duhet të shqetësohemi vetëm për sigurinë e pacientëve tanë, por tani duhet të shqetësohemi edhe për tonat,” tha Dr. Andree Didora, 43 vjeç, i cili është bashkëshorti i Dr. Oxana Didora.

“Ne e kuptuam se lufta mund të vinte dhe se do të duhej të përgatiteshim paraprakisht, të vishnim rroba të ngrohta në rast ndërprerjeje të energjisë elektrike dhe të kishim gjithmonë letërnjoftimet tona me vete për të kaluar postblloqet. Ne bënim prova për këtë makth, por nuk e kisha menduar kurrë se gjithçka do të realizohej”.

Deri më tani, thonë mjekët, spitali ia ka dalë mbanë. Ndërsa shtretërit shtesë tani janë të rreshtuar në korridore, ende nuk ka mungesë serioze të barnave. Por me forcat ruse që vazhdojnë të rrethojnë kryeqytetin ukrainas, ekziston frika se puna e vërtetë e spitalit mund të jetë ende përpara.

Për stafin në Spitalin e Fëmijëve Okhmadyt, vendime të dhimbshme mund të vijnë së shpejti. A duhet të qëndrojnë për t’u kujdesur për pacientët e tyre, pavarësisht se çfarë mund të ndodhë? Apo duhet të mendojnë të largohen ndërsa munden? Shumë prej tyre, në fund të fundit, kanë edhe vetë familje. Dhe ndërkohë që forcat ruse nuk kanë shënjestruar ende spitalet në konflikt, nuk ka asnjë garanci se dikush mund të mos goditet gjatë bombardimeve në dukje të rastësishme të zonave civile.

E pyetur se cilat ishin planet e saj, doktoresha Anastia u mendua për një moment. “Varet se sa e keqe është situata”, tha ajo. “Unë nuk mendoj se rusët duan veçanërisht të shkatërrojnë spitalet, por gjithashtu nuk mendoj se atyre iu intereson. Të jem e sinqertë, nuk e di vërtet se çfarë do të bëj.”

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here