23.5 C
Tirana, AL
Tuesday, May 28, 2024
Kreu Etiketimet #ekonomi

Etiketim: #ekonomi

Lulëzimi ekonomik i Spanjës: Pse po rritet më shumë se homologët...

Ekonomia e Spanjës po përjeton një rritje të jashtëzakonshme, me sektorë kyç si turizmi, shpenzimet e brendshme dhe investimet që ushqejnë trajektoren e saj...

Gjermania parashikon rritje ekonomike të ulët për 2024

Qeveria gjermane ka bërë një rishikim të parashikimit të saj të rritjes ekonomike të vendit për vitin 2024 me një rënie të ndjeshme. E...

FMN: Forcimi i lekut nuk shpjegohet plotësisht nga faktorët ekonomikë

Fondi Monetar Ndërkombëtar pranoi për herë të parë zyrtarisht se forcimi i shpejtë i lekut gjatë vitit të kaluar nuk shpjegohet plotësisht nga faktorët...

Brexit: Ekonomia britanike është tkurrur me 140 miliardë paund

Një analizë e re e pavarur e porositur nga Bashkia Londër zbulon se ndikimi ekonomik i Brexit në Mbretërinë e Bashkuar qëndron në 140...

A mund t’i zgjidhni këto enigma mikroekonomike të Charles Munger?

Më lejoni të demonstroj fuqinë e mikroekonomisë duke zgjidhur dy probleme mikroekonomike, një të thjeshtë dhe një pak më të vështirë. Problemi i parë është...

Si të kursejmë para me metodën japoneze kakeibo

Në ndjekje të stabilitetit financiar, shumë prej nesh shpesh i trajtojnë financat e familjes si një problem të thjeshtë matematikor. Ne i shpërndajmë të...

Stefanie Stantcheva fiton çmimin për shkencën sociale me ndikim të lartë

Stefanie Stantcheva, Profesoresha Nathaniel Ropes e Ekonomisë Politike, fitoi çmimin A.SK Bright Mind Award 2023. Çmimi vlerëson akademikët e rinj që japin kontribute të...

Ministria e Financave “godet” influencuesit e mediave sociale

Nisur nga data 1 janar të vitit të ardhshëm, Ministria e Financave ka vendosur se tatimi për të vetë-punësuarit, përfshirë profesionistët e lirë, do...

Selia e Deutsche Bank në Londër u shit për 257 milionë...

Firma malajziane e ndërtimit Gamuda Bhd. ka blerë zyrën e Deutsche Bank AG që do të lirohet së shpejti në Londër për 257 milionë...

Rritja e pagës minimale dhe pasojat e saj në ekonomi

Pas gati 1 viti mbas rritjes me 2,000 lekë, qeveria vendosi të rrisë sërish pagën minimale nga 34,000 lekë në 40,000 lekë. Megjithatë nga ndryshimet...

FMN: Kontratat PPP në Shqipëri janë të politizuara, mungon monitorimi

Partneritetet Publiko-Private (PPP) po bëhen gjithnjë e më shumë një mjet i rëndësishëm për disa vende të Ballkanit Perëndimor për të zvogëluar boshllëqet e...

Ekonomia enigmatike e SHBA

Raporti i vendeve të punës dhe ekonomia çorientuese Investimet e pambrojtura po bëhen konfuz për ekonominë. A po ndez të gjithë cilindrat? A jemi në...

Changemakers Albania dhe MeOut Group organizojnë Bootcamp i Sipërmarrjes

19-20-21 shkurt u mbajt Bootcamp i Sipërmarrjes në Tiranë, Elbasan dhe Durrës, në kuadër të Youth Entrepreneurship Education Programme (YEEP), organizuar nga Changemakers Albania,...

Shkëlqime drite në një vit të tmerrshëm

Nga kthimi i perëndimit në triumfin e demokracisë, jo gjithçka që ndodhi në 2022 ishte e keqe Pakkush do të pendohet për kalimin e vitit...

7 mënyra për të shpjeguar ‘investimet e huaja direkte’ nëpërmjet futbollit

Ndërsa finalja e Kupës së Botës 2022 ndodhi, teksa po shikoja lojën fantastike midis Argjentinës dhe Francës teksa punoja, kuptova se si futbolli dhe...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!