28.5 C
Tirana, AL
Monday, May 29, 2023
Kreu Etiketimet #shqiperi

Etiketim: #shqiperi

Financial Times: Ndërsa burrat e papunë emigrojnë, gratë shqiptare përqafojnë liri...

Duke u përballur me pagat më të ulëta dhe kostot më të larta të jetesës në Ballkan, gratë dhe nënat e braktisura kujdesen për...

Indeksi i urisë globale, Shqipëria në nivel të ulët, por ende...

Shqipëria, sipas Indeksit Global të Urisë, gjendet në një nivel të ulët së të qenit vulnerabël ndaj urisë, larg shteteve në rrezik dhe duke...

The Guardian: Shqipëria i kushton vëmendje ekoturizmit të nivelit të lartë

Shqipëria, një nga destinacionet e udhëtimit me rritje më të shpejtë në Evropë, do të fokusohet në turizmin alternativ dhe jo masiv, në një...

New York Times: Një vend i vogël i NATO-s pëson sulme...

Shqipëria ka qenë objektivi i sulmeve të përsëritura digjitale që besohet të jenë të lidhura me strehimin e një grupi disident iranian në tokën...

Duca Di Salaparuta, një mbrëmje madhështore për verën siçiliane në rezidencën...

Shija e verës siçiliane e “Duca Di Salaparuta” vjen në Shqipëri, falë bashkëpunimit me “Eurolab”. Në një ceremoni degustimi të zhvilluar në rezidencën e...

20 vendet me rënien më të shpejtë të popullsisë, Shqipëria në...

Vizualizimi i rënies së popullsisë sipas vendit Që nga mesi i viteve 1900, popullsia globale ka ndjekur një trajektore të pjerrët në rritje. Ndërsa pjesa më...

Raporti i Transparency International dhe Indeksi i Korrupsionit 2021 për Shqipërinë...

Indeksi i Perceptimit të Korrupsionit, produkti kryesor kërkimor i Transparency International, është bërë treguesi kryesor global i korrupsionit në sektorin publik. Sipas raportit të CPI,...

Shqipëria renditet më e keqja në Evropë për aksesin në trajtimet...

Përpos normave të larta të shpopullimit dhe rënies së pjellorisë në Shqipëri, e cila përbën një faktor të rëndësishëm ekonomik për të ardhmen e...

Masat e reja anti-Covid që vendos Shqipëria në prag të alarmit...

Me valën e re të përhapjes së virusit Covid, si dhe paniku për infektimet nga varianti i ri ka çuar që dhe Shqipëria të...

Numri i lejeve të ndërtimit është në rritje

Shqipëria është sërish në rritje të industrisë së ndërtimit. Pas një periudhe krize, shohim sërish që ndërtimet dhe rindërtimet po lulëzojnë. Sipas raportit të fundit...

Bilanci i energjisë elektrike në Shqipëri shënon rritje në prodhim për...

Sipas raportit të fundit të INSTAT, gjatë tremujorit të tretë të vitit 2021, energjia elektrike në dispozicion u rrit me 12,0 %. Prodhimi neto...

Qeveria britanike synon marrëveshjen për të dërguar emigrantë në Shqipëri

Qeveria e Boris Johnson thuhet se është në bisedime me Shqipërinë për një plan të diskutueshëm për të dërguar emigrantët që kalojnë Kanalin Anglez...

Të evakuuarit afganë shijojnë Shqipërinë, por sytë i kanë drejtuar Kanadasë

Një mësues afgan e quan Shqipërinë një "parajsë" ndërsa një ish-zyrtar i qeverisë afgane nuk mjafton me "lirinë" që ekziston në vendin e vogël...

Norma e ulët e fertilitetit në Shqipëri dhe problemet e shpopullimit

Në vitin 1925, shkalla e pjellorisë në Shqipëri ishte 4.6 lindje për grua (shkalla e pjellorisë së një vendi është sasia e fëmijëve që...

Sa të favorshme janë politikat dhe praktikat e punës në Shqipëri...

Departamenti i Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, më saktë Byroja e Marrëdhënieve Ekonomike dhe të Biznesit, ka nxjerrë raportin vjetor periodik mbi...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!