Turbulencat në fluturimin e Singapore Airlines plagosin disa persona, një pasagjer vdes

Një fluturim i Singapore Airlines nga Londra në Singapor hasi në turbulenca të rënda mbi Oqeanin Indian, duke rezultuar në një zbritje të mprehtë prej 1830 metrash brenda tre minutave. Kjo turbulencë çoi në lëndime të shumta dhe vdekjen e një pasagjeri britanik.

Boeing 777, me 211 pasagjerë dhe 18 anëtarë të ekuipazhit, devijoi për në Bangkok për shkak të turbulencave. Andrew Davies, një pasagjer britanik, përshkroi skenën kaotike ku u plagosën edhe anëtarët e ekuipazhit. Një tjetër pasagjer, Dzafran Azmir, tregoi se njerëzit goditën kokën në ndarjet e sipërme, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme.

Turbulencat e papritura ndodhën teksa pasagjerëve po u shërbehej ushqimi, duke çuar në shtatë lëndime të rënda dhe dhjetëra të moderuara. Një zyrtar i aeroportit spekuloi se 73-vjeçari britanik mund të ketë pësuar një atak në zemër, por kjo mbetet e pakonfirmuar.

Pas turbulencave, avioni zbriti në 9450 metra dhe dërgoi një sinjal emergjence përpara se të ulej në mënyrë të sigurt në Bangkok. Pasagjerët u trajtuan në aeroport dhe spitalet aty pranë. Singapore Airlines konfirmoi se 143 pasagjerë vazhduan udhëtimin për në Singapor, ndërsa 79 pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit qëndruan në Bangkok në pritje të një fluturimi ndihmues.

Kushtet e sakta të motit gjatë incidentit janë të paqarta, por nxjerr në pah rreziqet e turbulencave të pastra të ajrit, të cilat mund të ndodhin pa shqetësime të dukshme të motit. Kjo lloj turbulence mund të jetë veçanërisht e rrezikshme sepse është i papritur dhe shpesh e rëndë.

Boeing i shprehu ngushëllime familjes së të ndjerit dhe ofroi mbështetje për Singapore Airlines. Incidenti nënvizon prevalencën e lëndimeve të lidhura me turbulencat në aviacion, siç theksohet nga raportet nga Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit të SHBA dhe Administrata Federale e Aviacionit.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here