Ylli i rokut, bateristi Watts i Rolling Stones vdes në moshën 80 vjecare

Charlie Watts vdiq në moshën 80 vjeç në një spital në Londër të marten e 24 Gushtit, tha publicisti i grupit.

Watts është trajtuar më parë për kancer. Ai ka qenë anëtar i grupit të famshëm Rolling Stones që nga janari i vitit 1963, kur u bashkua me Sir Mick Jagger, Keith Richards dhe Brian Jones në grupin e tyre fillestar.

Watts e ndihmoi grupin të bëheshin, së bashku me Beatles, një nga grupet që e ngritën rrymën rock ‘n’ roll dhe e bënë popullore në vitet 1960 me disa nga këngët më klasike si (I Can’t Get No) Satisfaction, Jumpin ‘Jack Flash, Get Off My Cloud dhe Sympathy for the Devil.

Në vitin 2016, Watts u rendit i 12 -ti në listën e 100 bateristëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave nga revista Rolling Stone.

Shokët e grupit Mick Jagger dhe Keith Richards bënë homazhet e tyre gjatë ceremonisë së varrimit. Pjesëtarët e grupit Beatles, sir Paul McCartney dhe Sir Ringo Starr, dhe sir Elton John ishin ndër yjet e tjerë nga bota e rokut për të kujtuar Watts. Ata kanë shprehur ngushëllimet e tyre në rrjetet sociale duke vlerësuar punën dhe kontributin e të ndjerit në muzikë.

U prehsh në paqe Charlie Watts.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here