Akullorja që nuk shkrihet nga flaka, “ngrin” klientët nga frika

Ajo njihet si akullorja kineze Häagen-Dazs, me përbërës natyralë dhe e paketuar me një dizajn “të frymëzuar nga vendi“.

Por konsumatorët po i shmangen ëmbëlsirës së re të shtrenjtë të Chicecream pasi zbuluan se nuk shkrihet.

Shpikja e një akulloreje që mund t’i rezistojë një flake të zhveshur mund të shihet si një zbulim i madh për disa. Por videot virale të produkteve që refuzojnë atë shkrihen kanë ngritur shumë pikëpyetje se çfarë ka saktësisht në përbërje të këtyre akulloreve.

Nga se është bërë që nuk shkrihet dot?” tha një person në mediat sociale të kontrolluara me kujdes të Kinës. “Pyes veten nëse do të shkrihet në stomak,” komentonte një tjetër.

Firma Chicecream, iu përgjigj videove të njerëzve që merrnin akulloret e saj dhe me një çakmak provonin ta shkrinin, duke thënë: “Ne besojmë se nuk është shkencore të gjykojmë cilësinë e akullores duke pjekur, tharë ose ngrohur akulloren”.

Një video në internet pretendonte se akulloret nuk shkriheshin plotësisht kur liheshin në një dhomë me temperaturë 31°C për një orë.

Kompania tha se përdorimi i një aditiv ushqimor me prejardhje nga algat e detit – carrageenan – lejonte që akullorja të mbante formën e saj.

Të gjitha akulloret prodhohen sipas standardeve kombëtare,” tha kompania në një deklaratë në internet. “Alga carrageenan ndihmon proteinat e qumështit të ruajnë stabilitetin.”

Chicecream e modelon veten si “akullorja autentike kineze” dhe është përpjekur të krijojë një markë ushqimore premium, me ëmbëlsira të ftohta me sheqer me çmim shumë herë më të lartë se konkurrentët e saj.

Një akullore, në formë si një pllakë kineze, mund të kushtojë deri në 66 jenë (8,20 £). Edhe ofertat e tij më të përballueshme janë me çmim 20 jenë (2,50 £).

Kompania ka marrë prej kohësh ankesa për koston, me klientët që thonë se ushqime të tilla nuk vlejnë aq sa çmimi shoqërues.

Kushton aq sa kushton”, ka thënë më parë themeluesi Lin Sheng për pudingun e shtrenjtë. “Merre ose lëre.”

Por firma ka përmendur gjithmonë përdorimin e përbërësve cilësorë si arsye, një linjë që publiku tani po e shfrytëzon me tallje duke pasur parasysh skandalin e pashkrirë të akullores.

Ata i kanë shtuar akullores frenues flake; nuk është çudi që kushton kaq shumë!” thoshte komenti i një person në internet.

Ky nuk është skandali i parë i Chicecream. Në vitin 2019, firma u gjobit me një total prej 9,000 jenësh (1,120 £) për reklama të rreme në lidhje me përbërësit e saj.

Kina ka një histori të gjatë skandalesh të sigurisë ushqimore, duke përfshirë vezët e rreme që kërcenin si topa gome, mish derri blu që shkëlqente, tofu të fermentuar me ujërat e zeza dhe madje edhe “vaj ulluqesh” – vaj gatimi i përdorur i hedhur nga restorantet, e nxjerrë me lugë nga kanalizimet dhe iu rishitet klientëve që nuk dyshojnë.

Në vitin 2008, formula për foshnjat e mbushur me melaminë vrau disa foshnja dhe sëmuri mijëra të tjerë.

Autoritetet janë zotuar të rrisin mbikëqyrjen e standardeve të sigurisë ushqimore, ndonëse kompanitë dhe falsifikuesit kanë vazhduar normalisht aktivitetin e tyre.

Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here