Amerika ka një sistem paralajmërimi të hershëm për tërmetet nëpërmjet njoftimeve në telefonin tuaj

Nëse përdorni aplikacionin ose cilësimet e duhura të telefonit, ShakeAlert do t’ju japë disa sekonda të rëndësishme për t’u ulur, mbuluar dhe mbajtur përpara se një tërmet të arrijë tek ju

Telefoni juaj tani mund t’ju paralajmërojë përpara se të arrijë një tërmet.

Be-be-boop! Be-be-boop! Tërmet,” erdhi një njoftim nga aplikacioni në iPhone tim në orën 11:42 të mëngjesit të 25 tetorit.

Një tërmet me magnitudë 5.1 sapo kishte goditur rreth 50 milje larg në Silicon Valley të Kalifornisë. U hodha nga karrigia dhe kapa një mur. Pak sekonda më vonë, toka filloi të gjëmonte.

Kjo arritje e shkencës dhe teknologjisë personale është shembulli më i mirë që kam parë se si telefonat inteligjentë mund të ndihmojnë në mbrojtjen e dhjetëra miliona prej nesh nga një rrezik i madh. Unë do t’ju tregoj se si ta merrni atë.

I njohur si ShakeAlert, sistemi i paralajmërimit të hershëm të tërmeteve të Amerikës u zhvillua nga Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së dhe partnerët për t’ju dhënë zakonisht deri në 20 sekonda paralajmërim paraprak përpara se të mbërrijë lëkundje të konsiderueshme, ose edhe një minutë në rrethana ekstreme. Nëse jeni afër epiqendrës, mund të mos e merrni shpejt njoftimin – por gjithsesi mund të jetë e mjaftueshme për të mbrojtur veten.

Pas gati dy dekadash zhvillimi, ShakeAlert tani po operon në Kaliforni, Oregon dhe shtetin e Uashington, ku konsiderohet 83% i përfunduar. USGS po shqyrton zgjerimin e sistemit në Alaskë më pas.

ShakeAlert mori një nga testet e tij më të mëdha me atë tërmet të tetorit, kur iu deshën më pak se 10 sekonda që sistemi të dërgonte rreth 2.1 milionë paralajmërime për kalifornianët si unë. Fatmirësisht nuk raportohet për lëndime të rënda. Për mua, njoftimi i vogël i hershëm më ndihmoi të përgatitesha mendërisht për atë që do të vinte.

Përvoja gjithashtu më bëri të pyes veten: Si mund të arrijë një sinjal me shtytje në telefonin tim më shpejt sesa tundja? “Ky është një proces me shumë faza, dhe me të vërtetë më duket interesante që ne mund t’i bëjmë të gjitha,” tha Dave Croker, një anëtar i ekipit të operacioneve ShakeAlert në USGS.

U takova me Croker në një stacion fushor të USGS disa milje larg defektit famëkeq të San Andreas të Kalifornisë, ku ai më tregoi se si sistemi përshtatet së bashku – duke filluar nga celulari juaj.

Si të merrni alarme për tërmetet në telefonin tuaj
Telefonat inteligjentë kanë një aftësi që Croker thotë se është një ndryshim i lojës për sigurinë ndaj tërmeteve: Ata e dinë gjithmonë vendndodhjen tuaj.

Kur një stacion fushor i USGS zbulon një tërmet që fillon në një vend, rrjeti i tij mund të llogarisë se ku tjetër ka të ngjarë të përjetojë gjithashtu lëkundje. Njohja e vendndodhjes suaj do të thotë që aplikacionet dhe kullat celulare mund t’i transmetojnë paralajmërimet vetëm te telefonat në vendet që mund të kenë nevojë.

Është e lehtë t’i marrësh telefonat inteligjentë si të mirëqenë, por herën e fundit që San Francisko pati një tërmet të madh – në vitin 1989 – zyrtarët mund të komunikonin me njerëzit vetëm përmes radios, TV dhe altoparlantëve.

Sot, USGS nuk transmeton ShakeAlerts drejtpërdrejt te telefonat. Në vend të kësaj, ai prodhon informacionin dhe më pas lejon që aplikacionet partnere dhe operatorët celularë të japin paralajmërimet. (Ka shpresë për të ardhmen që sinjalizimet mund të shkojnë gjithashtu drejtpërdrejt te altoparlantët e lidhur me internetin dhe alarmet e tymit, dhe të udhëzojnë automatikisht trenat dhe ashensorët të ngadalësojnë ose të ndalojnë.)

Nëse keni një telefon Android, jeni gati të shkoni. Google shtoi ShakeAlert në sistemin e tij operativ në vitin 2020 pasi pjesa e Kalifornisë u shfaq për herë të parë në internet. Paralajmërimet shfaqen automatikisht në ekranin e kyçjes së telefonit tuaj, për sa kohë që keni të aktivizuara shërbimet e vendndodhjes dhe njoftimet e urgjencës. Këto sinjalizime janë akorduar për të mbërritur për tërmete që janë të paktën 4.5 ballë dhe gjithashtu pritet të prodhojnë lëkundje të dukshme në vendndodhjen tuaj. (Nëse priten lëkundje të forta, Android do të dërgojë një alarm të veçantë për veprime.)

Nëse përdorni një iPhone, ka pak më shumë punë. Do t’ju duhet të shkarkoni dhe ekzekutoni një aplikacion falas si MyShake, i krijuar nga Universiteti i Kalifornisë në Berkeley, ose QuakeAlert. Fatkeqësisht, do t’ju duhet t’i jepni vazhdimisht aplikacionit lejen për të ditur vendndodhjen tuaj në çdo kohë. (Apple, e cila ka reklamuar shumë veçori të tjera të sigurisë së iPhone, tha se nuk kishte asgjë për të ndarë në lidhje me integrimin e sinjalizimeve të tërmeteve në iOS.)

Pavarësisht nga lloji i telefonit që përdorni, ShakeAlert mund të gjejë përsëri rrugën drejt jush nëse godet një tërmet me magnitudë 5 ose më të lartë. Për zonat që gjithashtu ka të ngjarë të tejkalojnë një prag të lartë lëkundjeje, operatorët celularë janë të pajisur për të dërguar automatikisht paralajmërime në çdo telefon duke përdorur një sistem të ngjashëm urgjence me Amber Alerts. Thjesht duhet të aktivizoni sinjalizimet e qeverisë në cilësimet e telefonit tuaj.

Nga vijnë paralajmërimet për tërmete?
Pra, si e kuptojnë ata se një tërmet po vjen drejt jush?

Croker i USGS-së më kërkoi ta takoja në një tokë të vogël në anën perëndimore të Gjirit të San Franciskos. Atje, ai zhbllokoi një kuti të gjelbër të fiksuar në tokë.

Brenda janë dy sensorë lëvizjeje që nuk duken aspak si sizmografët që kam fotografuar me gjilpëra kërcyese. Njëri është një version pro-grade i një përshpejtuesi (siç kemi në telefonat tanë) që mund të masë dridhjet shumë të dhunshme dhe tjetri është një sensor shpejtësie për të zbuluar dridhje shumë të vogla.

Këta sensorë, të mundësuar nga një panel diellor dhe bateri aty pranë, transmetojnë leximet e tyre në kompjuterët qendrorë të USGS 24 orë në ditë. Kjo i lidh ata në një rrjet prej rreth 1,400 stacionesh të tjera sensore lart e poshtë Bregut Perëndimor. Në zona me popullsi të dendur dhe të njohura sizmikisht aktive si Zona e Gjirit, ato ndodhen çdo 3 deri në 6 milje. Por Croker thotë se sistemi gjithashtu ka nevojë për shpërndarje gjeografike për të funksionuar. “Toka nuk i zbulon kurrë të gjitha sekretet e saj – ne kemi ende tërmete në vende ku nuk jemi të sigurt se do të ndodhin,” tha ai.

Kur sensorët raportojnë lëkundje të konsiderueshme, disa formula serioze matematikore fillojnë në kompjuterët USGS. Së pari, ata përcaktojnë magnitudën dhe vendndodhjen e tërmetit – duke trekëndëshuar leximet nga sensorë të shumtë për të eliminuar alarmet e rreme.

Pastaj ata përdorin këto të dhëna për të vlerësuar se ku tjetër do të ndodhin lëkundje. “U deshën shumë njerëz të zgjuar për të kuptuar se si ta kthenin magnitudën në një nivel të vlerësuar të intensitetit të lëkundjes së tokës aq shpejt sa të mund të përcaktonte zonën në të cilën dërgojmë alarmin,” thotë Croker.

Ai shtyp numrat në më pak se pesë sekonda, dhe më pas partnerët e USGS transmetojnë paralajmërimet në internet dhe përmes sinjaleve të të dhënave celulare me shpejtësinë e dritës.

Sistemi është efektiv sepse valët e tërmeteve me rreze të gjatë udhëtojnë nëpër shkëmbinj relativisht ngadalë – shpejtësia mund të jetë deri në 1.9 milje në sekondë. Kjo është arsyeja pse sa më larg të jeni nga epiqendra, aq më shumë paralajmërime do të merrni.

Por ju ende do të keni nevojë për një plan se çfarë të bëni kur të shihni atë alarm. Harrojeni fjalën e urtë për të shkuar nën një portë, thotë Croker. Në vend të kësaj, zyrtarët e urgjencës thonë që ju duhet të uleni dhe të kapeni mbas diçkaje të fortë si një mur, dhe të mbuloni kokën për t’u mbrojtur nga çdo gjë që bie.

Celulari juaj me të vërtetë mund t’ju shpëtojë jetën – nëse jeni të përgatitur.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here