Bernard Arnault i LVMH, njeriu më i pasur në botë, emëron vajzën e tij, Delphine CEO të Dior

Siç thotë shprehja e vjetër – nuk ka rëndësi ajo që dini, por se kë njihni.

Kohët e fundit, interneti i ka bërë vetes disa pyetje mjaft kërkuese në lidhje me “Nepo Babies” (shkurt për nepotizëm baby) – një term që është bërë i njohur pasi New York Magazine e përdori atë në një listë njerëzish në Hollywood. Ai u referohet atyre, karriera e të cilëve ka përfituar jo pak nga lidhjet familjare dhe për shkak të tyre kanë marrë punë të rangut të lartë.

Figura e fundit që shkëlqeu në një listë të gjatë të foshnjave nepo është Delphine Arnault, vajza e Bernard Arnault – CEO 73-vjeçar dhe kryetar i gjigantit francez të modës dhe mallrave luksoze LVMH prej 382 miliardë eurosh, kompania më e vlefshme në Evropë.

Delphine, 47, më e madhja nga pesë fëmijët e Arnault, është zgjedhur për të drejtuar markën e dytë më të madhe të LVMH, Christian Dior, në mes të një riorganizimi të menaxhimit të lartë, një lëvizje që e sheh Arnault duke shtrënguar kontrollin e familjes së tij në perandorinë që ai bashkëthemeloi 35 vjet më parë.

Vendimi ka ndezur pyetje të tjera në lidhje me trashëgiminë.

Bernard Arnault nuk e ka emëruar publikisht pasardhësin e tij dhe shumë e panë vëllain e Delphine, Antoine, 45 vjeç, si kryesuesin – veçanërisht pas emërimit të tij muajin e kaluar si nënkryetar i bordit të drejtorëve të tij, i ngarkuar me drejtimin e kompanisë Holding që kontrollon LVMH.

Tani, roli i ri i Delphine shihet nga industria e modës si fillimi i një beteje gjithëpërfshirëse mes saj dhe Antoine.

Jo se kjo është e re: analistët e kanë krahasuar shpesh konkurrencën midis fëmijëve Arnault me atë të Roys në shfaqjen televizive të suksesshme Succession.

Dhe për arsye të mirë: të pesë fëmijët e Bernard Arnault mbajnë poste të larta në LVMH dhe markat e saj (Stella McCartney, TAG Heuer, Bulgari dhe Tiffany).

Alexandre Arnault, 30 vjeç, është zëvendës president ekzekutiv në Tiffany & Co.; Frédéric Arnault, 28 vjeç, shërben si CEO i Tag Heuer; dhe më i riu nga pesë vëllezërit e motrat, Jean Arnault, 24 vjeç, është drejtor i zhvillimit dhe marketingut të orëve në Louis Vuitton.

Por Delphine Arnault është ngritur më lart në biznesin familjar sesa vëllezërit e motrat e saj.

Ajo iu bashkua Christian Dior në vitin 2001 dhe u bë nënkryetare ekzekutive në Louis Vuitton në 2013, e ngarkuar me mbikëqyrjen e të gjitha aktiviteteve të lidhura me produktin e markës.

Afaristja është gjithashtu anëtare e bordit të drejtorëve për Moët Hennessy, Pucci (që nga viti 2007), M6 (2009), Céline (që nga viti 2011), 21st Century Fox dhe Havas (të dyja që nga viti 2013), ndër të tjera.

Në rolin e saj të ri në Dior, ajo do të punojë ngushtë me Charles Delapalme, i cili tani bëhet drejtor menaxhues i markës.

Si pjesë e riorganizimit, Arnaud ka promovuar edhe ish-drejtorin ekzekutiv të Dior, Pietro Beccari, i cili ka qenë kreu i Dior që nga viti 2018.

Beccari po zhvendoset për të zëvendësuar CEO për një kohë të gjatë të Louis Vuitton, Michael Burke, i cili është togeri më jetëgjatë i Arnault dhe ka qenë gjithashtu kryetar i etiketës së bizhuterive Tiffany. Sipas një deklarate të kompanisë, ai do të vazhdojë të punojë së bashku me Bernard Arnault – edhe pse aktualisht nuk ka asnjë informacion në lidhje me rolin e tij të ri.

Ndryshimet e paralajmëruara hyjnë në fuqi në shkurt.

Bernard Arnault ka pasur një ecuri të mirë kohët e fundit.

Grupi raportoi një fitim neto prej 6.5 miliardë euro në gjysmën e parë të 2022, një rritje prej 23% nga fitimet rekord në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Shitjet u rritën 28% në 36.7 miliardë euro dhe aksionet në LVMH u rritën deri në 2% për të arritur nivele të reja, pasi kompanitë luksoze janë rritur së fundmi nga lehtësimi i kufizimeve të COVID-19 në tregun kryesor: Kinë.

Si një bonus shtesë, Arnault së fundmi ka kaluar Elon Musk si personi më i pasur në botë, me një vlerë neto të vlerësuar prej rreth 149 miliardë euro.

Gjithashtu nuk ka shenja që tregojnë se ai planifikon të tërhiqet së shpejti.

Vitin e kaluar, LVMH hoqi kufirin e moshës së shefit ekzekutiv të saj nga 75 në 80, duke lejuar patriarkun e familjes të qëndrojë në krye derisa rregullat të ndryshohen ndoshta edhe një herë.

Burimi: Euronews
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here